آرتروز

آرتروز یا استئو آرتریت به تغییرات دژنراتیو (DJD) یا به عبارت دیگر، به سائیدگی در مفاصل اطلاق می شود. این تغییرات در مفاصل معمولا در سنین جوانی شروع می شوند که در بعضی مفاصل مثل شانه و زانو ابتدا به صورت نرمی غضروف مفصلی یا کندرومالاسی شروع شده که در صورت عدم درمان منجر به سائیدگی سطح مفصلی غضروف ها یا استئو آرتریت خواهد شد.

بیشترین شکایت این بیماران، از درد با تورم و یا بدون تورم مفصل است. دانشمندان، طبق بررسی های آماری، نشان داده اند که درصد ایجاد تغییرات دژنراتیو در افراد بلند قد غیر ورزشکار و با حجم عضلات کم، بیشتر از افرادی است که دارای قد کوتاه و عضلات قوی و ورزشکاری هستند. چون عضلات قوی در اطراف مفصل، نقش حمایتی بسیار مهمی را از مفاصل بازی کرده و عملا میزان سائیدگی مفصل را بسیار کاهش می دهد. امروزه بسیاری از جوانان از دردهای مفاصل در سنین جوانی رنج می برند و این به دلیل کم تحرکی در زندگی ماشینی امروز است.

البته لازم به ذکر است که اگر با بیماری مواجه شویم که از نرمی غضروف های مفصلی و یا آرتروز مفصلی رنج می برد باید در انتخاب ورزش مناسب برای او بسیار دقیق باشیم و به جای انجام ورزش های دینامیک که با حرکات شدید مفاصل توام است، وی را تشویق به انجام ورزش های استاتیک نمائیم. یعنی در حالتی که مفاصل تقریبا ثابت هستند، بیمار اقدام به انقباض و ورزش دادن عضلات اطراف مفصل بنماید و از انجام هر گونه حرکت سریع مفصل و یا مفاصل مبتلا پرهیز کند.

البته رعایت این اصول در طب غربی را به طور بسیار زیبایی در طب سوزنی نیز مشاهده می کنیم.

یکی از شاخه های طب سوزنی نوعی ورزش است که به نام Medical Qi Gong نامیده می شود و تمام متخصصین طب سوزنی باید این ورزش را در طول دوره تحصیل خود بیاموزند. در این ورزش، با حرکات بسیار آهسته و موزون و با هماهنگی ذهن، بدن و تنفس، تعادل کاملی بین عضلات و استخوان های بدن انسان ایجاد شده که با افزایش حمایت عضلات از مفاصل درگیر، به بهبود بیماران مبتلا به آرتروز کمک شایانی خواهد نمود.

درمان آرتروز در طب غربی شامل داروهای ضد درد استروئیدی و غیر استروئیدی و نیز گلوکز امین و کندروتین است که از مواد تغذیه کننده غضروف ها بوده و پیشرفت آرتروز را به تاخیر می اندازد. اما عوارض جانبی این داروها روی کبد، کلیه و سایر ارگان های داخلی بیمار زیاد است. از طرفی داروها در موارد متوسط و شدید بیماری، به خوبی قادر به کنترل بیماری نیستند. گاهی در طب غربی، در مراحل شدید بیماری در بعضی مفاصل مثل زانو و لگن، عمل جراحی تعویض مفصل توصیه می گردد.

بررسی های فراوان که در اروپا و آمریکا درباره طب سوزنی انجام شده نشان می دهد که طب سوزنی در درمان استئو آرتریت ها به خصوص در مفاصل گردن، سینه، کمر و شانه بسیار موفق عمل کرده و ضریب موفقیت آن حدود نود درصد است. درمان آرتروز زانو در طب سوزنی بستگی مستقیم به شدت بیماری، طول مدت بیماری و وزن بیمار دارد.

طب سوزنی در درمان آرتروز

در این روش درمانی، متخصص طب سوزنی از سوزن هایی به قطر چند تار مو استفاده کرده و با گذاشتن آن ها در نقاط تعیین شده و انجام مانورهای لازم، طی چند جلسه به طور معجزه آسایی دردهای بیمار را کاهش داده و گاهی کاملا از بین می برد. به طوری که خود بیمار واقعا از این درمان متعجب خواهد شد.

طول درمان با طب سوزنی برای مفاصل مختلف بدن و نیز بر اساس شدت بیماری، سن و وزن بیمار متفاوت خواهد بود. لازم به ذکر است که بر اساس طب چینی اگر بیمار در گذشته تزریق کورتون داخل مفصلی داشته باشد، هنگام درمان آرتروز آن مفصل، بهبود بیماری به تاخیر افتاده و برای درمان مفصل مبتلا، تعداد جلسات بیشتری نیاز خواهد بود.

در ضمن اگر فردی دچار بیماری عروقی در یکی از اندام ها به خصوص در پاها باشد، عدم گردش خون و لنف در اندام ها باعث عدم امکان گردش صحیح یون های الکتریکی در آن منطقه شده و درمان را به تاخیر خواهد انداخت.

حال این سوال مطرح است که آیا پس از درمان، بیماری بازگشت خواهد داشت و اگر بله، چه مدت بیمار سلامت خواهد بود؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت که میزان بهبودی و طول مدت آن بسیار متغیر خواهد بود. به عنوان مثال در بیمار جوانی که از آرتروز گردن رنج می برد اگر درمان وی به طور صحیح و در تعداد جلسات مناسب انجام گردد و نیز ورزش های توصیه شده به وی پس از درمان انجام گیرد، بیماری هیچ گونه بازگشتی نخواهد داشت و به عبارت دیگر، عود نخواهد کرد که این مسئله مزیت بزرگ و با ارزش طب سوزنی برای درمان این بیماران است چون باعث قطع مصرف دارو در این بیماران شده و در نتیجه بیمار به عوارض جانبی مصرف طولانی مدت داروها نیز دچار نخواهد شد. اما در سنین بالاتر وضعیت متفاوت خواهد بود و بسته به شرایط بیمار، دوره بهبودی از چند ماه تا چند سال متغیر خواهد بود.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) و نیز انستیتوی جهانی سلامت (NIH) همه بیماران مبتلا به آرتروز از انجام حداقل یک دوره درمانی طب سوزنی در درمان بیماریشان سود می برند. بنابراین انجام طب سوزنی در این بیماران نه تنها به عنوان تنها روش درمانی بدون عارضه جانبی توصیه می گردد، بلکه در درمان آن ها بسیار موثر بوده، از مصرف بسیاری از داروهای پر عارضه می کاهد و نیز کیفیت زندگی (Quality of life) بیمار را بهبود می بخشد.