در مورد علائم میگرن چه میدانید؟

میگرن می‌تواند منجر به درد شدید یا تپش معمولا در یک طرف سر شود. این درد اغلب همراه با تهوع، استفراغ و حساسیت شدید نسبت به نور یا صدا است. درد ناشی از حملات میگرن می‌تواند به مدت چند ساعت یا حتی چند روز ادامه یابد و گاهی به قدری شدید باشد که باعث از کار افتادن فرد شود. علائم میگرن که پیش از درد یا همزمان با درد قابل احساس است شامل مشاهده فلش نور یا نقاط تاریک، مورمور شدن در یک طرف صورت، بازو یا پا است. میگرن اغلب در دوران کودکی، جوانی و اوایل بزرگسالی ایجاد می‌شود. علائم میگرن ممکن است به ترتیب و طی چهار مرحله بروز کند. در بعضی افراد این مراحل قابل تجربه نیست.

  • علائم اولیه: یک یا دو روز پیش از شروع درد، تغییراتی رخ می‌دهد که می‌تواند نشانه شروع میگرن باشد مانند یبوست، تغییر خلق و خو، گرفتگی گردن، هوس به غذا، افزایش تشنگی و ادرار و خمیازه‌های مکرر.
  • آئورا: علائم مرتبط با سیستم عصبی هستند مانند مشاهده فلش نور، نقاط تاریک یا دید موج دار و زیگزاگی. اختلال حرکتی، تکلم و حساسیت، احساس ضعف در صورت یا یک طرف بدن، شنیدن نویز یا موزیک. البته این علائم میگرن ممکن است در همه افراد ایجاد نشود.
  • حمله: در افراد مختلف، درد میگرن ممکن است بین ۴ تا ۷۲ ساعت ادامه یابد. درد در یک یا هر دو طرف سر، درد شدید شونده یا تپشی، حساسیت به نور و صدا و حتی بو و لمس، تهوع و استفراغ و دید تار از جمله علائم میگرن در این مرحله هستند.
  • پس از حمله: به مدت ۲۴ ساعت پس از حمله ممکن است علائمی مانند گیجی، ضعف، حساسیت به نور و صدا، سرگیجه و بی‌حوصلگی مشاهده شود.

عواملی که می‌توانند ایجاد میگرن را تحریک کنند عبارتند از تغییرات هورمونی، فشارهای عاطفی و استرس، عوامل فیزیکی مانند بی‌خوابی، غذا مانند افزودنی‌ها، الکل و کافئین، دارو و تغییرات محیط پیرامون مانند آب و هوا.

در حال حاضر، درمان مشخص و منحصربه‌فردی برای میگرن وجود ندارد. درمان‌های موجود مانند داروها یا جراحی (تزریق بوتاکس جهت مهار عصبی) با هدف کاهش عوارض و علائم ناشی از میگرن بکار برده می‌شوند. تغییر سبک زندگی و کنترل عوامل تحریک کننده می‌تواند به پیشگیری از میگرن کمک کند. استفاده از طب سوزنی نیز به نظر می‌رسد می‌تواند به تسکین علائم میگرن کمک کند. بر اساس نتایج تحقیقات، طب سوزنی می‌تواند سیستم‌های مختلف در بدن را تحریک کند. در این روش، سوزن‌ها در نواحی خاصی از بدن که در مجاورت کانال‌های انرژی است، کاشته می‌شوند. این سوزن‌ها باعث تحریک سیستم عصبی و تولید هورمون‌های اندورفین شده که به تسکین و برقراری آرامش کمک می‌کند. همچنین طب سوزنی با تقویت گردش خون و سیستم ایمنی می‌تواند به برقراری تعادل در بدن، رفع گرفتگی‌ها و تسکین میگرن کمک کند.

با کلیک روی “بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی” می‌توانید با خدمات مختلف ما آشنا شوید و در صورت تمایل برای تماس با ما و کسب اطلاعات بیش‌تر اینجا کلیک کنید.