افسردگی یک بیماری بسیار مهم در حوزه روانپزشکی است لذا در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با این موضوع که چگونه با طب سوزنی به افسردگی خود پایان دهید و بیماری افسردگی اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

نشانه های بیماری افسردگی

علتهای پزشکی افسردگی

درمان افسردگی

طب سوزنی و درمان افسردگی

 

افسردگی یکی از مشکلات رایج سلامت روان است که در همه افراد در هر سن و جنس و با هر گذشته ای که دارند می تواند بروز کند. حدود دو سوم از بزرگسالان، طی دوران عمر خود دچار درجات شدید افسردگی می شوند به گونه ای که می تواند فعالیت های روزانه آن ها را مختل کند.

زنان به علت تغییرات هورمونی ماهانه، بارداری، زایمان و یائسگی حدود دو برابر بیشتر در معرض افسردگی قرار می گیرند.

طبق پیش بینی سازمان جهانی بهداشت (WHO)، در سال 2020 بعد از بیماری قلبی، افسردگی دومین چالش بین المللی در زمینه سلامتی خواهد بود.

در اوایل دهه 1970 میلادی، H. L. Wen، یکی از جراحان اعصاب چین، متوجه شد که طب سوزنی می تواند به طور چشمگیری عوارض جانبی داروها را کاهش دهد.

بعدها و در سال 1977 دو محقق دیگر میزان تاثیر تکنیک wen در طب سوزنی بر مشکلات روانی را برای اولین بار با جزئیات بررسی کردند. طی این مطالعه، بیماران تجربه متفاوتی از کاهش اضطراب، کوفتگی، سردرد، افسردگی و اشتها را گزارش کرده بودند.

از آن زمان تاکنون مطالعات بسیاری پیرامون تاثیر طب سوزنی در درمان افسردگی صورت گرفته است. از جمله طی مطالعه ای بر روی بیست بیمار طی 6 هفته مشخص شد که طب سوزنی تاثیری مشابه با داروی آمی تریپتیلین در درمان افسردگی داشته است.

با این همه طی همین مطالعه، طب سوزنی تفاوت چشمگیری در کاهش میزان اضطراب جسمانی را سبب شده است. این در حالی است که در مقایسه طب سوزنی و داروی فلوکستین، تفاوت قابل توجه ای مشاهده نشده است.

از طرف دیگر نشان داده شده است که طب سوزنی به عنوان یک روش مکمل می تواند تاثیر داروی سنتی میانسرین را در درمان افسردگی افزایش دهد.
مطالعه تاثیر طب سوزنی در افسردگی ناشی از بارداری در 61 زن نیز نشان داده که این روش می تواند حدود 70% باعث کاهش افسردگی شود که حتی در مورد افسردگی پس از زایمان، این تاثیر به مراتب چشمگیرتر است.

به طور کلی نتایج مطالعات مختلف همگی به مفید بودن روش درمانی طب سوزنی در کاهش افسردگی اشاره کرده اند.
منبع
http://www.psychiatrictimes.com/depression/role-acupuncture-treatment-depression

افسردگی و ب سوزنی


برای خواندن مطالب درمورد لاغری با طب سوزنی:

افسردگی یک بیماری بسیار مهم در حوزه روانپزشکی است که با علائم زیادی شناخته میشود و با توجه به عوارض فردی و خانوادگی زیادی که این بیماری ایجاد می کند نیاز به مداخلات جدی درمانی دارد.

به طور کلی بیماری افسردگی به دو نوع شدید و خفیف تقسیم می شود که هر دوی آنها نیاز به درمان روانپزشکی دارند. یک اختلال مهم دیگر هم در روانشناسی شخصیت وجود دارد و آن شخصیت افسرده است.

شخصیت افسرده نیز یک نوع اختلال شخصیتی است که معمولا مداخلات دارویی نیاز ندارد اما نیاز به درمانهای روانشناسانه پیدا می کند.

طب سوزنی در درمان هر سه حالت گفته شده نقش جدی ایفا می کند که در ادامه بحث به آن خواهیم پرداخت.

نشانه های بیماری افسردگی

بیماری افسردگی علائم متعدد و متناقضی دارد. گریه، احساس غم، احساس ناامیدی، خستگی دائمی، علاقه به تنهایی، تحریک پذیری، تنبلی، پرخاشگری، افکار منفی، فکر کردن به مرگ، اقدام به خودکشی، کم خوابی یا پرخوابی، کم شدن اشتها، زیاد شدن اشتها، کاهش میل جنسی، احساس عدم رضایت، زودرنجی بعضی از علائم افسردگی هستند.

همانطور که می بینید خیلی از این علائم بسیار شکننده و تهدید کننده شخص و خانواده هستند.

علتهای پزشکی افسردگی

طبق تحقیقات مختلف عللی برای افسردگی پیدا شده اما تمام ابعاد آن مشخص نیست. بسیاری از تحقیقات نقش ارث و ژنتیک را در ابتلا به انواع افسردگی موثر می دانند.در موارد زیادی ما با خانواده هایی مواجه هستیم که در سابقه خانوادگیشان افسردگی وجود داشته است.

البته نقش یادگیری را نباید انکار کرد و ممکن است وجود یک شخصیت افسرده باعث یادگیری این شخصیت در سایر افراد خانواده شود.

از نظر جسمی نیز کاهش برخی عوامل عصبی مثل سروتونین و دوپامین با افزایش افسردگی ارتباط دارد.

ابتلا به مشکلاتی که ساختارهای مغز را دستخوش تغییر میکند مثل تومور مغزی، شیمی درمانی، رادیوتراپی و ام اس نیز باعث افسردگی می شوند.

چاقی نیز افسردگی ایجاد می کند. مشخص شده که توده چربی در بدن مثل یک غده ترشح کننده هورمونهای اضطرابی و افسردگی عمل می کند.

همچنین کم کاریهای گوارشی هم به تدریج باعث کاهش آزادسازی عوامل ضدافسردگی و ضداضراب در خون می شود و در نتیجه احتمال افسردگی بالا می رود.

درمان افسردگی

برای افسردگی درمانهای مختلفی وجود دارد.شناخته شده ترین درمان در موارد شدید افسردگی، درمان دارویی است.

متخصصین روانپزشکی انواع زیادی از داروهای اعصاب را برای درمان علائم مختلف افسردگی استفاده می کنند.در مواردی هم بیمار بستری شده و از شوک مغزی برای درمان کمک گرفته می شود.

در موارد خفیفتر افسردگی نیز درمانهای روانشناسی نقش مهمی دارند. انواع مکاتب روانشناسی با تغییر نگرش و عملکرد شخص افسرده و خانواده او به درمان این بیماری کمک می کنند.

همچنین درمانهای مکمل مثل طب سوزنی، طب گیاهی، آروماتراپی، ماساژدرمانی، آیورودا، یوگا و مدیتیشن،ورزش تای چی ، ورزشهای مدرن و … نیز درمورد درمان افسردگی نقش موثری دارند.

نشانه های بیماری افسردگی


برای خواندن مطالب درمورد افسردگی:

با طب سوزنی به افسردگی خود پایان دهید

طب سوزنی با وجود قدمت چند هزار ساله در کنار تحقیقات مدرن پزشکی در 100 سال گذشته نقش مهمی در درمان افسردگی دارد. با توجه به نداشتن عوارض و کاربرد طب سوزنی در طیف وسیعی از علائم افسردگی می توان گفت طب سوزنی از مهمترین درمانهای افسردگی در جهان امروز است.

طب سوزنی برای درمان افسردگی چه می کند؟

از نظر طب سوزنی سنتی ، افسردگی مشکلی است که به علت بیماری در ارگانهای زمینه ای تر و مهمتری در بدن ایجاد شده است. اختلال در کار کرد قلب، کبد، کلیه، معده و … باعث ایجاد افسردگی می شوند. ما با تشخیص و درمان این ارگان بیمار می توانیم افسردگی را درمان کنیم.

از نقطه نظر پزشکی مدرن نیز طب سوزنی با تاثیر بر ساختارهای مغز میانی، روده ها و معده می تواند باعث افزایش مجدد ترشح هورمونهای شادی بخش و انرژی زا در بدن بشود.

طب سوزنی همچنین با افزایش خونرسانی عمومی بدن در عضلات و ارگانهای حیاتی دردها و هستگی مزمن را کاهش داده و باعث درمان برخی علائم افسردگی می گردد.

در کنار این کارکردها طب سوزنی همچنین با بهبود جذب روده ای ویتامینها و املاح و همچنین درمان چاقی می تواند بدن را برای کاهش هورمونهای استرس زا و افزایش هورمونهای ضد افسردگی آماده کند.

نکته مهم دیگر این است که طب سوزنی با تحریک عصبها به درمان یا کنترل اختلالات ساختاری که باعث افسردگی هستند کمک می کند.

مثلا طب سوزنی با درمان نقاط مربوط به افسردگی در مغز بیمار ام اسی و یا مغز بیماری که رادیوتراپی شده است باعث بهبود این مناطق آسیب دیده در مغز شده و افسردگی را درمان می کند.

علتهای پزشکی افسردگی


برای خواندن مطالب درمورد اضطراب:

درمان افسردگی با طب سوزنی می تواند طیف زیادی از علایم بیماری افسردگی را درمان کند که در ادامه به برخی از این موارد می پردازیم:
– خستگی و ناتوانی: طب سوزنی به خوبی می تواند انرژی از دست رفته را برگرداند.به طوری که بعد از دو هفته بیمار به راحتی می تواند تمام کارهای خود را انجام دهد و نیازی به کمک ندارد.
– کم خوابی و پرخوابی: طب سوزنی همه انواع اختلالات خواب را بهبود می دهد پس برای درمان اختلالات خواب همراه افسردگی نیاز به اقدام اضافی نیست.
– یاس و ناامیدی: طب سوزنی برای درمان نامیدی نیز نقاط خاصی دارد. در واقع ما با سوزن زدن روی نقاط خاصی از بدن ، او را وادار به درمان ناامیدی می کنیم.
– افکار خودکشی و منفی بافی: از منظر طب سوزنی برخی انواع کم کاری قلب باعث این نوع افکار می شود و ما با درمان این مشکل و تقویت ارگان قلب به جنگ افکار منفی می رویم تا تفکر مثبت جای مناسب خود در ذهن بیمار افسردگی را پیدا کند.
– درد روانی: طب سوزنی قابلیت بسیار خوبی در درمان انواع درد از جمله دردهای روانی دارد. حتی دردهای جسمی که در زمینه افسردگی تشدید شده نیز با طب سوزنی به خوبی درمان می شوند.
– کم خوری و پرخوری عصبی: این دو مشکل نیز به سادگی با طب سوزنی درمان می شوند.
– همچنین طب سوزنی باعث درمان کابوس شبانه ، تحریک پذیری، بی قراری، پرخاشگری ، توهمات ناشی از افسردگی، تپش قلب، کمبود تمرکز، کمبود حافظه و .. می شود.

با توجه به طیف وسیعی از علایم افسردگی که با طب سوزنی بهبود می یابند و نیز نداشتن عوارض جانبی توصیه می شود طب سوزنی به عنوان اولین خط درمان بیماری افسردگی مدنظر باشد. ضمن اینکه طب سوزنی برعکس داروهای شیمیایی هیچگونه خواب آوری ، کاهش انرژی، ایجاد اعتیاد و سایر عوارض را ندارد.

طب سوزنی با وجود قدمت چند هزار ساله در کنار تحقیقات مدرن پزشکی در 100 سال گذشته نقش مهمی در درمان افسردگی دارد. با توجه به نداشتن عوارض و کاربرد طب سوزنی در طیف وسیعی از علائم افسردگی می توان گفت طب سوزنی از مهمترین درمانهای افسردگی در جهان امروز است.

برای افسردگی درمانهای مختلفی وجود دارد.شناخته شده ترین درمان در موارد شدید افسردگی، درمان دارویی است. متخصصین روانپزشکی انواع زیادی از داروهای اعصاب را برای درمان علائم مختلف افسردگی استفاده می کنند.در مواردی هم بیمار بستری شده و از شوک مغزی برای درمان کمک گرفته می شود.

طب سوزنی با وجود قدمت چند هزار ساله در کنار تحقیقات مدرن پزشکی در 100 سال گذشته نقش مهمی در درمان افسردگی دارد. با توجه به نداشتن عوارض و کاربرد طب سوزنی در طیف وسیعی از علائم افسردگی می توان گفت طب سوزنی از مهمترین درمانهای افسردگی در جهان امروز است.