ترک اعتیاد به خوردن شیرینی با طب سوزنی

شکر یک ماده اعتیاد آور است. مصرف شکر تغییرات فیزیکی و فیزیولوژیکی را در بدن ایجاد می‌کند به طوری که توقف مصرف آن باعث تأثیرات چشمگیری می‌شود. مثل کوکائین، مصرف شکر نیز باعث رهاسازی دوپامین در مغز می‌شود. بر اساس مطالعات انجام شده، شکر حتی می‌تواند از کوکائین یا هروئین نیز اعتیادآورتر باشد. علیرغم دانستن این مطلب، همچنان بسیاری از افراد اعتیاد به خوردن شیرینی را چندان جدی نمی‌گیرند چرا که اثرات مخرب آن بر زندگی، سلامت و ظاهر فرد مانند اعتیاد به الکل یا سایر مواد مخدر سریع و آشکار نیست. اما اعتیاد به خوردن شیرینی همچنان می‌تواند منجر به بیماری‌های مزمن مختلفی مانند دیابت، پارکینسون، آلزایمر، بیماری‌های قلبی، سرطان، سندروم متابولیک و غیره شود.

شکر یک ماده کاملاً طبیعی حاوی گلوکوز است که برای زنده ماندن ضروری است. اما میزان گلوکوز مورد نیاز هر فرد، به طور طبیعی از مواد غذایی مانند میوه، سبزیجات حاوی نشاسته، لبنیات و حبوبات تأمین می‌شود. لذا منظور از اعتیاد به خوردن شیرینی، مصرف بیش از حد هر گونه ماده غذایی فرآوری شده و صنعتی محتوی شکر افزوده است.

مانند هر نوع اعتیاد دیگر، اعتیاد به خوردن شیرینی نیز ممکن است تا حدی ریشه ژنتیکی داشته باشد. وجود این ژن باعث حس لذت بیشتر در فرد حین مصرف شکر شده و از سیگنال‌های بازدارنده حین افزایش سطح گلوکوز در خون پیشگیری می‌کند. درمان اعتیاد به خوردن شیرینی نیز با پیشگیری از مصرف عامل اعتیاد یعنی شکر ممکن می‌شود. لذا ترک این اعتیاد مستلزم داشتن برنامه است:

  • لازم است فرد از سیستم حمایتی و همراهی مناسب از طرف اطرافیان، فامیل و خانواده برخوردار شود. لازم است سایرین نیز از خوردن شیرینی در جلوی فرد خودداری کنند.
  • مصرف بعضی از انواع مکمل‌ها یا گیاهان دارویی می‌تواند به برقراری تعادل گلوکوز در خون کمک کند. مصرف این ترکیبات برای ترک اعتیاد به خوردن شیرینی ضروری است. ماده معدنی کروم، گیاه Gymnema Sylvestre، ال گلوتامین و حتی ویتامین‌های خانواده B می‌توانند به رفع نقایص سیستم گوارش، خستگی یا عدم تعادل انسولین کمک کنند.
  • طب سوزنی نیز می‌تواند از دو جنبه فیزیولوژیکی و روانی به درمان اعتیاد به خوردن شیرینی کمک کند. استرس از جمله مهمترین دلایل مصرف بیش از حد مواد شیرین است. با کاشتن سوزن در نقاط خاص در مجاورت سیستم عصبی می‌توان به کاهش استرس کمک کرد. همچنین طب سوزنی می‌تواند به تنظیم قند خون نیز کمک کند.
  • باید عوامل تحریک یا وسوسه کننده را از اطراف خود دور کنید. لازم است از نگهداری تمام ترکیبات شیرینی، شکلات، بستنی و غیره در خانه خودداری کنید. همچنین از خرید مواد فرآوری شده که حاوی شکر افزوده هستند نیز پرهیز کنید. هنگام غذا خوردن خارج از منزل به لیست دسرها نگاه نکنید. هر چه از عوامل وسوسه کننده دوری کنید شانس موفقیت بیشتر است، خصوصاً در روزهای اول ترک اعتیاد. هر چه شما در این مراحل قوی‌تر شوید، اشتیاق شما به مصرف شکر کمتر شده و در ادامه، راحت‌تر می‌توانید وسوسه‌ها را کنترل کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با درمان شیرینی خوری با طب سوزنی، روی لینک آن کلیک کنید.  در صورت تمایل برای تماس با ما و کسب اطلاعات بیش‌تر اینجا کلیک کنید.