درمان نگار ۸۹۳

درمان آسیب مغزی با طب سوزنی

بیمار پسر ۲۱ ساله ای است که حدود هفت سال قبل در تصادف شدیدی دچار آسیب مغزی شد.
ابتدا شش ماه در حالت کما بود و بعد هم دچار فلج اسپاستیک هر چهار اندام و اختلال تکلمی شد. از نظر یادآوری خاطرات و هوش مشکلی نداشته است.
در معاینه، چشم ها بیرون زده است. عضلات صورت کاملا اسپاسم هستند. بریده بریده تکلم می کند و کلمات او نامفهوم هستند. نمی تواند به راحتی بخندد. دست ها کاملا اسپاستیک و جمع شده هستند و نمی تواند آن ها را باز کند. پاها هم اسپاسم شدید دارند. اصلا نمی تواند بایستد، برای ورزش درمانی او را با وسیله ای به سقف می بندند و دو نفر هم دست هایش را نگه می دارند تا بتواند کمی روی تردمیل پاهایش را حرکت دهد (البته این حرکات پا هم بسیار ناچیز و در حد ۵ سانتی متر است). اشتها کم است. توده عضلانی بسیار ضعیف شده است.
برای این بیمار طب سوزنی بدن با رویکرد طب چینی آغاز شد و به تدریج طب سوزنی گوش هم به درمان اضافه گردید. این بیمار تا کنون (در مدت شش ماه) حدود ۴۰ جلسه طب سوزنی شده است.
اکنون صورت فرم طبیعی پیدا کرده است. چشم ها داخل تر رفته اند. کلمات و جملات مفهوم تر شده اند. می تواند کمی دست هایش را باز کند. مفصل آرنج را بهتر تکان می دهد. اکنون اگر او را بلند کنند می تواند ۳۰ ثانیه بدون کمک روی پای خود بایستد. اگر دو نفر دست او را بگیرند می تواند چند قدم کوتاه روی زمین راه برود. برای حرکت و حفظ تعادل روی تردمیل هم دیگر به بستن به سقف نیازی ندارد. اشتها بهتر است و توده عضلانی او هم بیشتر شده است.
در کل به نظر می رسد حدود ۲۰-۱۵% نسبت به ابتدای درمان بهبودی حاصل شده است.