سلولیت چیست؟

سلولیت یک شرایط پوستی است که بیش از ۹۰ درصد زنان با آن روبرو می‌شوند. سلولیت در نتیجه تحلیل بافت‌های پیوندی در مجاورت پوست و تضعیف کشسانی پوست بوجود می‌آید. در نتیجه تضعیف بافت پوست، چربی‌های انباشته شده در زیر آن به سمت بیرون حرکت کرده و در نتیجه به شکل سلولیت نمود پیدا می‌کنند. سلولیت در ابتدا در ناحیه ران‌ها، باسن و شکم آشکار می‌شود. اگرچه عامل اصلی در ایجاد سلولیت تجمع بافت چربی است اما سلولیت فقط در افراد دارای اضافه وزن بروز نمی‌کند و سایر افراد با سابقه ژنتیکی یا اختلالات هورمونی نیز از ریسک ابتلا به آن برخوردارند.

آیا کاهش سلولیت به طور طبیعی امکان پذیر است؟

لازم به ذکر است که رعایت نکات زیر می‌تواند به کاهش سلولیت کمک کند اما نمی‌تواند آنها را به طور کامل درمان کند. از آنجایی که سلولیت می‌تواند منشاء ژنتیکی داشته باشد، لذا درمان قطعی و صددرصد نمی‌توان برای متصور بود.

استفاده از پماد یا اسکراب کافئین؛ بنظر می‌رسد کافئین می‌تواند سبب دهیدراته شدن سلول‌ها شده و به این طریق از برآمدگی ظاهری سلولیت بکاهد. استفاده روزانه دو مرتبه کافئین محلول در آب بر روی سطح پوست، ضمن کمک به جذب کافئین در لایه‌های زیرین پوست، بعد از حدود شش هفته می‌تواند به کاهش سلولیت کمک کند. همچنین تصور می‌شود کافئین جریان خون در ناحیه را افزایش داده و به این طریق به استحکام بافت پوست نیز کمک خواهد کرد.

استفاده از پمادهای رتینوئید؛ رتنوئید که یک مشتق فعال از ویتامین A است که به عنوان یکی از بهترین تقویت کننده‌های بافت پوست در برابر آکنه و افزایش سن می‌باشد. مطالعات نشان داده است استفاده از پماد  %۰.۳ رتینوئید می‌تواند ضمن تقویت گردش خون سبب استحکام بافت پوست شود. که به این طریق به کاهش سلولیت کمک می‌کند.

تخلیه لنف؛ تکنیک ماساژ سیستم لنفاوی یکی از راه‌های تاثیر گذار در کاهش سلولیت است. تحریک سیستم لنفاوی سبب تقویت گردش خون در سراسر بدن می‌شود و به همان میزان بر بافت پوست نیز اثر می‌گذارد. در این روش لازم است فرد هفته سه مرتبه تحت ماساژ قرار بگیرد.

استفاده از کلاژن؛ در مطالعه‌ایی مشخص شد که مصرف روزانه ۲.۵ گرم کلاژن (کلاژن خوک) می‌تواند به طور معنی‌دار سبب کاهش سلولیت و ظاهر موجی و برآمدگی‌های پوست شود. تقویت الاستیسیته پوست به معنی افزایش استحکام آن در برابر بافت چربی است و کلاژن که یک پروتئین ساختاری است به این امر کمک می‌کند. در این روش برای مشاهده نتایج قابل توجه به حدود شش ماه زمان نیاز است.

تقویت عضلات و کاهش وزن؛ تمام افراد در هر اندازه‌ایی در معرض سلولیت قرار دارند و ابتلا به آن ارتباط مستقیمی با افزایش وزن ندارد. با اینحال براساس تحقیقات مختلف تقویت عضلات و کاهش وزن به کاهش سلولیت کمک می‌کند. البته کاهش وزن در بعضی موارد خصوصا زنانی که شاخص BMI پایینی دارند ممکن است ضمن شل شدن پوست، سبب افزایش ظاهر سلولیت شود.

برنزه کردن؛ بر اساس ادعای بسیاری از زنان برنزه کردن پوست سبب محو شدن و  کاهش سلولیت می‌شود.

طب سوزنی؛ در طب سوزنی کاشت سوزن در نقاط خاصی از بدن سبب تقویت جریان خون، کاهش استرس، تقویت سوخت و ساز سلولی و تخلیه مواد زائد و سمی از بدن می‌شود. لذا طب سوزنی در حقیقت از اساس با تقویت بافت پیوندی و پوست به کاهش سلولیت کمک می‌کند.

با کلیک روی “بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی” می‌توانید با خدمات مختلف ما آشنا شوید و در صورت تمایل برای تماس با ما و کسب اطلاعات بیش‌تر در رابطه با طب سوزنی روی لینک آن کلیک کنید.