کیست تخمدان

انواع مختلفی از کیست تخمدان وجود دارد. بررسی کیست تخمدان با استفاده از اولتراسوند برای تشخیص اینکه آیا کیست حاوی مواد مایع، جامد یا ترکیبی است، ضروری خواهد بود. شکل، اندازه و محل دقیق کیست، در تصمیم گیری برای اینکه آیا کیست در جای خود بماند، با جراحی خارج شود یا فقط بیوپسی شود، بسیار مهم است. گاهی ممکن است کیست مربوط به اندومتریوز یا PCOS باشدکه باید بر همان مبنا درمان شود. اما شایع ترین نوع کیست، فولیکول های حاوی مایع است که در دوره تخمک گذاری پاره نشده اند و تخمک از آن ها خارج نشده است. این نوع کیست ها به کیست های عملکردی مشهور هستند و عموما خود به خود در چرخه قاعدگی از بین می روند و مشکلی را به وجود نمی آورند. این کیست ها گاهی درد تیر کشنده ای دارند یا در شکم سنگینی می کنند. گاهی اوقات کیست های عملکردی در شکم پاره می شوند و تا جذب شدن مایع توسط بدن، درد شدیدی را در شکم ایجاد می کنند.
اگر فردی به تواتر دچار این کیست ها شود باید به دنبال پیدا کردن عامل بروز این مشکل باشد تا عملکرد تخمدان و رحم به حالت عادی برگردد.

طب سنتی چینی و طب سوزنی چگونه می توانند کیست تخمدان را درمان کنند؟

در طب سنتی چینی، کیست به عنوان مجموعه ای از مایع راکد و خون دیده می شود. با وجود اینکه کیست تخمدان معمولا کشنده نیست، این بیماری به عنوان اختلالی در عملکرد طبیعی بدن دیده می شود. زنانی که دچار کیست تخمدان می شوند، دچار عدم تعادل هورمون ها هستند و باروری شان کم می شود. طب سوزنی می تواند با تنظیم غدد درون ریز و هورمون ها، مستقیما تخمک گذاری را تنظیم کند. تکنیک های مختلفی در طب سوزنی وجود دارند که می توانند جریان خون در ارگان های تولید مثل را تقویت کنند و باروری را به بیشترین حد خود برسانند.

منبع

http://triangleacupunctureclinic.com/learn/menstrual_irregularities/ovarian_cysts/