کم کاری تخمدان چیست و چه عوارضی دارد؟

تنبلی یا کم کاری تخمدان که در اصطلاح علمی به آن سندروم تخمدان پلی کیستیک می‌گویند، شرایطی است که در اثر به هم ریختن تعادل هورمون‌ها ایجاد می‌شود. در اثر این اتفاق عادت ماهیانه تغییر کرده یا بطور کامل متوقف شده، کیست‌های متعددی در تخمدان ایجاد شده، فرد چاق می‌شود و سطح بالای هورمون‌های مردانه مانند تستوسترون ایجاد می‌گردد. افزایش هورمون‌های مردانه سبب افزایش رویش مو در صورت و بدن، کاهش موی سر و ایجاد الگوی طاسی مردانه و آکنه می‌شود. اغلب افراد مبتلا به کم کاری تخمدان نسبت به انسولین مقاوم شده که به معنی اختلال در جذب و متابولیسم قند و سایر کربوهیدرات‌ها است. پیامد این اختلال ایجاد دیابت نوع ۲، افزایش کلسترول، مشکلات قلبی عروقی، افسردگی و از همه مهمتر ناباروری خواهد بود.

آیا عوارض کم کاری تخمدان در همه افراد یکسان است؟

لازم به دانستن است که درجات عوارض جانبی کم کاری تخمدان در افراد مختلف متفاوت است. در بعضی افراد تنها عادت ماهیانه نامنظم می‌شود، در حالی که در افراد دیگر ممکن است سایر عوارض نیز بروز کند. اگرچه ممکن است در همه عوارضی مثل موی اضافه یا آکنه ایجاد نشود اما در تمام افراد مبتلا سطح هورمون‌های مردانه بالا می‌رود و اختلالات تخمک گذاری و عادت ماهیانه بروز خواهد کرد که تمامی این نشانه‌ها به پزشک در تشخیص بیماری کمک می‌کند.

برای درمان کم کاری تخمدان چه روش‌هایی وجود دارد؟

پزشکی مدرن از داروهای مختلف جهت کنترل تغییرات هورمونی و تنظیم آن‌ها بهره می‌گیرد. با این حال تحقیقات انجام شده بر روی طب سوزنی نیز نشان‌دهنده اثرات مثبت این روش سنتی در درمان کم کاری تخمدان است. برخلاف روش‌های مدرن که تلاش می‌کنند برای تمام بیماران از روش درمانی و داروهای مشابه استفاده کنند، در طب سوزنی الگوی فردی هر بیمار قبل از درمان بررسی و لحاظ می‌شود.

طب سوزنی چگونه به درمان کم کاری تخمدان و افزایش باروری در زنان کمک می‌کند؟

طب سوزنی گردش خون به رحم و تخمدان را افزایش داده و سبب تقویت دیواره رحم می‌شود که مناسب شرایط بارداری است. همچنین ترشح هورمون اندورفین را تحریک می‌کند که این به نوبه خود منجر به افزایش سطح هورمون GnRH شده و فرآیند بارداری را تنظیم می‌کند. همچنین طب سوزنی سطح هورمون‌های استرس‌زا را که باعث ناباروری می‌شوند کاسته و سطح هورمون‌های مناسب بارداری را تعدیل می‌کند، از جمله هورمون FSH که محرک فولیکول زایی است و هورمون‌های LH، استرادیول و پروژسترون. طب سوزنی عملکرد غدد هیپوتالاموس، هیپوفیز و تخمدان را کنترل کرده و ریتم قاعدگی را که نقش مهمی در بارداری دارد، منظم می‌کند.

اثر طب سوزنی الکتریکی در درمان این بیماری توسط محققان سوئدی بر روی ۸۴ زن به مدت ۱۶ هفته که در سه گروه تقسیم بندی شده بودند مورد مطالعه گرفت. گروه اول بوسیله ورزش و گروه دوم بوسیله طب سوزنی تیمار شدند و گروه سوم به عنوان گروه کنترل با هیچ روشی تیمار نشدند. گروه تیمار شده با طب سوزنی ۲۵٪ کاهش تستسترون و ۳۰٪ کاهش آندروژن داشته و بطور چشمگیری دوره‌های قاعدگی در آن‌ها منظم شد. نکته مهم در این مورد اثر طب سوزنی بر بهبود کم کاری تخمدان صرف نظر از کاهش وزن بیماران بوده است. این نتایج نشان داد که طب سوزنی به تنهایی قادر است کم کاری تخمدان را بهبود دهد بدون آن که نیاز به تنظیم و تهیه رژیم غذایی خاصی باشد.

برای آشنایی بیش‌تر با خدمات موسسه جامع صب سوزنی ایران و آگاهی از بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی می‌توانید مطالب بیش‌تری را در “خدمات ما” مطالعه کنید.

برای برقراری ارتباط با ما و تعیین وقت قبلی، می‌توانید اینجا کلیک کنید.