راهکارهایی برای درمان سلولیت

روش‌های مختلفی برای درمان سلولیت وجود دارد. قبل از پرداختن به موضوع درمان سلولیت لازم است بدانید که سلولیت در زنان به دلایل زیر بیشتر از مردان مشاهده می‌شود:

 • تغییرات هورمونی که باعث تضعیف بافت‌های پیوندی اطراف سلول‌های چربی شده و بر روی ساختار و استحکام پوست اثر منفی می‌گذارد. این تغییرات معمولا در سنین ۲۵ تا ۳۵ سال، در اثر کاهش سطح هورمون استروژن مشاهده می‌شوند. در اثر این تغییرات، میزان گردش خون در نواحی ران و باسن کاهش یافته و در نتیجه به علت کاهش سطح اکسیژن و مواد غذایی، از تولید فیبرهای کلاژن بوسیله بافت پیوندی کاسته می‌شود. همچنین سیکل‌های قاعدگی نیز به علت تولید آنزیم‌های شکننده کلاژن باعث تضعیف ساختار پوست می‌شود.
 • زنان بطور طبیعی نسبت به مردان چربی بیشتری دارند. بر اساس تحقیقات، میزان چربی سوزی در زنان به خوبی مردان نیست.
 • سلول‌های چربی در زنان بطور عمودی در زیر پوست آرایش یافته‌اند که این امر، امکان نفوذ آن‌ها به درون لایه‌های پوست را تسهیل می‌کند. در حالی که در مردان سلول‌های چربی بطور اُریب و متراکم‌تر قرار گرفته‌اند.

با افزایش سن ضمن تضعیف و تحلیل بافت‌های پیوندی و کاهش الاستیسیته پوست، سلولیت بیشتر نمایان می‌شود.

روش‌های مختلفی برای درمان سلولیت بکار برده می‌شود. اما باید توجه داشت که درمان سلولیت با روش‌های زیر چندان تاثیری در بهبودی شرایط ندارند:

 • کفش‌های سلولیت – این کفش‌ها غیر از تلو تلو خوردن حین راه رفتن هیچ تاثیری بر درمان سلولیت ندارند.
 • کرم‌های سلولیت – ادعا می‌شود این کرم‌ها حاوی ترکیباتی هستند که مانع تجمع چربی در محل ایجاد سلولیت می‌شوند. در حالی که در عمل، این کرم‌ها تنها ایجاد تورم را موقتی می‌کنند و به این طریق از ظاهر ناخوشایند سلولیت می‌کاهند.
 • ماساژ سلولیت – ادعا می‌شود که ماساژ باعث شکسته شدن سلول‌های چربی شده و به این طریق باعث درمان سلولیت خواهد شد. این روش نیز تنها بطور موقت می‌تواند مفید باشد اما نتایج آن در طولانی مدت باقی نمی‌ماند.

اما درمان سلولیت به طور دائمی و هرچه موثرتر با روش‌های زیر قابل حصول است:

 • انجام کارهایی که باعث تقویت سلامت بافت پیوندی و تولید کلاژن در پوست می‌شود. هرچه میزان سلامت و الاستیسیته پوست بیشتر باشد، میزان سلولیت کمتر می‌شود.
 • کاهش چربی بدن. چربی بیشتر در نواحی سلولیت سبب افزایش شدت سلولیت می‌شود. چربی سوزی عمومی بدن باعث کاهش فشار بر بافت‌های پیوندی و در نتیجه کاهش شدت سلولیت می‌شود.
 • تقویت گردش خون و لنف. گردش خون ضعیف و عدم تخلیه لنف می‌تواند سبب التهاب و تورم شود که مستقیما سبب تشدید سلولیت می‌شود. همچنین این شرایط بر ترمیم بافت پیوندی و تولید کلاژن اثر منفی گذاشته و باعث تضعیف پوست می‌شود. در صورتی که گردش خون و لنف برای مدت طولانی بطور مناسب انجام نشود باعث سفت شدن کلاژن اطراف سلول‌های چربی شده و این امر، ضمن تشدید سلولیت امکان درمان سلولیت را سخت‌تر می‌کند.
 • یکی از راه‌های موثر در درمان سلولیت ، ورزش کردن با استفاده از وزنه است. این تمرینات ورزشی ضمن کمک به چربی سوزی باعث تقویت عضلات نیز می‌شود که به ایجاد ظاهر مناسب کمک می‌کند.
 • مصرف امگا ۳ نیز ضمن کمک به تولید کلاژن سبب کاهش التهاب نیز می‌شود که در مجموع به درمان سلولیت کمک می‌کند.

استفاده از طب سوزنی نیز می‌تواند به کاهش سلولیت کمک کند. طب سوزنی سبب تقویت گردش خون و لنف در بدن شده و به این طریق به دفع مواد زائد و تقویت اکسیژن رسانی و رساندن مواد غذایی کمک می‌کند. این فرآیند باعث تحریک تولید کلاژن و تقویت پوست می‌شود. همچنین طب سوزنی با تنظیم سوخت و ساز بدن، برقراری تعادل هورمونی و کاهش استرس به چربی سوزی نیز کمک می‌کند.

برای کسب اطلاعات در رابطه با علل ایجاد سلولیت ران و ماندگار ترین راه درمان آن روی لینک آن کلیک کنید.

با کلیک روی “بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی” می‌توانید با خدمات مختلف ما آشنا شوید و در صورت تمایل برای تماس با ما و کسب اطلاعات بیش‌تر اینجا کلیک کنید