توانبخشی بعد از سکته

مغز مرکز کنترل بدن است. سلول های مغز برای دریافت اکسیژن و مواد غذایی به خون نیاز دارند. هنگامی که اختلالی در جریان خون به مغز به وجود بیاید، سکته رخ می دهد. بعد از حدود ۴ دقیقه از نرسیدن اکسیژن به سلول های مغز، این سلول ها به شدت آسیب می بینند یا می میرند. در نتیجه قسمت هایی از بدن که توسط این سلول ها کنترل می شوند، عملکرد خود را از دست می دهند. به طور مثال بیمار ممکن است بعد از سکته، احساس بی حسی کند و نتواند دست هایش را حرکت دهد.
عوارض سکته های هموراژیک شدیدتر هستند. در این نوع سکته ها، خونی که از رگ ها خارج شده است در مغز نیاز به فضا دارد و به همین دلیل بافت های اطراف را تحت فشار قرار می دهد. در نتیجه، آسیب های وارد به مغز نیز بیشتر می شوند. بسیاری از کسانی که به سکته هموراژیک دچار شده اند ممکن است در اثر بیهوشی به کما بروند یا به سردرد شدیدی مبتلا شوند. اگر خونریزی درون مغز شدید باشد، ممکن است مغز به یک طرف جا به جا شود یا از طریق سوراخ جمجمه به سمت پایین برود که این عارضه بسیار خطرناک و کشنده است.
هنگامی که سلول های مغز می میرند، ادم تشکیل می شود که موجب آسیب بیشتر مغزی می شود. بنابراین تا چند روز بعد از سکته، عوارض آن افزایش می یابند تا جایی که دیگر ثابت می شوند. بیشترین آسیب ها در روز چهارم یا پنجم بروز می کنند.
از دست دادن عملکرد قسمت های مختلف بدن در اثر سکته ممکن است خفیف یا شدید باشد. همچنین این عوارض ممکن است موقتی یا دائمی باشند. این احتمالات به محل و شدت آسیب به سلول های مغز و همچنین به زمان بازگشت خون به سلول های آسیب دیده وابسته است.

توانبخشی بعد از سکته با طب سوزنی

طب سوزنی برای افرادی که دچار سکته مغزی شده اند، بسیار مفید است. هر چقدر طب سوزنی زودتر انجام شود، نتایج بهتری در پی خواهد داشت. طب سوزنی با روش های زیر به بیمار کمک می کند:

طب سوزنی از تشکیل ادم در مغز جلوگیری می کند یا میزان آن را کاهش می دهد، بنابراین از ایجاد آسیب بیشتر به مغز جلوگیری می کند.

طب سوزنی موجب پرفیوژن در مغز می شود و خون و اکسیژن را به سلول ها باز می گرداند و از مرگ آن ها جلوگیری می کند.

طب سوزنی لخته های خون را از بین می برد.

طب سوزنی بازگشت عملکرد اعضای بدن را سرعت می بخشد.

طب سوزنی موجب بازگشت دوباره حرکت، قدرت و تعادل به بدن می شود.

طب سوزنی فعالیت عضلانی را برمی گرداند و توانایی های لازم برای کارهای روزانه را در فرد تقویت می کند.

طب سوزنی موجب بهبود گفتار، بلعیدن و بینایی می شود.

طب سوزنی عملکرد مغز و حافظه را تقویت می کند.

منابع

http://clinic.emperors.edu/stroke-care-clinic/

http://www.scalpacupuncture.org/services/our-specialties/stroke/