طب سوزنی به عنوان موثرترین طب جایگزین، برای درمان آلرژی های فصلی مانند تب یونجه و رینیت آلرژی، با نتایج فوق العاده شناخته شده است. بر اساس طب سنتی چینی، طب سوزنی با پاکسازی مسیرهای بینی و تقویت سیستم ایمنی بدن، از عود علائم آلرژیکی جلوگیری می کند.

[kc_accordion open_all=”yes” class=”accor_section3″][kc_accordion_tab title=”آیا طب سوزنی می تواند به درمان آلرژی فصلی کمک کند؟”][kc_column_text]
به عقیده طب چینی، رینیت آلرژی به دلیل وزش باد و عملکرد نادرست انرژی (Qi) در بدن رخ می دهد. این طب عنوان می کند افرادی که گردش انرژی در بدنشان کارآمد نیست، بیشتر از دیگران در معرض سرماخوردگی و آلرژی فصلی مثل تب یونجه و رینیت آلرژیک هستند. به علاوه، پارامترهای بسیار دیگری هستند که موجب عود کردن آلرژی فصلی می شوند. این پارامترها شامل عوامل بیماری زای خارجی، رژیم غذایی، پریشانی احساسی، ضعف مادرزادی و بیماری های مزمن می شود. اما طب سوزنی با برقراری تعادل درگردش انرژی در بدن، از بروز عوارض الرژی فصلی جلوگیری می کند و عواملی را که باعث عود علائم آلرژیک در افراد می شود، درمان می کند. معمولا روش طب سوزنی در درمان آلرژی با برنامه ای برای دفع مسمویت های بدن همراه است. این برنامه شامل ۲ تا ۳ روز روزه و اصلاح رژیم غذایی است.

برنامه غذایی ناسالم، یکی دیگر از عوامل حمله آلرژیک در افراد است. غذاهای خام و سرد ممکن است باعث کاهش چرخش مایعات در بدن و رکود آن شده و در نتیجه خلط (ماده ای است مرطوب و روان که در مرحله نخستین هضم غذا بوجود می آید و به چهار نوع تقسیم می شود) ایجاد کنند. مواد چرب و قندی هم باعث ایجاد خلط و گرمی در بدن می شوند. همچنین مصرف ماهی، صدف، خرچنگ و دیگر غذاهای دریایی نیز یکی از عوامل تحریک آلرژی است.

[/kc_column_text][/kc_accordion_tab][kc_accordion_tab title=”تحقیقات در مورد تاثیر طب سوزنی بر آلرژی”][kc_column_text]
به تازگی مقاله ای در مورد تاثیر طب سوزنی در درمان آلرژی در سالنامه طب داخلی به چاپ رسیده است. جامعه آماری این مطالعه شامل ۴۲۲ نفر از کسانی بود که به گیاهان و گرده گیاهان آلرژی داشتند. محققان جامعه آماری را به صورت تصادفی به ۳ گروه تقسیم کردند. گروه اول در طول ۸ هفته درمان، ۱۲ بار تحت درمان طب سوزنی قرار گرفتند. گروه دوم برای ایجاد تلقین، تحت درمان ساختگی طب سوزنی قرار گرفتند و در حقیقت درمان نشدند و گروه سوم تحت هیچ گونه درمانی قرار نگرفتند. همه گروه ها نیز به آنتی هیستامین برای کنترل آلرژی خود دسترسی داشتند. در پایان ۸ هفته درمان، عوارض آلرژی در گروه اول که تحت طب سوزنی قرار گرفته بود، بسیار کمتر از دو گروه دیگر دیده شد. افراد این گروه همچنین به میزان کمتری از آنتی هیستامین استفاده کرده بودند. این تحقیق نشان داد که طب سوزنی برای کنترل انواع آلرژی به صورت بلند مدت و کوتاه مدت موثر است.
[/kc_column_text][/kc_accordion_tab][/kc_accordion]

منبع

http://acumedica.co.uk/allergic-disorders.html