در سال ۱۹۹۰ مدیر کل سازمان جهانی سلامت اعلام کرد که درمان از طریق گوش (آریکولار تراپی) پیشرفته ترین، اثبات شده ترین و علمی ترین روش میکرو سیستم از بین همه روش های طب سوزنی است که تکنیکی کاربردی محسوب می شود.

این سازمان ۱۵۰ بیماری که با طب سوزنی آکوپانکچر قابل درمان هستند را اعلام کرده است. از بین آن ها می توان به مشکلات نورولوژیک و ارتوپدیک مختلف مانند سردرد، میگرن، نورالژی عصب سه قلو، فلج صورت، نوروپاتی محیطی، بیماری مِنِیر (Meniere)، نورالژی بین دنده، آرنج تنیس باز، سیاتیک، درد کمر، آرتریت روماتوئید، درد سرطان، خشکی دهان، گر گرفتگی و غیره اشاره کرد. همچنین طب سوزنی آکوپانکچر به بیماران دارای آلرژی مزمن نیز می تواند کمک کند.

[kc_accordion open_all=”yes” class=”accor_section3″][kc_accordion_tab title=”کشف روش طب سوزنی آکوپانکچر”][kc_column_text]
از گوش به عنوان روشی برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شود که قدمت آن به مصر قدیم، یونان، رم و ایران بر می گردد. مردم چین با استفاده از آکوپانکچر نواحی پراکنده ای از گوش، به درمان بعضی از بیماری ها می پرداختند، اما نورولوژیست فرانسوی، پائول نوگیر، روش مدرن آریکولار تراپی را کشف کرد.

تحقیقات نوگیر نشان داد که گوش به طرقی با تمامی نواح بدن در ارتباط است و می توان آن را یک میکرو سیستم در نظر گرفت. به این معنا که قسمت خارجی گوش نمایی از کل بدن است و با طب سوزنی این ناحیه، می توان بیماری همه نواحی بدن را درمان کرد و از درد همه نواحی بدن کاست. هر عضو از بدن را می توان روی قسمتی از لاله گوش نشان داد. نوگیر نشان داد که گوش را می توان به صورت یک جنین وارونه تصور کرد. سر در نرمه گوش، پاها در قسمت بالایی و باقی نواحی ما بین این دو قسمت قرار می گیرند.

[/kc_column_text][/kc_accordion_tab][kc_accordion_tab title=”طب سوزنی آکوپانکچر چگونه عمل می کند؟”][kc_column_text]
برخی از محققان معتقدند که درمان از طریق طب سوزنی گوش با ترشح اندورفین در خون صورت می گیرد. اندورفین ماده طبیعی کاهش درد در بدن است که در مغز تولید می شود و ساختار آن به داروهای مخدر مانند مورفین شبیه است. این موضوع با انجام یک آزمایش به اثبات رسید. این آزمایش نشان داد داروهایی که مانع تاثیر داروهای مخدر مانند اندورفین می شوند، از کاهش درد توسط طب سوزنی گوش (آریکولار تراپی) هم جلوگیری می کنند.

آریکولار تراپی به طرق مختلف می تواند صورت گیرد. این درمان هم با استفاده از انواع سوزن و هم بدون استفاده از سوزن انجام می شود. در روش های بدون سوزن، از محرک های الکتریکی، لیزری و یا گلوله های فشاری مخصوص ساخته شده از طلا، نقره، استیل و یا دانه های گیاهی و همچنین روش فشار دستی استفاده می شود.

[/kc_column_text][/kc_accordion_tab][kc_accordion_tab title=”سوزن های آریکولار نیمه دائمی”][kc_column_text]
در روش سنتی طب سوزنی، سوزن ها بعد از یک جلسه درمان از بدن خارج می شوند. اما در طب سوزنی آکوپانکچر، سوزن ها در گوش وارد شده و برای چند هفته ثابت می مانند. این سوزن های هنگام وارد شدن به گوش تقریبا حس نمی شوند و با استفاده از چسب های پزشکی، محافظت می گردند. سوزن های نیمه دائمی، تحریک پیوسته ای را ایجاد می کنند و دیگر نیاز به انجام درمان در طول چند جلسه نیست. این سوزن ها برای درمان بیماری های بسیاری مانند آلرژی و انواع درد به طور قابل ملاحظه ای موثر بوده و میزان رضایت بیماران در این درمان بسیار بالا است.

سوزن های ۲ میلیمتری استریل شده در یک انژکتور پلاستیکی قرار دارد و پزشک با استفاده از این انژکتور به راحتی سوزن را در محل مناسب بر روی گوش فرو می کند. وارد کردن سوزن ها به سطح گوش از این طریق، احتمال آلودگی و عفونت را از بین می برد. همچنین سوزن، عمل ایجاد تحریک را تا زمانی که بر روی گوش باشد، انجام می دهد.

[/kc_column_text][/kc_accordion_tab][/kc_accordion]

منبع

http://necksecret.com/Auricular__Therapy_.html