افسردگی یک بیماری بسیار مهم در حوزه روانپزشکی است لذا در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با این موضوع که چگونه با طب سوزنی به افسردگی خود پایان دهید و بیماری افسردگی اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

نشانه های بیماری افسردگی

علتهای پزشکی افسردگی

درمان افسردگی

طب سوزنی و درمان افسردگی

 

افسردگی یکی از مشکلات رایج سلامت روان است که در همه افراد در هر سن و جنس و با هر گذشته ای که دارند می تواند بروز کند. حدود دو سوم از بزرگسالان، طی دوران عمر خود دچار درجات شدید افسردگی می شوند به گونه ای که می تواند فعالیت های روزانه آن ها را مختل کند.

زنان به علت تغییرات هورمونی ماهانه، بارداری، زایمان و یائسگی حدود دو برابر بیشتر در معرض افسردگی قرار می گیرند.

طبق پیش بینی سازمان جهانی بهداشت (WHO)، در سال 2020 بعد از بیماری قلبی، افسردگی دومین چالش بین المللی در زمینه سلامتی خواهد بود.

در اوایل دهه 1970 میلادی، H. L. Wen، یکی از جراحان اعصاب چین، متوجه شد که طب سوزنی می تواند به طور چشمگیری عوارض جانبی داروها را کاهش دهد.

بعدها و در سال 1977 دو محقق دیگر میزان تاثیر تکنیک wen در طب سوزنی بر مشکلات روانی را برای اولین بار با جزئیات بررسی کردند. طی این مطالعه، بیماران تجربه متفاوتی از کاهش اضطراب، کوفتگی، سردرد، افسردگی و اشتها را گزارش کرده بودند.

از آن زمان تاکنون مطالعات بسیاری پیرامون تاثیر طب سوزنی در درمان افسردگی صورت گرفته است. از جمله طی مطالعه ای بر روی بیست بیمار طی 6 هفته مشخص شد که طب سوزنی تاثیری مشابه با داروی آمی تریپتیلین در درمان افسردگی داشته است.

با این همه طی همین مطالعه، طب سوزنی تفاوت چشمگیری در کاهش میزان اضطراب جسمانی را سبب شده است. این در حالی است که در مقایسه طب سوزنی و داروی فلوکستین، تفاوت قابل توجه ای مشاهده نشده است.

از طرف دیگر نشان داده شده است که طب سوزنی به عنوان یک روش مکمل می تواند تاثیر داروی سنتی میانسرین را در درمان افسردگی افزایش دهد.
مطالعه تاثیر طب سوزنی در افسردگی ناشی از بارداری در 61 زن نیز نشان داده که این روش می تواند حدود 70% باعث کاهش افسردگی شود که حتی در مورد افسردگی پس از زایمان، این تاثیر به مراتب چشمگیرتر است.

به طور کلی نتایج مطالعات مختلف همگی به مفید بودن روش درمانی طب سوزنی در کاهش افسردگی اشاره کرده اند.
منبع
http://www.psychiatrictimes.com/depression/role-acupuncture-treatment-depression

افسردگی چیست؟

افسردگی نوعی بیماری است که به صورت ذهنی و روانی بوده و به شکل های مختلف خود را در بیمار ظاهر می کند. افسردگی می تواند در روند زندگی انسان خلل ایجاد کرده و شادی و نشاط را از او بگیرد.

منشا افسردگی می تواند بیولوژیکی، ژنتیکی، روانی و یا محیطی باشد. نکته جالب توجه در مورد غول افسردگی این است که محدوده سنی خاصی ندارد و هر کسی ممکن است در زندگی خود یک دوره به افسردگی مبتلا شده باشد. درمان افسردگی با طب سوزنی امکان رهایی از این بیماری را به افراد می دهد.

با وجود این که افسردگی آقا و خانم نمی شناسد اما زنان بیشتر در معرض این بیماری هستند. همچنین بیشترین میزان افسردگی در جوانان دیده می شود. متاسفانه در ایران خطر ابتلا به افسردگی روز به روز بیشتر می شود.

لازم است شخص افسرده پیش از پیشرفت روند بیماری حتما مورد درمان قرار گیرد. ابتلا به این بیماری به صورت شدید و بلند مدت می تواند منجر به حرکات خطرناک مانند خودکشی در شخص افسرده گردد

افسردگی و ب سوزنی


برای خواندن مطالب درمورد لاغری با طب سوزنی:

افسردگی یک بیماری بسیار مهم در حوزه روانپزشکی است که با علائم زیادی شناخته میشود و با توجه به عوارض فردی و خانوادگی زیادی که این بیماری ایجاد می کند نیاز به مداخلات جدی درمانی دارد.

به طور کلی بیماری افسردگی به دو نوع شدید و خفیف تقسیم می شود که هر دوی آنها نیاز به درمان روانپزشکی دارند. یک اختلال مهم دیگر هم در روانشناسی شخصیت وجود دارد و آن شخصیت افسرده است.

شخصیت افسرده نیز یک نوع اختلال شخصیتی است که معمولا مداخلات دارویی نیاز ندارد اما نیاز به درمانهای روانشناسانه پیدا می کند.

طب سوزنی در درمان هر سه حالت گفته شده نقش جدی ایفا می کند که در ادامه بحث به آن خواهیم پرداخت.

نشانه های بیماری افسردگی

بیماری افسردگی علائم متعدد و متناقضی دارد. گریه، احساس غم، احساس ناامیدی، خستگی دائمی، علاقه به تنهایی، تحریک پذیری، تنبلی، پرخاشگری، افکار منفی، فکر کردن به مرگ، اقدام به خودکشی، کم خوابی یا پرخوابی، کم شدن اشتها، زیاد شدن اشتها، کاهش میل جنسی، احساس عدم رضایت، زودرنجی بعضی از علائم افسردگی هستند.

همانطور که می بینید خیلی از این علائم بسیار شکننده و تهدید کننده شخص و خانواده هستند.

 

علتهای پزشکی افسردگی

طبق تحقیقات مختلف عللی برای افسردگی پیدا شده اما تمام ابعاد آن مشخص نیست. بسیاری از تحقیقات نقش ارث و ژنتیک را در ابتلا به انواع افسردگی موثر می دانند.در موارد زیادی ما با خانواده هایی مواجه هستیم که در سابقه خانوادگیشان افسردگی وجود داشته است.

البته نقش یادگیری را نباید انکار کرد و ممکن است وجود یک شخصیت افسرده باعث یادگیری این شخصیت در سایر افراد خانواده شود. از نظر جسمی نیز کاهش برخی عوامل عصبی مثل سروتونین و دوپامین با افزایش افسردگی ارتباط دارد.

یکی از بهترین اقدامات پس از بروز این نشانه ها استفاده از درمان افسردگی با طب سوزنی است. با توجه به میزان و شدت افسردگی برخی از این نشانه ها می توانند شامل موارد زیر باشند. این نشانه ها از شخصی به شخص دیگر متفاوت است.

1. ناتوانی در انجام کارهای روزمره
2. پرخوری یا کم خوری
3. احساس غم و اندوه یا پوچی
4. از دست دادن بیش از حد علاقه
5. خوابیدن بیش از حد یا کم خوابی
6. احساس خستگی
7. ناامیدی و احساس گناه
8. گرفتگی عضلات و مشکلات گوارشی
9. تصور مرگ و گرایش به خودکشی

ابتلا به مشکلاتی که ساختارهای مغز را دستخوش تغییر میکند مثل تومور مغزی، شیمی درمانی، رادیوتراپی و ام اس نیز باعث افسردگی می شوند.

چاقی نیز افسردگی ایجاد می کند. مشخص شده که توده چربی در بدن مثل یک غده ترشح کننده هورمونهای اضطرابی و افسردگی عمل می کند.

همچنین کم کاریهای گوارشی هم به تدریج باعث کاهش آزادسازی عوامل ضدافسردگی و ضداضراب در خون می شود و در نتیجه احتمال افسردگی بالا می رود.

روش درمان افسردگی با طب سوزنی

بر اساس تفکر افرادی که در طب سوزنی تخصص دارند بیشترین علت افسردگی را می توان به دلیل گردش نامناسب انرژی در بدن توصیف کرد. مهم ترین بخش های بدن که وظیفه گردش مناسب انرژی در بدن را بر عهده دارند، قلب، طحال و کبد هستند.

در درمان افسردگی با طب سوزنی اعضای حسی بدن تحریک می شود. به این صورت که هر سوزن یک نقطه عصبی حسی را تحریک می نماید. در نتیجه ارتباط این نقاط حسی با مغز سیستم ایمنی بدن شروع به پاسخگویی می کند. در نهایت این عمل سبب تولید اندورفین در بدن می گردد.

درمان افسردگی با طب سوزنی از روشی به نام چهار دروازه استفاده می کند. در این روش نقاط مشخصی از بدن به وسیله فرو بردن سوزن تحریک می شود. این نقاط عبارت اند از:

1. ۲ نقطه در دو دست بین انگشت شست و انگشت اشاره
2. دو نقطه در پاها بین انگشت بزرگ و دومین انگشت

درمان افسردگی

برای افسردگی درمانهای مختلفی وجود دارد.شناخته شده ترین درمان در موارد شدید افسردگی، درمان دارویی است.

متخصصین روانپزشکی انواع زیادی از داروهای اعصاب را برای درمان علائم مختلف افسردگی استفاده می کنند.در مواردی هم بیمار بستری شده و از شوک مغزی برای درمان کمک گرفته می شود.

در موارد خفیفتر افسردگی نیز درمانهای روانشناسی نقش مهمی دارند. انواع مکاتب روانشناسی با تغییر نگرش و عملکرد شخص افسرده و خانواده او به درمان این بیماری کمک می کنند.

همچنین درمانهای مکمل مثل طب سوزنی، طب گیاهی، آروماتراپی، ماساژدرمانی، آیورودا، یوگا و مدیتیشن،ورزش تای چی ، ورزشهای مدرن و … نیز درمورد درمان افسردگی نقش موثری دارند.

 

چرا طب سوزنی

درمان افسردگی با طب سوزنی می تواند در درمان این بیماری بسیار موثر باشد. طب سوزنی یکی از روش های طبی شرقی است که قدمتی 3000 ساله دارد. در این روش درمانی با فرو کردن در بخش های مختلف بدن عمل درمانی صورت می گیرد.

به صورت عمومی می توان طب سوزنی را به عنوان یک روش مسکن برای درد بخش های مختلف بدن استفاده کرد. این در حالی است که افراد درمانگر در این گرایش معتقد هستند طیف بیماری های بسیار زیادی را می توان با استفاده از این روش درمان کرد.

نشانه های بیماری افسردگی


برای خواندن مطالب درمورد افسردگی:

با طب سوزنی به افسردگی خود پایان دهید

طب سوزنی با وجود قدمت چند هزار ساله در کنار تحقیقات مدرن پزشکی در 100 سال گذشته نقش مهمی در درمان افسردگی دارد. با توجه به نداشتن عوارض و کاربرد طب سوزنی در طیف وسیعی از علائم افسردگی می توان گفت طب سوزنی از مهمترین درمانهای افسردگی در جهان امروز است.

طب سوزنی برای درمان افسردگی چه می کند؟

از نظر طب سوزنی سنتی ، افسردگی مشکلی است که به علت بیماری در ارگانهای زمینه ای تر و مهمتری در بدن ایجاد شده است. اختلال در کار کرد قلب، کبد، کلیه، معده و … باعث ایجاد افسردگی می شوند. ما با تشخیص و درمان این ارگان بیمار می توانیم افسردگی را درمان کنیم.

از نقطه نظر پزشکی مدرن نیز طب سوزنی با تاثیر بر ساختارهای مغز میانی، روده ها و معده می تواند باعث افزایش مجدد ترشح هورمونهای شادی بخش و انرژی زا در بدن بشود.

طب سوزنی همچنین با افزایش خونرسانی عمومی بدن در عضلات و ارگانهای حیاتی دردها و هستگی مزمن را کاهش داده و باعث درمان برخی علائم افسردگی می گردد.

در کنار این کارکردها طب سوزنی همچنین با بهبود جذب روده ای ویتامینها و املاح و همچنین درمان چاقی می تواند بدن را برای کاهش هورمونهای استرس زا و افزایش هورمونهای ضد افسردگی آماده کند.

نکته مهم دیگر این است که طب سوزنی با تحریک عصبها به درمان یا کنترل اختلالات ساختاری که باعث افسردگی هستند کمک می کند.

مثلا طب سوزنی با درمان نقاط مربوط به افسردگی در مغز بیمار ام اسی و یا مغز بیماری که رادیوتراپی شده است باعث بهبود این مناطق آسیب دیده در مغز شده و افسردگی را درمان می کند.

علتهای پزشکی افسردگی


برای خواندن مطالب درمورد اضطراب:

درمان افسردگی با طب سوزنی می تواند طیف زیادی از علایم بیماری افسردگی را درمان کند که در ادامه به برخی از این موارد می پردازیم:
– خستگی و ناتوانی: طب سوزنی به خوبی می تواند انرژی از دست رفته را برگرداند.به طوری که بعد از دو هفته بیمار به راحتی می تواند تمام کارهای خود را انجام دهد و نیازی به کمک ندارد.
– کم خوابی و پرخوابی: طب سوزنی همه انواع اختلالات خواب را بهبود می دهد پس برای درمان اختلالات خواب همراه افسردگی نیاز به اقدام اضافی نیست.
– یاس و ناامیدی: طب سوزنی برای درمان نامیدی نیز نقاط خاصی دارد. در واقع ما با سوزن زدن روی نقاط خاصی از بدن ، او را وادار به درمان ناامیدی می کنیم.
– افکار خودکشی و منفی بافی: از منظر طب سوزنی برخی انواع کم کاری قلب باعث این نوع افکار می شود و ما با درمان این مشکل و تقویت ارگان قلب به جنگ افکار منفی می رویم تا تفکر مثبت جای مناسب خود در ذهن بیمار افسردگی را پیدا کند.
– درد روانی: طب سوزنی قابلیت بسیار خوبی در درمان انواع درد از جمله دردهای روانی دارد. حتی دردهای جسمی که در زمینه افسردگی تشدید شده نیز با طب سوزنی به خوبی درمان می شوند.
– کم خوری و پرخوری عصبی: این دو مشکل نیز به سادگی با طب سوزنی درمان می شوند.
– همچنین طب سوزنی باعث درمان کابوس شبانه ، تحریک پذیری، بی قراری، پرخاشگری ، توهمات ناشی از افسردگی، تپش قلب، کمبود تمرکز، کمبود حافظه و .. می شود.

با توجه به طیف وسیعی از علایم افسردگی که با طب سوزنی بهبود می یابند و نیز نداشتن عوارض جانبی توصیه می شود طب سوزنی به عنوان اولین خط درمان بیماری افسردگی مدنظر باشد. ضمن اینکه طب سوزنی برعکس داروهای شیمیایی هیچگونه خواب آوری ، کاهش انرژی، ایجاد اعتیاد و سایر عوارض را ندارد.

مزایای روش درمان افسردگی با طب سوزنی

تا کنون بیماران بسیار زیادی توانسته اند با استفاده از روش طب سوزنی به جنگ با افسردگی بروند. می توان گفت تاثیری که این نوع روش درمانی شرقی دارد مانند مصرف قرص فلوکستین برای افرادی است که به بیماری افسردگی مبتلا هستند. این روش مزایای بسیاری دارد که سبب می شود افراد بسیاری آن را به دارو درمانی ترجیح دهند. برخی از این مزایا عبارت اند از:

1: نداشتن عوارض

یکی از مهم ترین دلایل بیماران افسرده و یا خانواده های آن ها که روش درمانی طب سوزنی برای افسردگی را ترجیح می دهند این است که این روش بر خلاف قرص های افسردگی هیچ گونه عوارضی ندارد و یا عوارض خیلی کمی دارد که آن هم برای افراد خاص است.

2: افزایش ترشح اندورفین

اندورفین که آن را به عنوان هورمون شادی می شناسند در هنگام ورزش تولید می شود و به عنوان یک مسکن برای بدن عمل می کند. استفاده از طب سوزنی سبب افزایش تولید اندورفین می شود.

3: آرامش بخش بودن درمان افسردگی با طب سوزنی

شاید برخی افراد گمان کنند روش طب سوزنی درد آور است. این در حالی است که این روش نه تنها درد جسمی ندارد بلکه بسیار بسیار آرام بخش است. این در حالی است که در صورتی که به جای سوزن از کاشت نخ استفاده شود این روش درمانی چندین برابر لذت بخش تر می شود.
تعداد جلسات درمان افسردگی با طب سوزنی

تعداد جلسات درمان افسردگی با طب سوزنی بر اساس نظر پزشک و وضعیت بیمار مشخص می شود. ممکن است در ادامه روند درمان، بیمار به سرعت بهبود یافته و نیاز به تعداد جلسات کم تری باشد.

بنابراین قبل از شروع درمان می توانید با پزشک خود مشورت کنید. همچنین می توان پیش از آمادگی حضوری به صورت آنلاین از پزشکان مجموعه درخواست مشاوره داد.

اضطراب چیست؟

اضطراب حالتی است که در آن شخص علائمی پیدا می کند که در انجام کارهای او خلل ایجاد کرده و خاطر او را آزرده می کند. این در حالی است که بیشتر اوقات علاوه بر درد جسمی اضطراب با دردها روانی نیز همراه است.

اضطراب به شکل های مختلف و در مواقع مختلفی که شخص در موقعیت هایی قرار می گیرد، خود را نشان می دهد. ممکن است قبل از شروع یک امتحان، قبل از یک مهمانی مهم یا یک دیدار عاشقانه و یا با ایجاد یک خلل در کسب و کارها همه ما به گونه ای اضطراب را تجربه کرده باشیم.

این در حالی است که در برخی افراد اضطراب تبدیل به اختلالات اضطرابی شده و جلوی عملکرد صحیح او را می گیرد. در اختلالات اضطرابی این حس به صورت نگرانی بیش از حد، غیر قابل کنترل و غیر قابل پیش بینی است.

در نتیجه نوعی بیماری روحی روانی به شمار می رود. درمان اضطراب به روش های نوین عملی است و می تواند روند زندگی شخص را به حالت طبیعی برگرداند. در صورتی مه میزان اضطراب در بدن حاد باشد تبدیل به اختلالات اضطرابی می شود. برخی از این اختلالات عبارت اند از:

1. اختلال اضطراب فراگیر

2. اختلال اضطراب اجتماعی

3. اختلال هراس

4. اختلال وسواس اجباری

5. اختلال اضطراب پس از حادثه

علت اختلال اضطراب چیست؟

تا کنون دانشمندان و روانشناسان به دنبال علت اضطراب بوده اند اما نتوانسته اند دلیل اصلی اضطراب را پیدا کنند. اضطراب تحت تاثیر تغییراتی است که در مغز به وجود آمده و به مرور زمان در اثر محیط و استرس های محیطی چند برابر می شود.

اضطراب طولانی مدت بر روند عملکرد مغز تاثیر منفی داشته و سلول های آن را ناتوان می کند. بنابراین طب سوزنی و اضطراب یکی از روش هایی است که بسیار ضروری به نظر می رسد. استرس و اضطراب مدار انتقال دهنده در مغز را مختل کرده و در نتیجه برخی از بخش های مغز دچار ضعف عملکرد ساختاری می شوند.

یکی دیگر از عواملی که می تواند بر روند اضطراب تاثیر گذاشته و آن را تشدید کند، عوامل ژنتیکی و ارثی است. زیرا این بیماری نیز مانند بیماری هایی نظیر سکته، سرطان و … از طریق DNA منتقل می گردد. این در حالی است که تا کنون ژن خاصی که آن را علت ایجاد اضطراب بدانند پیدا نشده است.

رابطه طب سوزنی و اضطراب

شاید بخواهید بدانید طب سوزنی و اضطراب یا اختلالات اضطرابی به هم چه ارتباطی دارند؟ چینی ها معتقد هستند اضطراب در اثر گردش نامناسب انرژی در بدن رخ می دهد، همچنین آن ها قلب و کبد را مسئول پخش انرژی در بدن می دانند.

در نتیجه آن ها معتقد هستند با استفاده از پخش مجدد انرژی در بدن می توان در شخص آرامش ایجاد نموده و او را معتدل کرد. معروف ترین روشی که در طب سوزنی برای درمان اضطراب به کار گرفته می شود روش چهار دروازه است.

که در آن چند نقطه خاص از بدن تحریک می شوند. در این روش درمانی هر سوزن بخش های خاصی از بدن را تحریک کرده و در نتیجه ارتباط با مغز سبب می شود سیستم ایمنی واکنش نشان دهد.

فواید درمان اضطراب با طب سوزنی

طب سوزنی و اضطراب با هم ارتباط داشته و استفاده از این روش برای درمان اضطراب می تواند بسیار مفید باشد. برخی از مزایای این روش عبارت اند از:

1. طب سوزنی تاثیر بسیار مثبتی بر درمان اضطراب و اختلالات اضطرابی دارد. بر اساس تحقیقات این روش درمانی می تواند در درمان اضطراب بسیار اثرگذار باشد. در مطالعه نشان داده شد مصرف فلوکستین و استفاده از طب سوزنی برای درمان اضطراب به یک اندازه است.

2. طب سوزنی به دلیل این که از ماده شیمیایی استفاده نمی کند عوارضی ندارد و همین مسئله سبب می شود افراد اطمینان بیشتری نسبت به آن داشته باشند.

3. ورود سوزن به بدن سبب می شود بدن تحریک شده و اندورفین ترشح شود که دقیقا برابر حسی است که بعد از ورزش کردن به انسان دست می دهد.
4. برعکس برخی داروهای ضد اضطراب که ممکن است با دردهایی همراه باشند و سیستم جسمی فرد را دچار ضعف نمایند. طب سوزنی دردی ندارد و آرامش بعد از آن بسیار عالی است. استفاده از روش هایی مانند کاشت نخ، کت گوت و امبدینگ نیز می تواند بسیار خوب باشد.

سخن آخر

درمان افسردگی با طب سوزنی یکی از روش های درمانی است که با استفاده از طب سنتی صورت می گیرد. این روش درمانی را می توان یکی از روش های بدون عوارض برای افسردگی دانست. این در حالی است که می توان گفت این روش تنها جایگزین دارو درمانی است و افرادی که نیاز به مشاوره در کنار دارو درمانی دارند باید به طور همزمان هم از مشاوره مجموعه پزشکان سایت و هم از روش درمانی طب سوزنی استفاده نمایند.

طب سوزنی با وجود قدمت چند هزار ساله در کنار تحقیقات مدرن پزشکی در 100 سال گذشته نقش مهمی در درمان افسردگی دارد. با توجه به نداشتن عوارض و کاربرد طب سوزنی در طیف وسیعی از علائم افسردگی می توان گفت طب سوزنی از مهمترین درمانهای افسردگی در جهان امروز است.

برای افسردگی درمانهای مختلفی وجود دارد.شناخته شده ترین درمان در موارد شدید افسردگی، درمان دارویی است. متخصصین روانپزشکی انواع زیادی از داروهای اعصاب را برای درمان علائم مختلف افسردگی استفاده می کنند.در مواردی هم بیمار بستری شده و از شوک مغزی برای درمان کمک گرفته می شود.

طب سوزنی با وجود قدمت چند هزار ساله در کنار تحقیقات مدرن پزشکی در 100 سال گذشته نقش مهمی در درمان افسردگی دارد. با توجه به نداشتن عوارض و کاربرد طب سوزنی در طیف وسیعی از علائم افسردگی می توان گفت طب سوزنی از مهمترین درمانهای افسردگی در جهان امروز است.

Privacy Preference Center

تماس با ما