فیبرومیالژی

فیبرومیالژی بیماری پیچیده و فلج کننده ای است که تاکنون علت و درمانی برای آن پیدا نشده است. تحقیقات نشان می دهد که این بیماری ناشی از عملکرد نا صحیح سیستم عصبی مرکزی، عمل نوروپپتید و اختلالات محور هیپوتالاموس – هیپوفیز – آدرنال است. فیبرومیالژی بیماری شایعی است که حدود ۱ تا ۲ درصد افراد به آن مبتلا می شوند و ۸۰% مبتلایان آن، زنان هستند.
اگر چه دسته بندی فیبرومیالژی سخت است اما از آنجایی که این بیماری به بافت نرم و مفاصل آسیب می رساند و موجب بروز درد می شود، جز بیماری های روماتیسمی دسته بندی می شود. فیبرومیالژی عوارض سخت دیگری به همراه دارد که می توانند در هر فرد متفاوت باشند. این عوارض شامل سفتی عضلات، سردرد، سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و حساسیت به دما، صدا و روشنایی می شود.

درمان فیبرومیالژی با طب سوزنی

طب سوزنی می تواند انواع دردهای مزمن را درمان کند یا آن را کاهش دهد. بنابراین تعجبی ندارد که طب سوزنی بتواند در کاهش عوارض فیبرومیالژی نیز موثر باشد.
درمان فیبرومیالژی بسیار سخت است و شاید نیاز باشد برای کنترل عوارض آن، از چند نوع روش درمانی به طور همزمان استفاده شود. اگر تا به امروز روشی برای کنترل درد ناشی از فیبرومیالژی پیدا نکرده اید، طب سوزنی می تواند به شما کمک کند.

 

منبع

http://www.medicalnewstoday.com/articles/306569.php
http://www.bcmj.org/article/treatment-fibromyalgia-acupuncture-and-counseling
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fibromyalgia/expert-answers/fibromyalgia/faq-20057978