کودک شما هم پف چشم دارد؟

با توجه به حساسیت موضوع در کودکان لازم است والدین ابتدا از علت پف چشم یا تورم آن در کودکان مطلع شوند. دو واژه پف چشم و تورم چشم که معمولاً به جای همدیگر استفاده می‌شوند در حقیقت تفاوت‌هایی در معنی دارند. تورم چشم بیشتر در مورد شرایطی مانند آلرژی، عفونت و جراحت بکار می‌رود در حالی که پف چشم بیشتر مربوط به شرایط ژنتیکی، کم خوابی، تجمع آب در بافت‌های اطراف چشم در اثر مصرف بیش از حد نمک، افزایش سن و خستگی و استرس است. در کودکان پس از گریه کردن نیز ممکن است چشم پف کند. از آنجایی که عوامل دخیل در تورم چشم بسیار مهم هستند، در صورت مشاهده هر نوع تورم یا پف کردگی لازم است سریعاً به پزشک مراجعه شود تا معاینات لازم انجام شده و علت اصلی عارضه تشخیص داده شود.

اگر علت پف چشم چیزی غیر از عفونت، جراحت یا بیماری‌های داخلی (مانند مشکلات تیروئید) بود آنگاه می‌توان به روش‌های جایگزین برای کم کردن اثر آن مراجعه کرد. بعضی از این درمان‌ها که عمدتاً از نوع درمان‌های زیبایی هستند عبارتند از مصرف قرص یا داروها، استفاده از لیزر و جراحی پلک (بلفاروپلاستی). در بلفاروپلاستی با خارج کردن بافت‌های چربی و پوست اضافی از پلک‌های بالا و پایین به کشیده شدن پوست و رفع پف و چروک اقدام می‌شود. البته از آنجایی که این روش‌ها برای کودکان چندان مناسب نیست در این مورد می‌توان برای کاهش پف چشم راه‌های زیر را در نظر گرفت:

  • مصرف قطره چشم برای کاهش اثرات ناشی از آلرژی
  • نوشیدن آب یا آب میوه فراوان جهت پیشگیری از کم آبی
  • استفاده از کمپرس سرد
  • استفاده از خیار یا بسته چای سرد روی پلک
  • استفاده از کرم یا سایر محصولات پوستی که مخصوص اطراف چشم فرموله شده‌اند
  • کاهش مصرف نمک با غذا
  • مصرف غذاهای غنی از پتاسیم مانند موز تا آب انباشته شده در بافت‌ها را به حرکت درآورده و تخلیه کند
  • داشتن استراحت و خواب کافی

یکی دیگر از روش‌های جایگزین که در مورد پف چشم در بزرگسالان بکار می‌رود، استفاده از طب سوزنی است. این روش به علت تحریک گردش خون، تقویت اکسیژن و غذارسانی به سلول‌ها، تخلیه مواد زائد، تحریک تولید هورمون اندورفین و کاهش استرس برای رفع پف چشم مفید است. با توجه به اینکه طب سوزنی برای نوزادان و کودکان نیز بی‌خطر است، لذا این روش با تکنیک‌های خاصی و البته با در نظر گرفتن مهارت متخصص در مورد کودکان نیز می‌تواند قابل استفاده باشد.

با کلیک روی “بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی” می‌توانید با خدمات مختلف ما آشنا شوید و در صورت تمایل برای تماس با ما و کسب اطلاعات بیش‌تر اینجا کلیک کنید.