طب سوزنی و انواع درمان های پوست و زیبایی

طب سوزنی و انواع درمان های پوست و زیبایی

طب سوزنی در زمینه زیبایی برای هزاران سال است که در طب سنتی چینی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع آن، بدون مداخلات عمده مانند داروهای قوی و سایر روش ‌های زیبایی می تواند به سلامت پوست ما کمک کند. با در نظر گرفتن این موضوع، اگر از یک بیماری پوستی رنج می برید، خوشحال خواهید شد اگر بدانید، طبق تحقیقات اخیر، طب سوزنی می تواند تسکین دهنده این بیماری باشد.

محققان به اثرات طب سوزنی به عنوان شکل اولیه درمان بیماری های پوستی از جمله التهاب پوست، خارش، کهیر، رنگدانه های صورت، تعریق بیش از حد و کاهش قابلیت ارتجاعی صورت نگاه کرده اند. آنها مطالعات زیادی را بررسی کرده و متوجه شده اند که در اکثر این تحقیقات، طب سوزنی به عنوان یک درمان برای عوارض پوستی بسیار موثرتر از روش های دیگر مورد استفاده به نظر می رسد. به عبارتی، آن یک گزینه درمانی جایگزین و مناسب برای طیف وسیعی از اختلالات پوستی می باشد.

اگر شما نیز طب سوزنی را امتحان نکرده اید و از مشکلات پوستی رنج می برید، ممکن است بخواهید با پزشک خود در مورد این گزینه درمانی جایگزین صحبت کنید. در ادامه مطلب بیشتر با این طب سوزنی و درمان زیبایی آشنا خواهیم شد.

طب سوزنی و استفاده از آن برای زیبایی و پوست

آیا می دانید که طب سوزنی چگونه برای زیبایی پوست ما مورد استفاده قرار می گیرد؟ یا به عبارتی مکانیسم عمل آن در این زمینه به چه صورت است؟

زمانی که سن شما افزایش می یابد و احساس می کنید برخی از ارگان های بدنتان عملکرد خوبی ندارند، ممکن است جریان چی و خون در بدن شما تعادل نداشته باشند. زمانی که تعادل برقرار شد، شما احساس شادابی بیشتری خواهید داشت.

در سطح فیزیولوژیکی، نشان داده شده است که طب سوزنی گردش خون و انرژی را در سراسر بدن افزایش می دهد. افزایش جریان خون می تواند با تغذیه مناسب، افزایش رطوبت، و بالا بردن انرژی به پوست و ماهیچه های صورت، سلامت تون پوست را حفظ کند. از طرفی، با افزایش جریان لنفاوی با استفاده از ماساژ صورت و همراه با طب سوزنی می توان به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنیم. در نظر داشته باشید که پوست ما بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن است.

 سوزن ‌های وارد شده به صورت در طب سوزنی در تولید کلاژن و الاستین تأثیر بسزایی دارد. کلاژن پروتئینی است که توسط بدن ما تولید می شود و مسئول دوام و انعطاف پذیری پوست می باشد. الاستین نیز مسئول خاصیت ارتجاعی پوست ما است. قرار گرفتن در معرض نور خورشید و افزایش سن باعث تخریب و کاهش تولید کلاژن و الاستین ما می شود.

در مقابل، طب سوزنی به تحریک فرآیندهای طبیعی تولید مثل و رشد سلولی در بدن کمک می کند. سوزن‌ ها در نقاط حرکتی عضلانی قرار می‌گیرند تا عضلات را مجدداً به قرارگیری در موقعیت اصلی خود هدایت کنند، در نتیجه صورت جوان ‌تر و شاداب تر به نظر می‌ رسد. طب سوزنی زیبایی به عنوان طب سوزنی صورت و طب سوزنی جوانسازی صورت نیز شناخته می شود.

آیا اثرات طب سوزنی زیبایی اثبات شده است؟

یک گزارش تحقیقی در سال 1996 در مجله بین المللی طب سوزنی بالینی نشان داد که از بین 300 مورد درمان شده با طب سوزنی زیبایی، 98٪ اثرات مشخصی با یک دوره درمان داشتند.

این اثرات شامل موارد زیر بودند:

 • پوست ظریف تر و شفاف تر می شود
 • خاصیت ارتجاعی عضلات صورت بهبود می یابد
 • چین و چروک کاهش می یابد
 • چهره سالم تر و روشن تر می شود
طب سوزنی پوست

 برای دریافت مشاوره و ویزیت رایگان با شماره های ۰۲۱۲۸۴۲۸۰۷۶ واحد فرمانیه یا ۰۲۱۲۸۴۲۷۹۳۰ واحد جهان کودک تماس حاصل فرمایید.

جوانسازی پوست با طب سوزنی

جوانسازی پوست با طب سوزنی یک روند رو به رشد در میان افرادی است که به جای استفاده از بوتاکس یا فیلرهایی که حاوی مواد شیمیایی هستند و باید به طور مداوم نگهداری شوند، به دنبال درمان طبیعی ضد پیری می گردند.

تئوری سنتی چینی نشان می ‌دهد که انرژی به نام  Qi یا چی از طریق بدن در امتداد کانال‌ هایی به نام مریدین جریان می‌ یابد و اگر جریان مسدود شود، می‌تواند سلامت بدن را تهدید کند. هدف طب سوزنی بازگرداندن جریان Qi و تحریک پاسخ درمانی طبیعی بدن است.

جوانسازی صورت با طب سوزنی یک درمان ضد پیری غیر تهاجمی، ایمن، ملایم و طبیعی بوده و می تواند به کاهش ظاهر خطوط و چین و چروک ها کمک کند، در عین حال رنگ پوست را بهبود می بخشد و تولید کلاژن را افزایش می دهد. این کار با استفاده از سوزن های طب سوزنی برای بهبود جریان خون و تحریک رشد مجدد سلول ها انجام می شود.

جوانسازی با طب سوزنی برای افرادی که دارای خطوط ظریف، چین و چروک، افتادگی و پوستی خسته هستند مناسب می باشد. در واقع، هر کسی که می خواهد ظاهر کلی پوست خود را بهبود بخشد، می تواند از یک دوره درمانی طب سوزنی بهره مند شود.

با این حال، اگر تزریق بوتاکس انجام داده اید، توصیه می شود قبل از انجام طب سوزنی برای جوانسازی صورت، 3 ماه پس صبر کنید.

مزایای جوانسازی پوست با طب سوزنی

شما می توانید با حداقل 6 جلسه طب سوزنی برای جوانسازی صورت از مزایای کامل این درمان بهره مند شوید. درمان می تواند به موارد زیر کمک کند:

 • تحریک تولید کلاژن
 • بهبود تون عضلانی و خاصیت ارتجاعی پوست
 • کاهش افتادگی و ظاهر پوست زیر چشم
 • بهبود رنگ و تن پوست
 • کاهش التهاب و قرمزی
 • کاهش خطوط ریز و چین و چروک
 • کاهش استرس و بهبود تعادل کلی

رفع جوش و آکنه با طب سوزنی

اگر با آکنه یا جوش دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است برای تحت کنترل داشتن این دو، هر نوع درمان موضعی و داروهای موجود را امتحان کرده باشید. چنانچه شما هم از این مشکل رنج می برید، شاید بهتر باشد که طب سوزنی را برای رفع جوش و آکنه در نظر بگیرید.

با تحریک نقاط خاصی از بدن در طب سوزنی، ممکن است علائم آکنه و حتی مسائل زمینه‌ای که باعث آن ‌ها می ‌شوند، به ویژه عدم تعادل هورمونی، کاهش یابد. متخصصان مدرن بر این باورند که طب سوزنی با افزایش گردش خون و کاهش التهاب به این عمل دست می یابد.

به طور کلی، هر چیزی مانند جوش و آکنه که در پوست شما ظاهر می شود بازتابی از سایر عدم تعادل های سلامت و تندرستی است که بر سلامت کلی شما تأثیر می گذارد. طب ‌سوزنی با درمان این مسائل اساسی، مانند عدم تعادل هورمونی، می تواند این مشکلات را ریشه ای حل کند.

مطالعات نشان می دهد که طب سوزنی می تواند به کاهش تعدادی از بیماری های پوستی از جمله آکنه کمک کند. با این حال، مطالعات گسترده تری مورد نیاز است. با این حال، به خاطر داشته باشید که درمان طب سوزنی نیازمند جلسات منظم است و برای اینکه به نتیجه برسید باید چندین جلسه را برای آن در نظر بگیرید.

در طی یک جلسه طب سوزنی برای رفع جوش و آکنه، پوست با یک سوزن کوچک سوراخ می شود. از طرفی، بدن به سرعت با یک واکنش سریع التیام زخم پاسخ می دهد. این ممکن است برای جای زخم، از جمله آکنه، فواید زیادی داشته باشد.

مطالعه‌ای در سال 2020 نشان داد که طب سوزنی می ‌تواند برای درمان زخم‌ های پوستی در بیماران دیابتی استفاده شود و به طور بالقوه بازسازی بافت را تسریع کند، اگرچه جمعیت مورد مطالعه کوچک بود.

یک پژوهش نیز در سال 2019 نشان داد که طب سوزنی در درمان اسکار ناشی از ترومای بافتی موثر است، اما مطالعات کنترل شده بیشتری مورد نیاز است.

 استفاده از طب سوزنی در بیماری های پوستی

به جز موارد بالا، طب سوزنی برای درمان بیماری های پوستی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت، اعتقاد بر این است که طب سوزنی با تحریک هسته های رافه (هسته‌ هایی با اندازه متوسط که در ساقه مغز قرار دارند و عملکرد اصلی آنها آزادسازی ناقل شیمیایی است)، که تولید سروتونین را افزایش می دهد، عمل می کند. این به نوبه خود، مجموعه ای از واکنش ها را ایجاد کرده و در نتیجه به افزایش گلوکوکورتیکوئیدها منجر می شود. در نهایت، التهاب و سایر جنبه های پاسخ ایمنی بدن را تعدیل می کنند.

از آنجایی که بسیاری از بیماری های پوستی حداقل تا حدی التهابی هستند، طب سوزنی ممکن است از طریق کاهش التهاب تاثیر مثبتی داشته باشد.

طب سوزنی زیبایی

طب سوزنی برای درمان چه بیماری های پوستی استفاده می شود؟

طب سوزنی برای درمان لیست گسترده ای از بیماری های پوستی استفاده شده است، از جمله:

 • خارش
 • درماتیت آتوپیک (یک بیماری شایع با خارش پوستی که معمولا زمینه ارثی دارد)
 • پسوریازیس
 • کهیر
 • آکنه
 • نورالژی پس از تبخال

– مزایای طب سوزنی در درمان بیماری های پوستی

مزایای طب سوزنی به عنوان یک درمان پوستی عبارتند از:

– تسکین غیر دارویی برای درد یا خارش

– کمتر تهاجمی بودن نسبت به جراحی یا سایر درمان های رایج

– یک رویکرد درمانی کل نگر، که اغلب در ترکیب با گیاهان چینی و تغییر رژیم غذایی و سایر سبک زندگی یا حجامت استفاده می شود.

– یک درمان در دسترس

جمع بندی

اثرات جوانسازی و زیبایی طب سوزنی تنها به صورت محدود نمی شود. در واقع، درمان طب سوزنی با توجه به شرایط هر فرد، متفاوت می باشد. بهتر است بگوییم که هیچ دو نفر درمان های یکسانی را دریافت نمی کنند زیرا روند پیری هر فرد منحصر به فرد می باشد.

اگر شما مشکلات دیگری مانند مشکلات گوارشی، درد حاد یا مزمن، استرس، بی خوابی، خستگی و غیره دارید، این علائم در هر جلسه بررسی می شود. بنابراین، درمان تعادل کلی سلامت و همچنین ظاهر شما است. زمانی که مشکلات درونی بدن حل شوند، قطعا پوست شما نیز دستخوش تغییر خواهد شد.

درمان با طب سوزنی می تواند تعادل هورمونی را بهبود بخشد. سفیدی و ریزش مو مرتبط با افزایش سن را به تاخیر اندازد. پس از درمان ممکن است متوجه شوید که کیفیت خواب بهتر و انرژی بیشتری نیز دارید. علاوه بر این هضم و متابولیسم شما را بهبود یافته و سیستم ایمنی بدن شما تقویت می شود.

برای دریافت مشاوره و ویزیت رایگان با شماره های ۰۲۱۲۸۴۲۸۰۷۶ واحد فرمانیه یا ۰۲۱۲۸۴۲۷۹۳۰ واحد جهان کودک تماس حاصل فرمایید.