درمان آلرژی فصلی

عوارضی مانند آبریزش بینی، عطسه، خارش یا آبریزش چشم که طی فصول خاصی از سال (خصوصا بهار و پاییز) ایجاد می‌شوند معمولا در افراد بسیار زیادی قابل مشاهده بوده و برای درمان آن، هزینه‌های فراوان دارویی صرف می‌شود. از دیدگاه پزشکی مدرن، آلرژی فصلی نوعی واکنش حساسیتی شدید و فوری در نتیجه تولید آنتی بادی بوسیله لنفوسیت‌هاست که علیه عوامل خارجی مانند آلودگی و گرده‌های گیاهان ایجاد می‌شود. بر اساس پزشکی مدرن، لنفوسیت‌ها علاوه بر خون، در دستگاه گوارش (Peyer’s patches)، طحال، لنف و مغز استخوان نیز وجود دارند. لذا می‌توان انتظار داشت استفاده از طب سوزنی در نقاط مربوط به طحال، معده و روده بزرگ بتواند عملکرد آن‌ها را تعدیل کند. تاثیر طب سوزنی در درمان آلرژی فصلی در دانشگاه برلین مورد بررسی قرار گرفته است. در این تحقیق، ۴۲۲ فرد در سه گروه تقسیم شده و به مدت سه ماه تحت نظر قرار گرفتند. یکی از گروه‌ها همزمان بوسیله آنتی هیستامین و طب سوزنی تیمار شد، در گروه دوم از طب سوزنی بدون هدف (کاشت سوزن‌ها بطور تصادفی در نقاطی غیر از نقاط طب سوزنی) استفاده شد و گروه سوم نیز فقط بوسیله آنتی هیستامین تیمار شد. در پایان، عوارض آلرژی فصلی در گروهی که بوسیله طب سوزنی و آنتی هیستامین تیمار شده بود، بیشتر از سایر گروه‌ها تسکین یافت.

داروهای مختلف جهت تسکین آلرژی فصلی استفاده می‌شوند که ضمن سرکوب سیستم ایمنی دارای عوارض دیگری مانند خواب آلودگی و ایجاد وابستگی به دارو هستند. این عوارض جانبی یکی از دلایل رو آوردن به درمان‌های جایگزین مانند طب سوزنی است. طب سوزنی با برقراری تعادل انرژی در بدن و تقویت سیستم ایمنی، به کاهش درد و تسکین عوارض آلرژی فصلی کمک می‌کند. همچنین با کاهش استرس و افزایش گردش خون در بدن، در دفع سریع‌تر مواد زائد و تقویت سلامت عمومی بدن موثر است. این روش کاملا طبیعی بوده و نیازی به مصرف دارو ندارد و در صورت انجام بوسیله شخص ماهر بسیار موثر خواهد بود.

با کلیک روی “بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی” می‌توانید با خدمات مختلف ما آشنا شوید و در صورت تمایل برای تماس با ما و کسب اطلاعات بیش‌تر اینجا کلیک کنید.