درد گردن

درد گردن یکی از شایع ترین دردهای اسکلتی عضلانی است. درد گردن می تواند به قدری خفیف باشد که هیچ مزاحمتی برای فرد نداشته باشد یا به قدری شدید باشد که بر کیفیت زندگی فرد تاثیر منفی بگذارد. به دلیل موقعیت مکانی گردن و بازه حرکتی آن و به دلیل نقش عمده ای که گردن در نگهداشتن سر ایفا می کند، گردن بیش از هر قسمت دیگر ستون فقرات در معرض آسیب است.
گردن درد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. قرار دادن سر در موقعیت نامناسب موجب خستگی عضلات گردن و گیر کردن مفصل ها می شود و احساس ناراحتی، خشکی و محدود شدن دامنه حرکتی را در فرد به وجود می آورد. گردن درد همچنین ممکن است در اثر یک ضربه ناگهانی (مانند تصادف) یا ابتلا به برخی بیماری ها مانند تورم، التهاب، تومور، خونریزی و … ظاهر شود. بعضی از دردهای گردن ممکن است باعث سردرد شوند.

کاربرد طب سوزنی در درمان گردن درد

مطالعات نشان می دهند که طب سوزنی می تواند انواع خاصی از گردن درد، به خصوص انواعی که در اثر ضربه به وجود آمده اند را درمان کند. مطالعات دیگر نشان می دهند که اختلالات دژنراتیو گردن مانند اسپوندیلوز انکیلوزان و اسپوندیلوز گردن با استفاده از طب سوزنی درمان می شوند. در بسیاری از موارد، روش های غربی درمان گردن بی اثر بوده اند و طب سوزنی توانسته است این اختلالات را درمان کند.
طب فشاری و گیاه درمانی نیز می توانند به عنوان طب مکمل همراه با طب سوزنی برای درمان گردن درد استفاده شوند. اعمال طب فشاری بر روی عضلات گردن می تواند اسپاسم عضلات را کاهش داده و درد گردن را کم کند و موجب آرامش بیمار شود. همچنین گیاهان دارویی خاصی، بر اساس نوع درد بیمار می توانند مورد استفاده قرار گیرند تا گردش خون در گردن را بهبود بخشند و گرفتگی عضلات را برطرف نمایند.

منابع

http://www.acupuncturetoday.com/abc/neckpain.php>http://www.acupuncturetoday.com/abc/neckpain.php