سندروم شوگرن

سندروم شوگرن یک بیماری خود ایمنی است که در آن درد و اختلال مفصلی به علاوه خشکی دهان و چشم ایجاد می شود. این بیماری دو نوع اولیه و ثانویه دارد و بیشتر زنان میانسال به آن مبتلا می شوند.

علایم

خشکی، التهاب و زخم چشم، خشکی و زخم دهان، خستگی، درد بدن، بلع سخت، روده تحریک پذیر، مقاربت دردناک، تحریک پذیری تنفسی، حساسیت پوستی، تب، التهاب عروقی، مشکلات کلیوی و کبدی و …. از علایم سندروم شوگرن هستند.

درمان

سندروم شوگرن، درمان خاصی ندارد اما برای کاهش علایم آن، درمان هایی ارائه شده است که عبارتند از استفاده از اشک مصنوعی و مرطوب نگه داشتن چشم و مخاطات بدن، قرص پیلوکارپین برای افزایش ترشح بزاق، درمان زخم های دهانی، داروهای ضد التهاب و کورتون ها، هیدروکسی کلرکین، درمان سردرد، دستکش دست کردن و گرم نگه داشتن دست ها، سیکلوفسفامید، گاباپنتین، اسپری و قرص کورتون برای تنگی نفس، ورزش منظم، افزایش فیبر غذایی، مصرف ویتامین E و C، زنجبیل، روغن ماهی و …

درمان سندروم شوگرن با طب سوزنی

طب سوزنی در درمان سندروم شوگرن عالی است. در واقع تقریبا تمام علایم گفته شده، با طب سوزنی به طرزی عالی بهتر می شوند.

اثرات ضد التهابی و شبه کورتونی طب سوزنی، کمک به افزایش ترشح اشک و بزاق، کاهش علایم مفصلی و پوستی، بهبود تنفس، افزایش خونرسانی به کلیه ها و حمایت از بافت های عصبی از جمله نتایج طب سوزنی در درمان سندروم شوگرن هستند.

با توجه به مزمن بودن سندروم شوگرن، از بین تمام روش های طب سوزنی روش کاشت ایمپلنت نیمه دایمی و دایمی روی لاله گوش برای درمان این بیماری قوی تر و مقرون به صرفه تر است.