فیبروم رحم یک جسم جامد از بافت ماهیچه‌ای بوده که ممکن است به عنوان تومور فیبروئید، میوماس یا لئومیوماس نیز خوانده شود. فیبروم یک پدیده شایع در زنان است (در قریب به نیمی از زنان بالای چهل سال) که می‌توان آن را یک اختلال رایج لحاظ کرد. در موارد خاص فیبروم رحم می‌تواند بسیار بزرگ باشد (نزدیک به ۴۵ کیلوگرم بر طبق بعضی گزارشات پزشکی)، اما اکثر آن‌ها (نزدیک به ۸۰ درصد) به اندازه یک گردو هستند. درمان فیبروم رحم با جراحی یک از رایج‌ترین دلایل عمل جراحی برداشت رحم در آمریکا است. زنان رنگین پوست ۹ برابر بیشتر از زنان سفید پوست به فیبروم رحم مبتلا می‌شوند و نیاز به درمان فیبروم رحم دارند. اگرچه این تومورها غیرسرطانی هستند، اما کمتر از ۰.۱% ممکن است سرطانی باشند. علت ایجاد فیبروم رحم نامشخص است، اما استروژن، بخصوص استرادیول می‌تواند تولید آن را تحریک کند. فیبروم رحم می‌تواند عوارضی نظیر احساس سنگینی در شکم، درد در نواحی پایین کمر، درد در ناحیه واژن، تکرر و بی‌اختیاری در ادرار، اختلالات روده و دردهای شدید حین قاعدگی را سبب شود.

بر اساس طب سنتی چینی فیبروم رحم در اثر انسداد مسیر گردش خون ایجاد می‌شود، لذا برطرف کردن انسداد می‌تواند سبب بهبودی و درمان فیبروم رحم شود. مشاهده شده است که استفاده از طب سوزنی در مجاورت محل فیبروم توانسته گسترش فیبروم را کنترل و کم کرده و به درمان فیبروم رحم کمک کند. در این فرایند گیاهان دارویی چینی نیز برای کمک به بازگشت گردش خون نرمال به ناحیه لگن کمک کننده است. طب سوزنی برای درمان فیبروم رحم ، بر اصلاح عملکرد هیپوتالاموس – هیپوفیز – تخمدان که بر کنترل و سطح استروژن و پروژسترون اثر می‌گذارند، تمرکز می‌کند. وقتی که سطح استروژن زیاد شود، فیبروم شروع به بزرگتر شدن کرده که منجر به ایجاد درد خواهد شد. با محدود کردن تولید بیش از حد استرادیول، سرعت گسترش سلول‌های غیر نرمال محدود شده و چنانچه به صورت ترکیبی و همراه با سایر روش‌های سنتی چینی مانند گیاهان دارویی و ماساژ درمانی انجام شود می‌تواند به طور کامل به درمان فیبروم رحم بی‌انجامد.

اگر می خواهید در مورد بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.