کاربرد طب سوزنی در درمان هموروئید

در دیواره روده بزرگ و اطراف مقعد، رگ‌های خونی قرار گرفته‌اند. تورم این رگ‌های خونی در مجاورت مقعد می‌تواند باعث ایجاد التهاب و سایر اختلالات گردد از جمله خارش و سوزش اطراف مقعد، درد یا خونریزی هنگام دفع مدفوع که به این شرایط هموروئید گفته می‌شود. به طور کلی دو نوع هموروئید داخلی و خارجی وجود دارد که به ترتیب در داخل یا خارج بدن رخ می‌دهد. از این دو، هموروئید خارجی شیوع بیشتری داشته و درمان آن نیز مشکل‌تر است. از جمله علل ایجاد هموروئید عبارتند از حرکات شدید روده، چاقی، بارداری، فقدان فیبر کافی در مواد غذایی، اسهال یا یبوست طولانی مدت، عدم تحرک یا نشستن‌های طولانی و سرطان کولون. جراحی یکی از راه‌های درمان هموروئید است که معمولا در موارد حاد بکار گرفته می‌شود. جراحی به خودی خود روشی دردآور بوده و در صورت استفاده در درمان هموروئید معمولا نیازمند تکرار جراحی در سال‌های بعدتر است. همچنین می‌تواند توانایی فرد برای کنترل عضلات اسفنکتر را مختل کند. لذا در موارد خفیف، افراد استفاده از دارو یا روش‌های درمانی جایگزین را ترجیح می‌دهند. از جمله این درمان‌های جایگزین استفاده از طب سنتی است که به دو روش طب سوزنی یا گیاهان دارویی برای درمان هموروئید استفاده می‌شود.

بر اساس طب سنتی چینی علت هموروئید، دم کردن و گرمی مزاج است. نشانه‌های هموروئید در طب سنتی چینی عبارتند از گرمای کبد، قلب و مثانه و افزایش انرژی یانگ در شش.

طب سوزنی از جمله روش‌هایی است که برای درمان هموروئید از نوع خفیف تا متوسط بکار برده می‌شود. این روش می‌تواند به تسکین درد، کاهش تورم بافت‌ها و رگ‌ها کمک کرده و از خونریزی جلوگیری کند. نقاط طب سوزنی برای درمان هموروئید در گوش و قسمت‌های پایینی پا واقع شده‌اند. گاهی اوقات، از نقاطی بر روی بازو نیز برای درمان هموروئید استفاده می‌شود.

از نظر تئوری، طب سوزنی با تحریک سیستم عصبی مرکزی و تقویت سیستم ایمنی می‌تواند به افزایش سلامت عمومی بدن کمک کند. نقاط طب سوزنی با تحریک اعصابی که به مقعد ختم می‌شوند، ضمن به حرکت درآوردن و افزایش گردش خون در ناحیه کولون به تسکین التهاب کمک کرده و تولید سلول‌های جدید را تحریک می‌کند.

یکی دیگر از نقاطی که در طب سوزنی برای درمان هموروئید بکار برده می‌شود، در ناحیه استخوان ساکروم است. تحریک این نقطه یکبار در هفته می‌تواند منجر به کاهش التهاب، تورم و سوزش گردد.

در بعضی افراد استفاده از طب سوزنی به تنهایی می‌تواند به درمان کامل هموروئید بی‌انجامد اما در سایرین ممکن است استفاده همزمان از روشی دیگر نیازمند باشد.

در طب سنتی استفاده همزمان گیاهان دارویی برای تسکین درد، خارش و سوزش بکار برده می‌شود. همچنین داشتن رژیم غذایی سالم یکی از ملزومات کلیدی در طب سنتی برای درمان هموروئید است. پرهیز از غذاهای تند، چرب و گرم، کاهش مصرف غذاهای خشک و سرخ شده برای درمان هموروئید ضروری است. از طرفی مصرف مواد غذایی ملایم و خون ساز و غذاهای غنی از فیبر مانند میوه و سبزیجات توصیه می‌شود.

با کلیک روی “بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی” می‌توانید با خدمات مختلف ما آشنا شوید و در صورت تمایل برای تماس با ما و کسب اطلاعات بیش‌تر اینجا کلیک کنید.