اضطراب

یکی از مهمترین بیماری هایی که بسیاری از مردم در طول زندگی خود تجربه می کنند، اضطراب است. این اختلال و زیر شاخه های آن می تواند باعث آزار و اذیت زیادی در کودکان، جوانان و سالمندان شود. البته این اختلال یک طیف وسیع از بیماری ها را شامل می شود که می تواند خود را به صورت های مختلفی نشان دهد. برخی از انواع اختلالات اضطرابی عبارتند از:

حمله پانیک

وسواس

فوبیا یا ترس

کابوس شبانه

اضطراب منتشر

علایم این اختلال بسیار وسیع و شایع است. ترس، پرخوری، لرزش بدن، مشکلات گوارشی، تپش قلب، اسپاسم عضلانی، علایم تنفسی، مشکلات زنان، کاهش میل جنسی، افزایش فشار خون، افزایش حس درد در بدن، دردهای روانی، ریزش مو، لکنت زبان، افکار مزاحم و تکراری، کابوس، جمع گریزی، کاهش تمرکز و … از علایم و عوارض اختلالات اضطرابی هستند.

در اضطراب دو قسمت فیزیولوژیک و سایکولوژیک مهم هستند. ژنتیک تاثیر زیادی در این مشکل دارد اما کاهش یا افزایش برخی مواد و هورمون ها در بدن نیز اضطراب آور است. همچنین ارتباط با افراد مضطرب و نیز آموزش های غلط نیز در پیدایش و دوام این مشکل موثرند. تغذیه نامناسب هم می تواند علایم اضطرابی دهد.

طب سوزنی برای درمان اضطراب

طب سوزنی نقاط متعددی را برای درمان و کنترل اضطراب دارد. تقریبا تمام علایم و عوارض اضطراب با طب سوزنی قابل درمان هستند. طب سوزنی سنتی چین، طب سوزنی مدرن و به خصوص طب سوزنی گوش در درمان اضطراب عالی عمل می کنند.

بهبود تمرکز و توجه، کاهش اسپاسم عضلات، کاهش لرزش بدن، کاهش تپش قلب، کاهش درد و علایم گوارشی و تنفسی، کاهش و افزایش میزان خواب، بهبود کیفیت خواب، افزایش سروتونین و سایر اندورفین ها، کاهش فکرهای مزاحم و … با طب سوزنی انجام می شوند.

سایر اقدامات برای درمان اضطراب

درمان های روانشناسی

درمان دارویی

درمان تغذیه ای

طب سنتی ایران

بادکش و ماساژ درمانی

تمرین های تنفسی

ورزش منظم

مصرف سبزیجات فراوان