رفع افتادگی باسن با طب سوزنی

برطرف شدن افتادگی باسن و ایجاد شکل و فرم مناسب آن نیازمند یک برنامه تقویتی متمرکز است. اگرچه ممکن است در اینترنت تبلیغات مختلفی از انواع قرص‌ها، کرم‌ها و سایر ترکیبات برای برطرف کردن افتادگی باسن وجود داشته باشد، اما استفاده کورکورانه و بدون مطالعه از این ترکیبات می‌تواند ناامید کننده باشد. این در حالیست که حتی با تمرکز بر یک برنامه غذایی مناسب و داشتن تمرینات ورزشی مداوم هم ممکن است مشکلاتی در رسیدن به هدف نهایی پیش آید.

افتادگی باسن عمدتا ناشی از دو فاکتور است: آتروفی عضلات باسن یا مقدار اضافی بافت چربی. آتروفی شرایطی است که عضلات باسن در اثر تحلیل رفتن، حجم و قدرت خود را از دست می‌دهند. علت آتروفی می‌تواند تغذیه نامناسب یا عدم فعالیت ورزشی مناسب باشد. بافت چربی نیز در بین عضلات باسن و خارجی‌ترین لایه پوست قرار دارد. از آنجا که بافت چربی استحکام چندانی ندارد، تجمع آن در باسن سبب ایجاد ظاهری چروکیده و افتاده می‌شود. بر این اساس مناسب‌ترین شیوه برای درمان افتادگی باسن تقویت عضلات باسن و کاهش بافت چربی آن است.

صرف نظر از روش‌های جراحی، یکی از تمرین‌های ورزشی که ممکن است به خانم‌ها برای برطرف کردن افتادگی باسن توصیه شود، ورزش‌های قلبی عروقی یا هوازی است. مهمترین چالش این تمرینات داشتن حجم ناکافی توده عضلانی در ناحیه باسن است. با ورزش هوازی، بافت‌های چربی در آن ناحیه از بین رفته و به علت فقدان حجم کافی عضلات، باسن از قبل هم لاغرتر می‌شود. در هر حال افراد با اندام‌های مختلف نسبت به تمرین‌های مختلف اثرات متفاوتی می‌پذیرند. لذا بهترین استراتژی برای برطرف کردن افتادگی باسن انجام تمرینات ترکیبی مانند اسکات، دد لیفت، پرس پا و لانگ همراه با تمرین‌های تقویت کننده عضلات باسن است به گونه‌ای که از چند زاویه بتوان عضلات باسن را تقویت و فرم دلخواه را ایجاد کرد. از آنجایی که عضلات نسبت به بافت چربی کالری بیشتری مصرف می‌کنند لذا افزایش توده عضلانی در کل بدن اعم از بازو، سینه، پا و سایر نقاط هم می‌تواند به رفع افتادگی باسن کمک کند. برای تولید و رشد عضلات نیاز به ترکیبات پروتئینی و مواد مغذی است لذا داشتن یک رژیم غذایی مناسب و هدفمند نیز برای رفع افتادگی باسن ضروری است.

یکی از روش‌های بی‌خطر دیگری که می‌تواند به برطرف کردن افتادگی باسن کمک کند، طب سوزنی است. طب سوزنی با تقویت سیستم ایمنی باعث افزایش سلامتی، نشاط و حس جوانی می‌شود. در این روش معمولا از جریان الکتریکی برای تحریک بیشتر استفاده می‌شود. طب سوزنی با تقویت گردش خون اکسیژن و مواد غذایی لازم برای تکثیر و رشد سلول‌های عضلانی باسن را فراهم می‌کند لذا با افزایش الاستیسیته و تقویت عضلات می‌تواند به برطرف شدن افتادگی در باسن کمک کند.

برای آشنایی با خدمات ویژه طب سوزنی برای ورزشکاران عزیز می‌توانید روی “ورزش و طب سوزنی” کلیک کنید.

برای دریافت اطلاعات تماس موسسه جامع طب سوزنی ایران و تعیین وقت قبلی می‌توانید روی “تماس با ما” کلیک کنید.