نوروپاتی دیابتی

یکی از عوارض اصلی و مهم دیابت، درگیری اعصاب در بیماران مبتلا است. این درگیری عصب می تواند اعصاب حسی محیطی بدن و یا دستگاه عصبی خودکار یا اوتونوم را تحت تاثیر خود قرار دهد. از جمله اختلالات دستگاه اوتونوم می توان به اختلالات گوارشی مثل یبوست شدید گاه گاهی در بیماران دیابتی اشاره کرد. درگیری اعصاب محیطی نیز باعث ایجاد درد شدید، اسپاسم عضلانی اندام ها، احساس سوزش، داغ شدن و گزگز اندام ها، کاهش حس عمقی تعادل و نیز بی حسی (کاهش حس لمس، درد و حرارت) می شود.
یکی از کارایی های مهم طب سوزنی بهبود این اختلالات است که در صورت کنترل مناسب دیابت بعد از درمان، این بهبودی دایمی خواهد بود.
در واقع طب سوزنی با تحریک عصب، رفع اسپاسم عضلانی و افزایش خونرسانی به عضو درگیر باعث بهبود عملکرد عصب خواهد شد.
درمان با طب سوزنی گاها طولانی مدت (بسته به شدت مشکل) خواهد بود. معمولا درمان به صورت هفته ای یک یا دو بار است و بین ۶ تا ۳۰ جلسه به طول می انجامد.
در مورد نوروپاتی اوتونوم نیز به همین صورت، طب سوزنی بسیار موثر عمل می کند. حتی گاهی کاهش شنوایی در بیماران دیابتی نیز بهبود می یابد.
نکته مهم این است که در کنار طب سوزنی، درمان مناسب دیابت، استفاده از مکمل های ویتامینی مناسب برای ترمیم عصب و کاهش مشکلات عصبی روانی، در بهبود کامل تر بیمار نقش مهمی ایفا می کنند.