چاقی

امروزه چاقی با عوارض زیادی که بر جسم و روان مردم جامعه می گذارد، به یک معضل اساسی تبدیل شده است. بنابراین درمان چاقی و کاهش وزن یکی از دغدغه های مهم نظام های بهداشت و درمان، عموم مردم و پزشکان است. چاقی باعث افزایش ریسک ابتلا به مشکلات قلبی عروقی، دیابت، مشکلات اسکلتی عضلانی، افزایش درد، اضطراب و افسردگی می شود. علاوه بر این، چاقی با آثار بدی که بر زیبایی و تناسب اندام می گذارد از این جهت نیز باعث تخریب روحیه فرد چاق شده و او و اطرافیانش را آزار می دهد.

فاکتورهای موثر بر چاقی

عوامل متعددی بر چاق شدن شخص اثر گذار است. کم تحرکی با کاهش سوخت و ساز باعث چاقی می شود و استفاده از غذاهای پر کالری این روند را به شدت افزایش می دهد. شاید وضعیت تغذیه ای نابسامان و کم تحرکی مهمترین عوامل باشند اما در این بین عوامل متعددی هستند که به چاق شدن افراد کمک می کند. برخی از این عوامل در زیر اشاره می شود:

وعده های غذایی نامنظم

استرس های روانی حین غذا خوردن

مسایل روانی مثل اضطراب، افسردگی و اختلالات خواب

برخی بیماری ها مثل کم کاری تیرویید، کم خونی و دیابت

برخی داروها مثل داروهای ضد التهاب

مشکلات گوارشی مثل یبوست، التهاب معده، روده تحریک پذیر

برخی مشکلات هورمونی زنان

عوامل ژنتیکی

مشکلات عضلانی و اسکلتی به علت کم تحرکی

رژیم های لاغری نامناسب قبلی

استفاده از داروهای شیمیایی و گیاهی کاهش وزن نامناسب و خودسرانه

کاهش وزن سریع

همان طور که فاکتورهای موثر بر چاقی زیاد هستند به همین نسبت روش های درمانی مختلف ابداع شده اند و هر کدام از دیدگاهی به درمان چاقی می پردازند. یکی از این روش ها، طب سوزنی است. طب سوزنی روش های متعدد و توانایی های متفاوتی در درمان چاقی دارد. البته درمان موثر و مناسب با این طب به تشخیص پزشک طب سوزنی، شرح حال گیری دقیق از بیمار، صبر و حوصله بیمار و دیدگاه پزشک طب سوزنی به چاقی و عوامل موثر بر آن بستگی دارد. بنابراین ممکن است بیماری که قبلا از طب سوزنی نتیجه نگرفته است با مراجعه به پزشک دیگری، نتیجه خوبی بگیرد. همچنین سرعت بازگشت چاقی نیز به همین عوامل مربوط است.

طب سوزنی اشتها را کم می کن

طب سوزنی با کاهش اضطراب به آسانی باعث کاهش اشتها می شود. در این زمینه دو اتفاق مهم روی می دهد: اول اینکه ولع زیاد به غذا و ریزه خواری به راحتی کنترل می شود. دوم اینکه بیمار زودتر سیر می شود. همین کمک طب سوزنی می تواند بسیاری از بیمارانی که نمی توانند رژیم بگیرند را نجات دهد و از این پس آن ها به آسانی رژیم غذایی متخصصین تغذیه را رعایت کنند.

کاهش جذب غذا با طب سوزنی

یکی از سختی های بیماران دچار چاقی مقاوم به درمان، یبوست و مشکلات گوارشی است. طب سوزنی به راحتی کارکرد گوارشی را اصلاح کرده و حرکت روده ها را تسریع می کند. بنابرای زمان حضور غذا در روده ها کاهش می یابد و جذب غذا کمتر می شود.

افزایش سوخت و ساز با طب سوزنی

با طب سوزنی می توان سوخت و ساز بدن را تا حدودی افزایش داد. این اتفاق برای بیماران کم کاری تیرویید، افسردگی، کسانی که قبلا رژیم های سخت گرفته اند و کسانی که علیرغم اشتهای کم وزن بالایی دارند، مفید است و به آن ها کمک های خوبی می نماید.

کاهش سایز موضعی با طب سوزنی

یکی از خوبی های ویژه طب سوزنی کاهش سایز و لیفتینگ بدن است. در این حالت با تکنیک های خاصی می توان سایز شکم، پهلو، بازو، ران، باسن و … را کاهش داد و یا به بدن فرم بهتری داد. بنابراین مشخص است که طب سوزنی از افتادگی و شلی پوست جلوگیری می نماید. در خیلی از موارد نیز بیماران به دنبال کاهش وزن زیادی نیستند اما فرم بدن برایشان مهم است و این کارکرد طب سوزنی، آن ها را از این دغدغه مهم و اضطراب بزرگ نجات می دهد.

سخن نهایی

بسیاری از عواملی که بر چاق شدن افراد موثر هستند به طور مستقیم یا غیر مستقیم با طب سوزنی بهبود می یابند. بنابراین برای کنترل مشکلاتتان از این روش کمک بگیرید، حوصله داشته باشید و به پزشکی که انتخاب کرده اید اعتماد کنید.