راهکارهایی برای درمان التهاب پوست صورت

عوامل مختلفی می‌توانند باعث ایجاد التهاب پوست صورت و قرمزی آن گردد. این عوامل ممکن است باعث ایجاد حساسیت موقتی یا مشکلات پوستی مزمن شوند. عوامل اصلی ایجاد التهاب پوست صورت و لکه‌های قرمز عبارتند از: خشکی پوست، آفتاب سوختگی، رزاسیا (تورم مویرگ‌ها)، آکنه، آلرژی و اگزما.

پوست قرمز و حساس ممکن است دچار برآمدگی و خارش گردد و بافت دانه دانه پیدا کند. در موارد ابتلا به رزاسیا، قرمزی پوست می‌تواند در اثر گرما یا برانگیختگی احساسی و عاطفی تشدید گردد.

اگرچه مخفی نگه داشتن التهاب پوست صورت و قرمزی آن ممکن نیست اما درمان‌های خانگی ساده‌ای برای تسکین این علائم وجود دارد:

  • برای درمان خانگی قرمزی پوست می‌توان از عسل، خیار، چای بابونه و آلوورا استفاده کرد. قرار دادن خیار روی نقاط قرمز و ملتهب، ضمن خنک کردن پوست باعث نرم شدن و کاهش قرمزی آن می‌شود. استفاده از ماسک خیار و جو دو سر نیز برای کاهش التهابات مفید است. استفاده از ماسک خاک رس نیز می‌تواند در درمان قرمزی پوست مفید باشد. لازم است از مصرف مواد غذایی داغ یا تند، کافئین و سیگار که می‌توانند التهابات پوست و قرمزی آن را تحریک کنند، پرهیز کرد.
  • در مواردی که التهاب پوست صورت عامل سرخی آن باشد مانند زمانی که پوست بیش از حد خشک باشد یا دچار آکنه و آلرژی است می‌توان از ماسک عسل استفاده کرد که دارای خواص ضد التهابی طبیعی است. اما اگر قرمزی پوست در اثر آفتاب سوختگی باشد، عسل توصیه نمی‌شود. در موارد آفتاب سوختگی استفاده از ژل آلوورا توصیه می‌شود. همچنین جهت تسکین آفتاب سوختگی می‌توان از ماست، روغن اسطوخودوس، چای بابونه خنک و تکه‌های خیار استفاده کرد. همچنین روغن نارگیل نیز با داشتن خواص آنتی اکسیدان می‌تواند برای تسکین التهاب پوست صورت ناشی از آفتاب سوختگی استفاده شود.

از جمله درمان‌های دیگر برای التهاب پوست صورت ، قرمزی آن و سایر اختلالات پوستی، طب سنتی چینی است. از طب سنتی برای درمان ۶۰ درصد از اختلالات پوستی از جمله آکنه، اگزما، درماتیت، راش و پسوریازیس استفاده می‌شود. در این روش از گیاهان دارویی مانند ریواس، سفورا، Phellodendron  و Skullcap  استفاده می‌شود. این گیاهان دارای خواص ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروس هستند. در کنار این موارد در طب سنتی استفاده از طب سوزنی نیز به عنوان یک درمان موازی توصیه می‌شود. تحریک نقاط طب سوزنی باعث تشدید ترشح اندورفین شده و بطور همزمان فعالیت سیستم ایمنی و غدد درون‌ریز بدن را تقویت می‌کند. این نقاط همچنین جریان انرژی در بدن را نیز تحریک می‌کند. در طب سوزنی برای درمان اختلالات پوستی نقاطی بر روی بازو، پاها و تنه تحریک می‌شوند. در این روش از سوزن‌های استیل و استریل شده برای تحریک این نقاط استفاده می‌شود. این سوزن‌ها برحسب نتایج مورد انتظار به مدت ده دقیقه الی یک ساعت در محل باقی می‌ماند. در این روش ممکن است از گرما یا جریان الکتریسیته نیز استفاده شود.

در کنار طب سوزنی یا گیاهان دارویی، طب سنتی چینی بر رژیم غذایی فرد نیز تاکید دارد. در طب سنتی خوردن ماهی، الکل، خرچنگ و میگو برای افراد مبتلا به اختلالات پوستی منع شده است. در حالی که مصرف گیاهان سبز برگ‌دار و میوه‌ها به شدت توصیه می‌شود.

با کلیک روی “بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی” می‌توانید با خدمات مختلف ما آشنا شوید و در صورت تمایل برای تماس با ما و کسب اطلاعات بیش‌تر اینجا کلیک کنید.