درمان میگرن با طب سوزنی

میگرن طب سوزنی سنتی

درمان میگرن با طب سوزنی یکی از درمان های موثری است که امروزه طرفداران بسیاری را به خوب جذب نموده است. سردردهای میگرنی بسیار ناتوان کننده بوده و کنترل آنها بدون تجویز دارو برای افراد دشوار است. اما طب سوزنی با بهره گیری از مکانیسم های خاصی ممکن است به تسکین درد مرتبط با میگرن کمک کند.

طب سوزنی نوعی طب سنتی چینی است که در آن پزشکان سوزن های یکبار مصرف و فولادی ضد زنگ را در نقاط خاصی از بدن فرو می کنند. افراد می توانند از طب سوزنی برای جایگزینی درمان های استاندارد بهره ببرند یا در کنار آنها استفاده کنند.

تسکین میگرن یکی از دلایلی است که مردم به متخصصان طب سوزنی مراجعه می کنند. به عبارتی، درمان میگرن با طب سوزنی به دلیل اثربخشی بالای آن، بسیار متوجه قرار گرفته است. بر اساس تحقیقاتی که در سال 2016 انجام شد، حدود 50 درصد از کسانی که به یک متخصص طب سوزنی مراجعه می کنند، می گویند که پس از دریافت درمان، استفاده از مسکن ها را برای تسکین میگرن کاهش داده اند.

شواهد نشان می دهد که طب سوزنی ممکن است دفعات سردردهای میگرنی را کاهش دهد یا حتی از بروز آنها جلوگیری کند. افرادی که از طب سوزنی در کنار سایر روش های درمانی استفاده می کنند، بیشترین شانس موفقیت را دارند.

در این مقاله قصد داریم در مورد فواید درمان میگرن با طب سوزنی، مقایسه این درمان با سایر روش ها، طول درمان و استفاده از طب سوزنی برای کاهش درد میگرن در دیگر کشورها صحبت کنیم. تا پایان ما را همراهی نمایید.

بین همه انواع سردردهایی که در پزشکی مورد بحث واقع می شوند، میگرن از همه پر سر و صداتر است. مردم هم آن را به خوبی می شناسند، چون بیماری بسیار شایعی است و کمتر کسی است که دست کم در یکی از نزدیکان خود با آن ارتباط نداشته باشد.

میگرن نوعی سردرد به اصطلاح عروقی است که از هم آوایی اختلالات عصبی، عضلانی و عروقی منشا گرفته و منجر به سردرد در نواحی مختلف می شود. سردرد میگرنی به طور معمول از پشت چشم ها آغاز می شود و به نواحی گیجگاهی، پیشانی یا سایر نواحی انتشار پیدا می کند.

میگرن معمولا ضربان دارد و می تواند با تهوع و استفراغ یا استشمام بوهای خاص آغاز شود. ترس و ناراحتی از نور، آزار دیدن از ازدحام، ترافیک و سر و صدا از دیگر علائم میگرن است. اما سابقه فامیلی میگرن و تایید اقدامات تشخیصی نورولوژیست است که می تواند میگرن بودن سردرد را ثابت کند. البته نوعی میگرن هم وجود دارد که به میگرن عصبی معروف شده است. این میگرن فاقد علائم تشخیصی یک میگرن واقعی است اما همان نوع آزار را دارد.

نکته مهم این است که میگرن معمولا بخش قابل توجهی از زندگی بیمار و عملکرد روزانه او را تحت تاثیر قرار می دهد و موفقیت های فردی و اجتماعی افراد را مختل می کند. اقدامات پزشکی هم در اکثر موارد موفق نیستند. داروهایی مانند میگراستاپ، سوماتوتریپتان و غیره نیز نتوانسته اند به طور جدی باعث تخفیف سردرد میگرنی شوند.

خوشبختانه طب سوزنی توانمندی قابل توجهی در درمان یا کنترل میگرن دارد. درمان میگرن در طب سوزنی با دو روش مختلف قابل انجام است که هر دو بسیار خوب عمل می کنند:

روش اول، طب سوزنی سنتی است که در قالب 10 جلسه، هفته ای 2 تا 3 بار انجام می شود و در بیشتر موارد با بهبودی همراه است.

روش دوم، اکیوپانکچر تریگرتراپی است که بیشتر، گرفتگی های مزمن عضلات سر و گردن را مد نظر دارد و با آزادسازی آن ها، کل منطقه را به سمت ترمیم و بهبودی برده و از تکرار و تحریک حملات میگرنی جلوگیری می کند. این روش معمولا 2 تا 3 جلسه درمانی طول می کشد.

یادآوری: درمان های یادآور پس از پایان جلسات طب سوزنی، نقش قابل توجهی در دوام درمان دارد.

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، طب سوزنی نوعی طب سنتی چینی است که سوزن ها را در نقاط خاصی از پوست قرار می دهد. اساس کار طب سوزنی این است که جریان انرژی را در بدن تغییر دهید و تعادل و هماهنگی را ایجاد نماید. سایر اثراتی که به گفته متخصصان طب سوزنی در بدن به وجود می آیند عبارتند از:

  • افزایش گردش خون
  • کمک به بدن برای ترشح مواد شیمیایی تسکین دهنده درد، مانند اندورفین
  • شل کردن عضلات

تحقیقات متعددی نشان می دهد که طب سوزنی ممکن است به درمان درد، از جمله سردرد و میگرن کمک کند.

درمان میگرن طب سوزنی

 برای دریافت مشاوره و ویزیت رایگان با شماره های ۰۲۱۲۸۴۲۸۰۷۶ واحد فرمانیه یا ۰۲۱۲۸۴۲۷۹۳۰ واحد جهان کودک تماس حاصل فرمایید.

– پیشگیری از سردرد

تعداد فزاینده‌ای از تحقیقات نشان می‌دهد که طب سوزنی ممکن است به پیشگیری از سردردهای میگرنی یا کاهش وقوع آن ها کمک کند. در برخی مواقع، درمان میگرن با طب سوزنی بسیار موثرتر از داروهای رایج سردرد بوده و این درد سریع تر تسکین می یابد.

– صرفه جویی در هزینه

برخی از درمان های میگرن گران قیمت بوده و بیمه ممکن است هزینه ها را به طور کامل پوشش ندهد. از طرفی، درمان میگرن با طب سوزنی ممکن است به کاهش هزینه های این درد مزمن کمک نماید و به گونه ای آن را مدیریت کند.

– عوارض جانبی کمتر

در صورتی که داروهای شیمیایی در دفعات مکرر مصرف شوند، با عوارض جانبی زیادی همراه هستند. یکی از فواید درمان میگرن با طب سوزنی به حداقل رساندن عوارض جانبی است و در نتیجه بیمار، دیگر عوارض ناخوشایندی را تجربه نخواهد کرد. در حقیقت، طب سوزنی می تواند جایگزین مناسبی برای این داروها باشد.

مقایسه درمان میگرن با طب سوزنی با دیگر روش ها

درمان میگرن با طب سوزنی در سالیان اخیر و مقایسه اثربخشی آن با مداخلات کنترلی مختلف بارها مورد مطالعه قرار گرفته اند. چندین کارآزمایی با بهره گیری از روش های کنترل درد مختلف به طور مداوم نشان دادند که طب سوزنی بهتر موثرتر از سایر درمان ها است.

برای مثال، طب سوزنی بسیار موثرتر از دارو درمانی است و عوارض جانبی کمتری نسبت به این روش دارد. به جز دارو درمانی، روش های دیگری نظیر مدیریت استرس، بیوفیدبک، بوتاکس، یوگا و … وجود دارند، که درمان میگرن با طب سوزنی نسبت به این روش ها، موثرتر واقع می شود.

تحقیقات نشان می دهد که طب سوزنی بدن شما را تحریک کرده و مواد شیمیایی مانند اندورفین را که درد را مسدود می کنند، آزاد می کند. همچنین به مغز شما فرمان می دهد که سایر مواد شیمیایی و هورمون ‌هایی را که سیگنال ‌هایی را بین انواع مختلف سلول‌ها از جمله سلول‌های سیستم ایمنی ارسال می‌کنند، ترشح کند.

چیزی که در مقایسه درمان میگرن با طب سوزنی با سایر روش ها بسیار مشهود می باشد، این است که اثرات آن ممکن است طولانی مدت باشد. در واقع، این مسئله طب سوزنی را به یک درمان منحصر به فرد درد تبدیل می کند. برای مثال، در یک پژوهش مشخص شد که، درد طولانی مدت در ناحیه گردن و شانه و سردردهای ناشی از آن را با طب سوزنی کاهش یافت و اثرات آن برای ماه‌ها ادامه داشت.

طول درمان میگرن با طب سوزنی

به طور کلی، بنیاد میگرن آمریکا به این نتیجه رسیده است که طول درمان میگرن با طب سوزنی حداقل شش جلسه است. این مدت زمان می تواند یک گزینه درمانی ارزشمند برای افرادی باشد که مایل به انجام این روش می باشند. با این حال، اثربخشی طولانی مدت بیش از یک سال نامشخص است و به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

همچنین در یک پژوهش مشخص شد که پس از سه ماه درمان میگرن با طب سوزنی، دفعات سردرد در 57 درصد از دریافت کنندگان طب سوزنی و 46 درصد که داروهای پیشگیری از میگرن مصرف می کردند، حداقل به نصف کاهش یافت. همچنین در مدت زمان شش ماه، 59 درصد از دریافت‌کنندگان طب سوزنی گزارش کردند که سردرد آنها حداقل به نصف کاهش یافته و این در مقایسه با 54 درصد افرادی بود که داروهای پیشگیری از میگرن مصرف می‌کردند.

به طور کلی، طول درمان میگرن با طب سوزنی و برای سردرد تنشی مزمن، یک دوره حداکثر 8 تا 10جلسه ای است. متخصصین همچنین بر این باورند که برای درمان میگرن با طب سوزنی، در صورتی که هر دو درمان پیشگیری از میگرن با داروها و پروپرانولول نامناسب یا بی‌اثر باشند، می‌توان یک دوره حداکثر 10 جلسه‌ای طب سوزنی را در طول 5 تا 8 هفته در نظر گرفت.

درمان میگرن با طب سوزنی در دیگر کشورها

امروزه، درمان میگرن با طب سوزنی در دیگر کشورها، به خصوص کشورهای غربی بسیار رواج یافته است. به طور کلی، کلاس‌ ها و کلینیک ‌های طب سوزنی در سراسر جهان از کشورهایی مانند بریتانیا و ایالات متحده گرفته تا اقتصادهای نوظهور از جمله برزیل و اتیوپی ظاهر توسعه یافته اند.

 مدیریت میگرن، به ویژه برای بیماران مقاوم به دارو در این کشورها به خوبی انجام شده است. درمان میگرن با طب سوزنی در دیگر کشورها عمدتا با دو هدف عمده صورت می گیرد: تسکین درد در هنگام میگرن (اثر حاد) و پیشگیری از این درد در آینده.

چندین کارآزمایی با حجم نمونه های کوچک نشان داده ‌اند که طب سوزنی ممکن است در کاهش شدت میگرن و دفعات حملات آن موثر باشد. به جز میگرن، تحقیقات علمی به طور فزاینده ای از استفاده از طب سوزنی در درمان بسیاری از بیماری ها علاوه بر مدیریت درد حمایت می کند. لازم به ذکر است که طب سوزنی در بیش از 183 کشور و منطقه در حال ورود هستند و به این ترتیب می توان گفت که این طب جایگزین نقش مهمی در سیستم مراقبت های بهداشتی جهان ایفا نموده است.

سخن پایانی

سردردهای میگرنی می توانند علائم دردناکی ایجاد کرده و زندگی روزمره را به چالش بکشند. تعداد فزاینده ای از تحقیقات نشان می دهد که طب سوزنی ممکن است به افراد در مدیریت و کاهش علائم کمک کند. همچنین بسیاری از افرادی که این طب را برگزیده اند، اذعان می دارند که درمان میگرن با طب سوزنی، به دلیل مکانیسم منحصر به فرد خود، از سایر روش های دیگر بهتر و کارآمدتر است.

علاوه بر این، با بهره گیری از ترکیب مناسب مداخلات طب سوزنی و برخی از روش های درمانی دیگر، ممکن است که فرد با کاهش قابل توجه درد میگرن مواجه شود.

برای دریافت مشاوره و ویزیت رایگان با شماره های ۰۲۱۲۸۴۲۸۰۷۶ واحد فرمانیه یا ۰۲۱۲۸۴۲۷۹۳۰ واحد جهان کودک تماس حاصل فرمایید.