کوچک کردن بازو با طب سوزنی

برای داشتن یک بازوی خوش فرم و کوچک، داشتن یک رژیم غذایی منسجم و ورزش کردن ضروری است. کاهش وزن با کاهش بافت چربی می‌تواند به کوچک کردن بازو بی‌انجامد. بر اساس نتایج تحقیقات علمی مختلف، کم کردن موضعی بافت چربی، در عمل شدنی نیست. این تحقیقات نشان داد ورزشکاران تنیس علیرغم استفاده زیاد از یک دست و بازو، تغییر چشمگیری در حجم چربی بین دو بازوی خود ندارند. به عبارت دیگر، ورزش‌های موضعی که فقط بر روی بازو تمرکز دارند نمی‌توانند در کوچک کردن بازو چندان موثر باشند بلکه برای کوچک کردن بازو لازم است همزمان حجم چربی در کل بدن کاهش پیدا کند.

بافت چربی بازو از نوع زیر جلدی یا زیر پوستی است. یعنی دقیقا در زیر پوست قرار می‌گیرد. از آنجا که این نوع چربی‌ها برای عملکردهای بدن مهم هستند از جمله تنظیم دمای بدن، محافظت از رگ‌های خونی و سلول‌های عصبی، عضلات و استخوان‌ها، لذا کوچک کردن آن‌ها نسبت به بافت چربی شکم که در عمق قرار دارد و از اندام‌های داخلی محافظت می‌کند، سخت‌تر است. از طرفی ناحیه بالایی بازو به علت کمترین تحریک عضلانی، مستعدترین ناحیه جهت انباشت چربی است. همزمان با افزایش سن، تجمع چربی در این ناحیه بیشتر شده و بازو به تدریج شل و آویزان خواهد شد.

کاهش کالری ورودی نسبت به کالری مصرفی باعث کاهش حجم چربی در سراسر بدن خواهد شد. لذا تنظیم رژیم غذایی کم کالری همزمان با افزایش تحرک می‌تواند به کوچک کردن بازوها نیز کمک کند. انجام فعالیت‌های هوازی یا قلبی عروقی همزمان با ورزش‌هایی که کل بدن را درگیر کند می‌تواند با افزایش کالری مصرفی به کاهش وزن کمک کند.

با این حال، بهترین رژیم غذایی هم تنها پس از چند هفته می‌تواند به کاهش وزنی حدود نیم تا یک کیلو در ماه بی‌انجامد. لذا این امر معمولا باعث دلسردی از ادامه رژیم و برگشت به حالت قبل می‌شود. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که استفاده همزمان از طب سوزنی بتواند به روند کاهش وزن کمک کند. منطق طب سوزنی بر این است که اندام‌های داخلی بدن به طور مستقیم از طریق کانال‌های انرژی با نقاط خاصی در سطح بدن در ارتباط هستند. به گونه‌ای که تحریک این نقاط باعث آزادسازی انرژی در کانال‌ها، افزایش گردش خون و تحریک سوخت و ساز در این اندام‌ها خواهد شد.

از جمله نقاطی که تحریک آن‌ها باعث لاغری عمومی بدن می‌شود عبارتند از:

  • لاله گوش: تحریک این ناحیه باعث افزایش متابولیسم، رفع خستگی دست، پا و کتف می‌شود.
  • بین بینی و لب بالایی: تحریک این ناحیه اضطراب و گرسنگی را کنترل می‌کند.
  • عضله خلفی آرنج: با تحریک این عضله، عملکرد روده‌ها بهبود یافته و گرمای اضافی بدن دفع می‌شود.
  • زیر زانو (Zu San Li): تحریک این ناحیه فعالیت در سراسر بدن را تنظیم می‌کند.

همچنین تحریک نقاط زیر در کوچک کردن بازو نقش چشمگیری دارند:

  • Pinao: در ناحیه بالایی و پهلوی بازو قرار دارد.
  • Gongchung: در قسمت میانی و درونی بازو قرار گرفته است.

برای آشنایی با خدمات ویژه‌ای که موسسه جامع طب سوزنی ایران ارائه می‌دهد می‌توانید روی بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی کلیک کنید.
در صورت تمایل برای دریافت اطلاعات تماس و تعیین وقت قبلی روی تماس با ما کلیک کنید.