قبل از پرداختن به طب سوزنی موی سر باید بیان کرد که :انسان ها به طور میانگین 100.000 فولیکول مو روی سرشان دارند که هر کدام از آن ها می تواند حدود 20 مو را در طول زندگی تولید کند. رشد مو، تحت تاثیر سیستم هورمونی، مخصوصا هورمون آندروژنیک که شامل تستوسترون و مشتقی از آن به نام DHT است، قرار دارد. به طور طبیعی حدود 100 تار مو از هر فرد به طور روزانه می ریزد و در طی چند روز جایگزین می شود. با بالا رفتن سن، سطح هورمون ها تغییر می کند و کم می شود. در نتیجه فولیکول های مو کمتر تحریک می شوند و ریزش مو شدت می یابد..

نقش طب سوزنی در درمان ریزش مو

طب سوزنی یکی از روش های طب سنتی چینی است. در طب سنتی چینی مو به دیگر قسمت های مهم بدن مانند ارگان های داخلی و خون وابسته است. سوزن به نقاط طب سوزنی سر شما وارد می شود و جریان خون و انرژی را در سر شما بهبود می بخشد. این کار موجب تحریک فولیکول های مو، عصب های خاص و رگ های خونی سر می شود.
درمان ریزش مو با طب سوزنی یک روش بلند مدت است که به صبر و توجه خاصی نیازمند است. نباید از این روش درمانی، انتظار معجزه یک شبه را داشت.

منبع

http://www.frizztips.com/acupuncture-hair-loss/

طب سوزنی موی سر

طب سوزنی یکی از روش هایی است که از چندین قرن پیش برای درمان بسیاری از بیماری ها و امراض به کار می رفته است. موارد متعددی هستند که با استفاده از این روش درمانی باستانی درمان می شدند، اما امروز قرار است در خصوص یکی از این بیماری ها صحبت کنیم که امروزه شیوع بیشتری پیدا کرده است و دلایل متعددی نیز دارد. پیش از شروع مطالب اصلی بهتر است توضیحی در خصوص طب سوزنی و ویژگی های آن داشته باشیم تا بیشتر بتوانید با این روش درمانی آشنا شوید.

طب سوزنی موی سر


برای خواندن مطالب درمورد افسردگی و طب سوزنی:

طب سوزنی چیست؟

همان طور که از نام این روش پیدا است، طب سوزنی درمانی است که با استفاده از مجموعه ای سوزن مخصوص انجام می شود. مبدا و پیدایش طب سوزنی مربوط به کشور چین می شود و قدمت آن نیز به بیش از هزاران سال پیش برمی گردد. در طب سوزنی سوزن های بسیار نازک و مخصوص را در قسمت های خاصی از بدن که معمولا رگ های اصلی هستند وارد می کنند تا بتوانند به برطرف سازی مشکل بپردازند.
در واقع می توان گفت که اصلی ترین فعالیت طب سوزنی آن است که خون را در بدن به گردش در بیاورد و باعث شود تا امراض و بیماری ها از این طریق از بدن دفع گردند.

طب سوزنی برای رشد موی سر

اما چرا برخی عقیده دارند که طب سوزنی با رویش موهای سر ارتباط دارد و می تواند مشکلات مربوط به ریزش مو را درمان کند؟ همان طور که گفتیم طب سوزنی باعث می شود تا خون در رگ های بدن بهتر جریان پیدا کند و به زیر پوست برسد. ریشه موها در لایه سطحی پوست قرار دارند، بنابراین اگر جریان خون در زیر پوست بهتر باشد، مسلما ریشه موها نیز بهتر تغذیه می شوند و رشد موها نیز بهتر می گردد. علاوه بر بهتر شدن رشد موها، ریشه موها نیز قوی تر می شود که در نهایت سبب جلوگیری از ریزش مو می گردد.
اگر بخواهیم از دیدگاه طب سوزنی و علم چینی به این موضوع نگاه کنیم، باید نظرات دانشمندان این علم را هم بدانیم. این دانشمندان اعتقاد دارند که میزان رویش مو و همچنین ریزش موها بستگی به چند عامل مهم دارد. این عوامل شامل میزان انرژی بدن، سلامتی کلیه ها و خون می شود. زمانی که شما از طب سوزنی استفاده می کنید، چاکراهای بدن باز می شوند و همین موضوع سبب افزایش انرژی می شود که در بدن جریان دارد. سلامت کلیه ها نیز با بهبود گردش خون بالاتر می رود. پس می توان گفت حتی از این نظر نیز طب سوزنی بر روی رویش موها موثر است.

متخصص طب سوزنی

حالا که با تاثیر طب سوزنی بر روی رویش موها آشنا شدید، بهتر است بدانید که نمی توان این کار را به دست هر کسی سپرد. در واقع هر فردی که ادعا می کند علم انجام طب سوزنی را دارد، در واقع برای این کار انتخاب مناسبی نیست.
یک متخصص طب سوزنی نه تنها باید در انجام کارش خبره باشد، بلکه باید موارد زیر را نیز رعایت کند تا بتواند بهترین خدمات را به مشتریانش ارائه نماید.
ابتدا باید به جمع آوری داده ها از بیمار بپردازد. باید بداند که دقیقا مشکل بیمار چیست و تمام گفته ها و اظهارات او را ثبت نماید. در حین جمع آوری داده ها باید بتواند با فرد ارتباط و تعامل برقرار کند تا بیمار صادقانه تمام مشکلاتش را بیان نماید. در صورتی که متخصص متوجه شود که بیمار می تواند با تغییر سیستم تغذیه یا ورزش درمان شود، بایستی صادقانه این موضوع را با او در میان بگذارد و در غیر این صورت پس از مطمئن شدن از صحت تشخیصش می تواند اقدام به انجام طب سوزنی کند.

ویژگی های رفتاری متخصص طب سوزنی

اما یک متخصص و اپراتور طب سوزنی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ یک فرد متخصص در این زمینه باید بتواند با بیماران تهاجمی و پرخاشگر درست برخورد کند، این گونه از بیماران معمولا نسبت به انجام چنین روش هایی حالت تدافعی دارند و به هیچ وجه نمی توانند به پزشک اعتماد کنند. این هنر پزشک است که بتواند با توضیحات صادقانه و کاملی که به بیمار می دهد، او را متقاعد کند که درمان را آغاز نماید.
بایستی مسئولیت سلامتی افراد را بپذیرد. در صورتی که هر کدام از سوزن ها را در نقطه اشتباهی بزند، می تواند باعث مشکلات بزرگ و کوچکی شود که هر کدام از آن ها می توانند دائمی یا موقتی باشند.

طب سوزنی برای رشد موی سر


برای خواندن مطالب درمورد طب سوزنی و ترک اعتیاد:

مزیت های طب سوزنی برای رویش مو

اما مزیت های این روش برای رویش موها در چیست؟ به طور کلی می توان گفت که طب سوزنی دارای دو ویژگی مثبت عمده و کلی است که باعث می شود افراد بسیاری به دنبال انجام آن باشند.

1-عدم استفاده از مواد شیمیایی

همان طور که می دانید داروهای شیمیایی مختلفی در بازار وجود دارند که در جهت رویش مجدد موها و یا برای جلوگیری از ریزش مو به مصرف می رسند. افراد بسیاری نیز وجود دارند که تمایلی ندارند تا از این داروهای شیمیایی مصرف کنند و بیشتر ترجیح می دهند تا با روش های درمانی و طبیعی همچون طب سوزنی به درمان ریزش موهای خود بپردازند.
خوشبختانه طب سوزنی روشی بسیار امن و مطمئن برای درمان دردهای مختلف است که افراد مختلف با سنین گوناگون می توانند از آن استفاده کنند. در کنار مطمئن بودن نیازی به استفاده از هیچ گونه داروی شیمیایی نیز نیست که مزیت بزرگی به حساب می آید.

2-عدم مصرف داروهای بی حسی

داروهای سر کننده و بیهوشی معمولا عوارض خاص خودشان را دارند که حتی ممکن است تا چند ماه نیز فرد را درگیر کنند. معمولا در روش های کاشت مو از این داروها استفاده می کنند تا رویش و ریزش موهای بیمار را کنترل کنند، اما یکی از مزیت های روش طب سوزنی این است که از هیچ نوع داروی بی حسی یا بیهوشی در آن استفاده نمی شود، بنابراین بیمار نیز دچار عوارض پس از مصرف این داروها نخواهد شد.

ریزش موی مردانه

ریزش مو با الگوی مردانه غالبا در آقایان رخ می دهد، طبق پژوهش هایی که محققان انجام داده اند، متاسفانه طب سوزنی نمی تواند تاثیر چندان زیادی بر روی این نوع از ریزش مو بگذارد، اما باز هم نباید نا امید شد، زیرا در برخی از موارد این موضوع ثابت شده است که علی رغم نتیجه این پژوهش ها طب سوزنی توانسته است برای ریزش مو سکه ای بسیار موثر باشد و آن را تقریبا به صورت کامل درمان کند.

ریزش موی زنانه

الگوهای ریزش موی زنانه نیز وجود دارند که خانم ها صورت می گیرند. معمولا ریزش موی آلوپسی آره آتا یا همان ریزش موی سکه ای در خانم ها به نسبت کمتر اتفاق می افتد، اما طب سوزنی توانسته است با موفقیت این نوع از ریزش مو را درمان کند. در ضمن پس از انجام تحقیقات مختلف مشخص شده است که خانم هایی که طب سوزنی را روی سر خود انجام داده اند، هم ریزش موی کمتری داشته اند و هم آن که میزان رویش موهایشان بهتر شده است.

مزیت های طب سوزنی برای رویش مو


برای خواندن مطالب درمورد طب سوزنی دیسک کمر:

روش های مکمل

اگر شما هم دچار ریزش مو شده اید و می خواهید تا از طب سوزنی برای درمان و رویش مجدد موهای خودتان استفاده کنید، بهتر است فراموش نکنید که موها علاوه بر ان که نیاز به درمان دارند، نیاز به مواد مغذی و ویتامین ها نیز دارند. این ویتامین ها از مواد غذایی که استفاده می کنید، تامین می شوند. خوردن غذاهایی همچون تخم مرغ، اسفناج، لوبیا، انواع آجیل، سیب زمینی، برنج، هویج، ماهی و گوشت گاو می تواند تقریبا تمام مواد غذایی مورد نیاز بدنتان را تامین کند.
جهت مشاوره طب سوزی موی سر می توانید با متخصصین طب سوزنی در کلینیک های تخصصی مشورت کنید.

طب سوزنی یکی از روش هایی است که از چندین قرن پیش برای درمان بسیاری از بیماری ها و امراض به کار می رفته است. موارد متعددی هستند که با استفاده از این روش درمانی باستانی درمان می شدند….

طب سوزنی باعث می شود تا خون در رگ های بدن بهتر جریان پیدا کند و به زیر پوست برسد. ریشه موها در لایه سطحی پوست قرار دارند، بنابراین اگر جریان خون در زیر پوست بهتر باشد، مسلما ریشه موها نیز بهتر تغذیه می شوند و رشد موها نیز بهتر می گردد. علاوه بر بهتر شدن رشد موها، ریشه موها نیز قوی تر می شود که در نهایت سبب جلوگیری از ریزش مو می گردد.

1-عدم استفاده از مواد شیمیایی، 2-عدم مصرف داروهای بی حسی