در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با طب سوزنی و ترک اعتییاد صحبت کنیم.اعتیاد به مواد مخدر یکی از مشکلات اساسی و اجتماعی و اقتصادی کشور ماست که با تمام تلاشی که از طرف کشور انجام شده، راهی دراز و سخت پیش روست.

روش های مختلف ترک اعتیاد

نحوه ترک اعتیاد با استفاده از طب سوزنی

مزیت ترک اعتیاد با طب سوزنی در مقایسه با سایر روش ها

 

 

 

 

اعتیاد به مواد مخدر یکی از مشکلات اساسی و اجتماعی و اقتصادی کشور ماست که با تمام تلاشی که از طرف کشور انجام شده، راهی دراز و سخت پیش روست.

در کنار راه های گوناگون حل این معضل اجتماعی، یکی هم راه های درمان است چون بخشی زیادی از کسانی که وابسته به مواد شده اند علاقمند و آماده اند که از شر آن رهایی یابند و به قولی به دنبال راهی درست می گردند.

شاید طب سوزنی و ترک اعتیاد، یکی از همان عبارت هایی باشد که همواره معتادان را وسوسه می کند که ایا می توان با این روش به کامیابی رسید.

سامانه های مغزی انسان به طورطبیعی، مقداری مواد شبیه مرفین تولید می کند که هم خاصیت نشاط آور و هم خاصیت ضد درد دارد. این مواد اندورفین نام دارند.

این درست همان ماده ای است که در طب سوزنی وترک اعتیاد از آن بهره می بریم. البته در صورت  استفاده خارجی از مواد مخدر، بدن، این مواد شبه مرفینی را ترشح نمی کند. از سوی دیگر و در برخی موارد، اندازه مواد مخدر استفاده شده در فرد معتاد، خیلی بیشتر از اندازه ای است که بدن ما می تواند تولید کند .

بنابراین وقتی فرد به سوی ترک ماده مخدر روی می اورد،  تا مدت ها دچار کاستی ماده مخدر در بدن است که نشانه های ترک اعتیاد ر مانند: دردهای عضلانی، آبریزش بینی، اسهال، بی قراری، بی خوابی، عطسه، اضطراب، افسردگی و… به دست می دهد.
شیوه های درمانی مرسوم هم چندان موثر نیست و برابرآمارها، 80 تا 65 درصد وابستگان به مواد گوناگون، پس از ترک دوباره سراغ ماده مربوط می روند.

ترک اعتیاد با طب سوزنی


برای خواندن مطالب درمورد افسردگی و طب سوزنی:

روش های مختلف ترک اعتیاد

در کشور ما متداول است، یکی روش سم زدایی که تحت عنوان URODو URD انجام می شود که در این روش در مدت چند ساعت مورفین را از بدن خارج کرده و آنتاگونیست آن را جایگزین می کنند که طی مطالعاتی که انجام شده این روش نتایج رضایت بخشی نداشته و تنها صورت مسأله را پاک می کند.

به همین خاطر وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی یا شفافیت اعلام نموده که از این روش درمان فقط در مراکز دانشگاهی به صورت رایگان و برای پژوهش استفاده شود، هرچند که متأسفانه هنوز هم برخی نشریات ترک اعتیاد یا سم زدایی با شیوه فرا سریع را تبلیغ می کنند.

روش دیگر، درمان با متادون درمانی است که در مراکز ترک اعتیادی که با مجوز دولتی در سراسر کشور توسط پزشکان تاسیس می شود با نظارت ستاد مبارزه با مواد مخدر معتادان را تحت درمان جایگزین متادون به جای مواد مخدر قرار می دهند. مزیت این شیوه این است که از یک ماده موثر خالصی استفاده می شود، چرا که مواد مخدر موجود در بازار، ناخالصی های متعدد وخطرناکی داشته وعوارض این ناخالصی ها گاهی خیلی بیشتر از خود مواد مخدر است.

خوب می دانیم  که در این روش، ما اعتیاد را درمان نکرده ایم، بلکه تنها ماده مخدر را جا به جا نموده ایم و در حال حاضر این بهترین کاری بوده که انجام می شود.  البته مخالفان علمی سرسخت و موافقانی هم در این زمینه وجود دارند که در بحث ما نمی گنجد.

روش های مختلف ترک اعتیاد


برای خواندن مطالب درمورد طب سوزنی دیسک کمر:

نحوه ترک اعتیاد با استفاده از طب سوزنی

اما طب سوزنی و ترک اعتیاد، با دو شیوه پیش گفته ، تفاوت محتوایی دارد. روشی که بسیاری از معتادان موفق به ترک را عاشق خود کرده و تعداد دیگر را همچنان ناامید واگذارده است و این دو گروه را باید با هم دید.

در این شیوه با به کار بردن سوزن ها در نقاط ویژه طب سوزنی و ترک اعتیاد، هسته های ساخت اندوزفین بدن مشخص وتحریک می شود تا سطح مورفین بدن به اندازه واقعی خود قبل از درگیری و وابستگی مواد بازگردد.

برتری این شیوه این است که در طول دوره درمان، هیچ گونه ماده مخدری تجویز نمی شود و در پایان دوره طب سوزنی و ترک اعنیاد نیز، فرد از نظر روحی و جسمی،احساس سلامت کامل دارد.
طول دوره درمان بسته به روشی که در طب سوزنی و ترک اعتیاد استفاده شده، میزان وابستگی بیمار و مشکلات و بیماری های زمینه ای و حتی اندازه حمایت های خانوادگی، روانی و اجتماعی ممکن است متفاوت باشد و از 4 روز تا 4 ماه براورد می شود ولی به هر رو بهتر است بیمار دست کم تا یک سال تحت نظر و درمان باشد هرچند درمان های ماه دوم به بعد ممکن است به صورت ماهانه یا حتی دو ماهانه باشد.

در هر صورت، هفته اول جلسات درمانی طب سوزنی و ترک اعتیاد، به شکل فشرده و در هفته های بعد فاصله دار تر می شود.

طب سوزنی برای ترک اعتیاد


برای خواندن مطالب درمورد لاغری با طب سوزنی:

مزیت ترک اعتیاد با طب سوزنی در مقایسه با سایر روش ها

در این روش، بر عکس دو روش ترک که در پیش گفته شد، صورت مسأله را پاک نمی کنیم و هم ماده مخدر دیگری را جایگزین می کنیم. تا همین جا برای بیماران و خانواده های انان بسیار جذاب و دوست داشتنی است.
در نسخه های طب سوزنی و ترک اعتیاد، اولا اندورفین یا همان مورفین طبیعی بدن را به اندازه طبیعی می رسانیم.

گام های بعد، کمک های ویژه ای را برای فرد معتاد سروسامان می دهیم. با نسخه های طب سوزنی و ترک اعتیاد، علائم ترک اعتیاد مانند اسهال، کرامپ عضلانی، آبریزش بینی، دهان دره، بی اشتهایی و…. را سعی می کنیم برطرف کنیم، همچنین نشانه های نوظهور اضطراب و افسردگی پس از ترک مواد در این افراد را که بیشتر آن ها را مجبور و یا تشویق به آغاز استفاده دوباره از مواد مخدر می کند، مهار می کنیم.

برای همین است که می توانیم بگوییم طب سوزنی و ترک اعتیاد، در حال حاضر از بهترین و موثرترین روش های ترک اعتیاد می باشد که پژوهش های فراوانی، آن را در پژوهشکده های علمی معتبر دنیا اثر بخش دیده است و بزرگ ترین مراکز درمان طب سوزنی و ترک اعتیاد هم پیرو همین مطالعات درایالات متحده و سایر نقاط جهان گسترش یافته است.

بزرگترین مرکز طب سوزنی و ترک اعتیاد جهان، همان موسسه نادا می باشد که خوشبختانه، مدرک تخصصی طب سوزنی و ترک اعتیاد نگارنده نیز از همین مرکز است. پيوهش های این مراکز، هم در انسان و هم در نمونه های موجودات آزمایشگاهی، کارامدی طب سوزنی و ترک اعتیاد را ثابت کرده اند.
در کشور ما نیز، چندین بار، دانشگاه علوم بهزیستی ایران یا ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اقدام به برگزاری کلاس ها و کلینیک های بالینی موقت آن در سراسر کشور نموده است و پزشکان هم در این دوره های آموزشی طب سوزنی و ترک اعتیاد، استقبال زیادی کردند.
طب سوزنی و ترک اعتیاد، هم در بستر طب سوزنی بدن و هم در بستر طب سوزنی گوش و حتی بستر طب سوزنی جمجمه، انجام پذیر است.
همینطور، استفاده کمکی از جریان الکتریسیته روی سوزن ها یا بهره گیری از ای اس پی هم در نسخه های طب سوزنی و ترک اعتیاد بسیار شایع است.

در کشور ما متداول است، یکی روش سم زدایی که تحت عنوان URODو URD انجام می شود که در این روش در مدت چند ساعت مورفین را از بدن خارج کرده و آنتاگونیست آن را جایگزین می کنند که طی مطالعاتی که انجام شده این روش نتایج رضایت بخشی نداشته و تنها صورت مسأله را پاک می کند….

در این شیوه با به کار بردن سوزن ها در نقاط ویژه طب سوزنی و ترک اعتیاد، هسته های ساخت اندوزفین بدن مشخص وتحریک می شود تا سطح مورفین بدن به اندازه واقعی خود قبل از درگیری و وابستگی مواد بازگردد…..

در این روش، بر عکس دو روش ترک که در پیش گفته شد، صورت مسأله را پاک نمی کنیم و هم ماده مخدر دیگری را جایگزین می کنیم. تا همین جا برای بیماران و خانواده های انان بسیار جذاب و دوست داشتنی است…..