در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با لاغری با طب سوزنی و درمان چاقی با طب سوزنی اطلاعاتی را در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار دهیم .

لاغری با طب سوزنی

امروزه حفظ وزن مطلوب، از مواردی است که علاوه بر سهم قابل توجهی که در زیبایی ظاهری و تناسب اندام دارد، نقش واضحی نیز در سلامت عمومی بدن دارد.

هورمون های مخربی که از بافت چربی اضافی ترشح می شود، فشار به قلب، فشار به ستون فقرات و افزایش ریسک بسیاری از بیماری های دیگر، تنها بخشی از عوارض چاقی است.

مطالعات تازه تر حتی درمان چاقی موضعی را نیز، یک درمان پزشکی می داند و نه مثل گذشته، تنها یک بهینه سازی برای زیبایی بیشتر. طب سنتی و مردم باستان نیز از گذشته به درمان چاقی اهمیت داده اند.

البته درمان چاقی در طب سنتی شامل اصلاح الگوهای بیماری است که یک سطح، عمیق تر و ریشه ای تر است و در واقع لاغری، نتیجه اصلاح این الگوی بیمار است که خود همین ویژگی، یکی از ارزش های کم مانند لاغری با طب سوزنی است.

برای نمونه، اگر چقی بیمار به دلیل تجمع بلغم ( در اصطلاح طب چینی ضعف طحال و …) باشد، با تقویت این سامانه، هم لاغری با طب سوزنی به دست آمده است و هم زنجیره ای از اختلالات مهم و برجسته دیگر در بدن و یا دست کم زمینه های این اختلالات برطرف می گردد که نقشی کم نظیر در تندرستی و افزایش کیفی سلامت دارد.

در ادامه خواهیم خواند :

درمان چاقی با طب سوزنی

در رابط با لاغری با طب سوزنی باید چاقی یکی از مهمترین معضلات در زمینه سلامت و بهداشت جهانی است. چاقی عوارض بسیار زیادی ایجاد می کند.

افزایش ریسک سرطان، افزایش ریسک مشکلات قلبی عروقی، افزایش ریسک اختلالات جنسی، افزایش ریسک اختلالات روانی، افزایش خطر ابتلا به دیابت و کبد چرب ، افزایش خطر ابتلا به دمانس و آلزایمر و … برخی از عوارض چاقی هستند.

از آنجا که عوامل دخیل در چاق شدن بسیار زیاد هستند همیشه دانشمندان برای درمان چاقی به دنبال راه های جدید و قدرتمند هستند تا بتوانند بیماران بیشتری را لاغر کنند. اما معمولا انواع روشهای درمان چاقی موفقیت بالایی ندارند و هر کدام مسائل و مشکلات و عوارضی ایجاد می کنند.

درمان چاقی کار ساده ای نیست، بر عکس بسیار پیچیده و چند عاملی است. در سال های اخیر با وجود کوشش های گسترده و همه جانبه و پوشش مالی مناسب هم در تجارت هم فناوری و هم دانش های مربوط به چاقی و لاغری، راه های ایده ال و مناسبی برای درمان چاقی پیشنهاد نشده و روز به روز هم بر مشکلات ان افزوده شده است.

این افزایش چالش ها، هم به دلیل سبک زندگی امروزی است که شامل غذاهای چرب، شیرین و کارخانه ای و نیز فعالیت فیزیکی محدود، هوای الوده و سموم مختلف در زندگی بشر است و به هر رو روش های مختلف، توفیقات بزرگی کسب نکرده اند. اما لاغری با طب سوزنی به شهادت سازمان های جهانی، رشته ای است که با توجه به عوارض جانبی نا چیز، امتحان آن برای هر فرد چاقی ضروری است.

به ویژه که طب سوزنی، الگوی سلامت بدن را نیز متعادل می کند و ممکن است حتی پس از پایان دوره طب سوزنی نیز، بیمار به کاهش وزن خود ادامه دهد.

چرا که موانع کاهش وزنش به لحاظ سوخت و ساز و هورمون ها تا حد زیادی بر طرف شده است، شیرینی خوری، چربی خواری یا پرخوری عصبی احتمالی درمان شده است.

اشتها تنظیم شده و هسته های مغزی به تنظیم دقیق تری در کنترل وزن دست یافته اند و به همین دلیل، مراجعه کنندگان به طب سوزنی برای درمان چاقی در مواقعی که کاهش وزن هم کم بوده یا اصلاً اتفاق نمی افتد، احساس سبکی یا به اصطلاح، احساس خوب بودن رضایتبخشی دارند.

درمان چاقی با طب سوزنی


برای خواندن مطالب درمورد افسردگی و طب سوزنی:

چاقی از سه جنبه برای همه مردم و دانشمندان اهمیت دارد:

1- جنبه اول اینکه عواملی که باعث چاقی میشوند بسیار متفاوت و وسیع هستند: عوامل هورمونی مثل کم کاری تیرویید، اختلالات غده فوق کلیه، اختلالات هورمونی زنان ، افزایش پرولاکتین و … باعث چاقی میشوند.

مشکلات روانی مثل پرخوری عصبی و پراشتهایی استرسی ، افسردگی، خستگی مزمن و … باعث افزایش وزن میشوند.

مشکلات متابولیک مثل اختلال در جذب چربی در دستگاه گوارش و اختلالات کبدی به خصوص کبد چرب ، دیابت و …. باعث وزن بالا میشوند.

همچنین اضافه وزن و چاقی شکمی به عوامل ارثی و ژنتیک هم نسبت داده شده اند.
از طرفی گاهی کمبود ویتامین و املاح ، کم خونی و آلرژیهای غذایی باعث اضافه وزن و هم باعث مقاومت به درمان چاقی هستند.

همچنین بی تحرکی ، استرس حین غذاخوردن، عادات نامناسب تغذیه ای و اعتیاد به غذاهای خاص میتوانند منجر به افزایش وزن و افزایش سایز شوند.

همانطور که مشخص است پیشگیری و درمان چاقی با وجود این عوامل نیاز به کاری دقیق و حساب شده دارد. هر چه ما بتوانیم با بررسی دقیق ، عواملی که باعث چاقی شده اند را دقیقتر تشخیص دهیم درمان آسانتر و پایدارتر خواهد بود.در موارد زیادی با تشخیص درست عامل زمینه ای، به یادگی بیمار لاغر خواهد شد.

2- جنبه دوم اهمیت این بیماری، عوارض چاقی است. چاقی مجموعه زیادی از اختلالات مکانیکال و ساختاری، مشکلات متابولیک، عصبی، روانی، قلبی-عروقی را ایجاد میکند.

افزایش ابتلا به دیابت ، چربی خون، انسداد عروق، سکته قلبی و سکته مغزی، واریس، کبد چرب، تخمدان پلی کیستیک، کاهش میل جنسی، مقاربت دردناک، ناباروری در زنان و مردان، واریکوسل، آرتروز زانو و آرتروز لگن، آرتروز گردن و کتف، دیسک کمر و گردن، تنگی کانال نخاعی، سیاتیک، خارپاشنه، افزایش ابتلا به اضطراب و افسردگی، خستگی مزمن، تنگی نفس، تعریق بیش از حد، افزایش ابتلا به مشکلات عفونی مثل کرونا، افزایش ابتلا به آلزایمر و دمانس ، افزایش ریسک برخی سرطانها، کبد چرب، کاهش کارکرد تنفسی، کاهش ایمنی بدن ، افزایش احتمال ابتلا به برخی روماتیسمها، تنبلی تخمدان، کاهش کارکرد رحم، تخمدان پلی کیستیک برخی از عوارض مهم ابتلا به چاقی هستند.

بنابراین درمان چاقی به عنوان عامل بسیاری از بیماریهای دیگر اهمیت دوچندان پیدا کرده است.

3- جنبه سوم ، اهمیت چاقی در بحث زیبایی و رضایت از ظاهر می باشد. افتادگی شکم و پشت، ظاهر نازیبای لباس مورد استفاده توسط افراد چاق، عدم تناسب بالاتنه با پایین تنه، وجود ترک های فراوان پوستی به علت چاق و لاغر شدن های مکرر، مشکلات خانوادگی ناشی از عدم رضایت زوجین از ظاهر یکدیگر، عدم توانایی برقراری رابطه جنسی مناسب و موثر ، افزایش استرس ناشی از حضور در اجتماع برای یک شخص چاق و …. از جمله مشکلاتی است که به علت جنبه زیبایی چاقی ایجاد می شود.

مشخص است که اختلال سایز یا عدم تناسب اندام خود به تنهایی یک معضل مهم و قابل پیگیری می باشد. بسیاری از مراجعات پزشکی در حوزه زیبایی مربوط به کاهش سایز موضعی است. در موارد زیادی از بین بردن سلولیتهای موضعی آنچنان سخت است که از عهده سختترین پرهیزهای غذایی و سنگینترین حرکات ورزشی نیز خارج می باشد.

وجود این سه جنبه وسیع و پیچیده باعث ابداع روشهای مختلف درمان چاقی عمومی و چاقی موضعی ،انواع دستگاه های لاغری، لیزردرمانی، انواع رژیم غذایی، رژیمهای طب سنتی برای درمان چاقی، استفاده از ماساژ لاغری، روشهای لیفت بدن، داروهای گیاهی لاغری، داروهای شیمیایی، مداخلات روانشناسی و روانپزشکی و …. شده است.

چاقی از سه جنبه برای همه مردم و دانشمندان اهمیت دارد.


برای خواندن مطالب درمورد طب سوزنی و ترک اعتیاد:

درمان چاقی بهتر است چگونه باشد ؟

درمان چاقی باید به گونه ای باشد که بتواند بیشتر عوامل دخیل در آن را که در جنبه اول ذکر شد پوشش دهد و از طرفی اگر بیماران چاق دچار عوارضی هستند بتوان با بهترین روش های ممکن و اصولی آن ها را درمان یا کنترل کرد.

به علاوه اینکه باید جنبه زیبایی چاقی را در کنار جنبه درمانی آن به طور کاملا دقیق و علمی مشاهده و درمان کرد و از طرفی این درمان عوارض کمتری نیز ایجاد کند.

راهکار ما برای درمان چاقی چیست؟

به نظر میرسد برای جلوگیری از عوارض درمانهای چاقی، تحت پوشش قرار دادن بیشترین عوامل موثر در این بیماری ، درمان عوارض آن و ایجاد زیبایی مناسبتر و درست تر؛ باید از روشی مناسب تر،بی عارضه تر و علمی تر استفاده کنیم که مورد تایید تحقیقات در پزشکی مدرن باشد. روشی که اینچنین ویژگیهایی را همزمان داشته باشد طب سوزنی است.

اثرات طب سوزنی در درمان چاقی

1- طب سوزنی می تواند با کاهش اضطراب ، باعث درمان پراشتهایی عصبی شود. در این حالت میل به خوردن مواد غذایی، اشتها به شیرینی جات و هله هوله به شدت کاهش می یابد. از طرفی طب سوزنی باعث سیری زودرس می شود و بیمار دیگر نمیتواند مثل قبل غذای فراوانی بخورد.

2- طب سوزنی اشتهای اعتیادی را کاهش می دهد. بسیاری از بیماران با چاقی شدید در این دسته هستند.

آنها می گویند از غذا خوردن لذت می برند و حاضر نیستند زیر بار سختی پرهیز غذایی بروند.طب سوزنی به سادگی این افراد را ترک می دهد.به طوری که بعد از اتمام جلسات طب سوزنی آن لذت و میل وافر به خوردن از بین خواهد رفت.

3- طب سوزنی با افزایش حرکت معده و روده ها باعث میشود غذا زیاد در روده ها باقی نماند و کمار جذب شود.

4- طب سوزنی با افزایش کارکرد کبد ، سوخت و ساز را بالا برده و با درمان کبد چرب به درمان چاقی کمک می کند. در نتیجه بیمار احساس گرمای بیشتری خواهد کرد و متابولیسم عمومی او بیشتر می رود.

5- طب سوزنی در افرادی که کارکرد تیرویید آنها کم است می تواند باعث افزایش کارکرد تیرویید شده و سوخت و ساز را بالاتر ببرد.

6- طب سوزنی با درمان درد در کسانی که درد در آنها افزایش اشتها ایجاد کرده است باعث لاغری می شود.

7- طب سوزنی با افزایش متعادل در کارکرد کلیه ها احتباس آب در بدن را جبران کرده و دفع آب را به صورت متعادل بالا می برد و افرادی که حجم آب در عضلات آنها زیادتر از حد عادی است را درمان کرده و باعث کاهش وزن می شود.

8- طب سوزنی با درمان اختلالات زنان مثل پرولاکتین بالا و تخمدان پلی کیستیک می تواند به کاهش وزن کمک کند.

9- طب سوزنی با افزایش انرژی، درمان افسردگی و خستگی مزمن میتواند باعث افزایش تحرک شده و در جهت افزایش سوخت و ساز کمک کند.

10- طب سوزنی با افزایش متابولیسم موضعی باعث حذف چربی و سلولیتهای موضعی می شود و به این ترتیب کمک زیادی در زیبایی موضعی خواهد داشت.

11- برای لاغری با طب سوزنی با تحریک غلاف عضلات و فیبروبلاست های موضعی باعث لیفت بدن می شود و به این ترتیب در کاهش سایز و پیشگیری از افتادگی پوست و درمان افتادگی کمک زیادی می کند.

در کنار نکاتی که در بالا اشاره شد طب سوزنی توانایی خاصی در رفع عوارض چاقی نیز دارد. به این ترتیب برخی بیماریهایی که به وسیله چاقی ایجاد شده است نیز به طور همزمان درمان می شود.

از جمله این مشکلا می توان به کمبود میل جنسی، افسردگی، مقاربت دردناک، تنبلی تخمدان، دمانس عروقی، عوارض سکته مغزی، مشکلات گوارشی و … اشاره کرد.

طب سوزنی چه مزیتی نسبت به سایر روشها دارد


برای خواندن مطالب درمورد طب سوزنی دیسک کمر:

لاغری با طب سوزنی همیشه و به طور صد درصدی با موفقیت همراه نیست اما 70-60% مواقع می توان 10% وزن را در یک دوره طب سوزنی کاهش داد.

این دوره ها به طور معمول 10 تا 12 جلسه بوده و در بیشتر موارد حدود 20 تا 30 دقیقه به طول می انجامد. فاصله جلسات هم بهتر است 2 تا 3 جلسه در هفته رعایت شود و آغاز دوره لاغری با طب سوزنی در روزهای قاعدگی خانم ها نباشد.

جمله ای حیاتی و راهگشا در چاقی وجود دارد که مسیر درمان را به خوبی ترسیم می کند. باید دانست طب سوزنی هم مثل بسیاری از روش های لاغری، تنها تلنگر و محرکی است که شروعی خوب را ایجاد کند و پس از آنکه بخشی از فرایند لاغری با طب سوزنی پیش رود.

با توجه به سوخت و ساز تنظیم شده و عادات غذایی ایجاد شده، فرد چاق باید بتواند رفتار و سبک زندگی صحیح را در خود نهادینه کند و تا سال ها در وزن مناسب بماند.

در هر حال نباید فراموش شود رفتار غذایی و فعالیت مناسب بدنی، جزو اجتناب ناپذیر حفظ تناسب اندام در کنار لاغری با طب سوزنی است. در صورت کاهش وزن مناسب، می توان دوره دیگری را نیز تجربه کرد اما بهتر است فاصله 1 تا 3 ماهه بین دو دوره لاغری با طب سوزنی در نظر گرفته شود.

طب سوزنی چه مزیتی نسبت به سایر روشها دارد؟

در کنار مزایایی که در بخشهای قبلی در رابطه با لاغری با طب سوزنی گفته شد سه مزیت مهم وجود دارد:
اول اینکه طب سوزنی عوارض ندارد(نه عوارض داروی شیمیایی و نه داروی گیاهی) از طرفی در موارد زیادی نیاز به جراحی هم از بین خواهد رفت و بدون دردسر خاصی بیمار لاغری می شود.
دوم اینکه عوارضی که قبلا به خاطر مصرف داروی گیاهی یا شیمیایی و پرهیزهای نادرست ایجاد شده نیز تا حدود زیادی قابل درمان هستند.
سوم اینکه طب سوزنی میتواند طبق یک برنامه اصولی و علمی با ورزش و پرهیز غذایی نیز ترکیب شود.
در کلینیک طب سوزنی چه برنامه ای برای درمان چاقی و لاغر شدن داریم؟
در مطب برای درمان چاقی ابتدا تشخیص درست و بجا لازم است. بنابراین معاینه از لحاظ پزشکی مدرن در کنار بررسی های آزمایشگاهی لازم هستند.از طرفی برای بالا بردن دقت تشخیص و بهبود قابلیت درمان از جنبه طب سنتی چینی و روشهای طب مکمل نیز استفاده می کنیم.
بعد از تمام این بررسی ها ، پلن درمانی خاصی برای هر بیمار طراحی میشود. قبلا گفتیم که علت چاقی افراد مختلف می تواند متفاوت باشد.پس لازم است پلن درمانی خاصی برای هر کس طراحی گردد.
درمان چاقی با طب سوزنی چگونه انجام می شود؟
روشهای مختلفی برای درمان چاقی در طب سوزنی وجود دارد.
1- طب سوزنی سنتی که به صورت هفته ای سه جلسه و با سوزنهای استیل انجام می شود.
2- موکسابوسیون که یک روش سنتی شرقی است که در آن از ماده ای به نام موکسا بدون سوزن و یا به همراه سوزن زدن برای درمان استفاده می شود.
3- الکتروآکوپانکچر که در این روش سوزنهای طب سوزنی به جریان برق ضعیف متصل می شود و کار کرد خود را دارد.
4- طب سوزنی با سوزنها طلا و نقره که مکتب خاصی از طب سوزنی است و در انواع خاصی از چاقی کاربرد دارد.این درمان هم سه جلسه در هفته است.
5- کاشت پرس تیدل روی لاله گوش که درمانی هفتگی است و در کنار پرهیز غذایی کاربرد دارد.
6- استفاده از لیزر طب سوزنی برای درمان چاقی در افراد خاصی کاربرد پیدا می کند.
7- استفاده از لیزر بیورزونانس که یک تکنیک بسیار پیشرفته در طب سوزنی مدرن برای درمان چاقی است.
8- کاشت سوزنهای asp که یک درمان بسیار مورن در طب سوزنی غربی است و جلسات طب سوزنی در آن دوهفته تا یک ماه بکبار خواهد بود.
9- کاشت نخ درمانی که تکنیکی در طب شرقی برای کاهش زمان مراجعه بیماران به مطب است.این درمان نیز ماهانه انجام می شود.
10- کاشت نخ لیفت و زیبایی که یک روش نسبتا مدرن در طب سوزنی است و به درمانهای موضعی کمک شایانی می کند.
روشهای دیگری نیز وجود دارد که از حوصله این مطلب خارج است.
به طور کلی ما از این روشها در افراد مختلف به تنهایی یا ترکیبی استفاده می کنیم و این امر بستگی به تشخیص اولیه و سیر درمان بیمار دارد.

به نظر میرسد برای جلوگیری از عوارض درمانهای چاقی، تحت پوشش قرار دادن بیشترین عوامل موثر در این بیماری ، درمان عوارض آن و ایجاد زیبایی مناسبتر و درست تر؛ باید از روشی مناسب تر،بی عارضه تر و علمی تر استفاده کنیم که مورد تایید تحقیقات در پزشکی مدرن باشد. روشی که اینچنین ویژگیهایی را همزمان داشته باشد طب سوزنی است.

1- طب سوزنی می تواند با کاهش اضطراب ، باعث درمان پراشتهایی عصبی شود. در این حالت میل به خوردن مواد غذایی، اشتها به شیرینی جات و هله هوله به شدت کاهش می یابد. از طرفی طب سوزنی باعث سیری زودرس می شود و بیمار دیگر نمیتواند مثل قبل غذای فراوانی بخورد.2- طب سوزنی اشتهای اعتیادی را کاهش می دهد. بسیاری از بیماران با چاقی شدید در این دسته هستند……

ر کنار مزایایی که در بخشهای قبلی گفته شد سه مزیت مهم وجود دارد: اول اینکه طب سوزنی عوارض ندارد(نه عوارض داروی شیمیایی و نه داروی گیاهی) از طرفی در موارد زیادی نیاز به جراحی هم از بین خواهد رفت و بدون دردسر خاصی بیمار لاغری می شود. دوم اینکه عوارضی که قبلا به خاطر مصرف داروی گیاهی یا شیمیایی و پرهیزهای نادرست ایجاد شده نیز تا حدود زیادی قابل درمان هستند. سوم اینکه طب سوزنی میتواند طبق یک برنامه اصولی و علمی با ورزش و پرهیز غذایی نیز ترکیب شود.

Privacy Preference Center

تماس با ما