برای درمان دردهای نقاط تریگر یا نقاط ماشه ای راه حل های مختلفی وجود دارد. یکی از روش های بسیار موثر همان طب سوزنی تریگر است. طب سوزنی که در این مورد استفاده می شود با نام سوزن زنی خشک نیز شناخته می شود که شاید افراد زیادی نسیت به آن اطلاعات داشته باشند.در این مقاله به بررسی جامع در مورد طب سوزنی تریگر پرداخته شده است .

طب سوزنی تریگر

نقاط تریگر چیست؟ طب سوزنی چه نقشی را در این میان ایفا می کند و چگونه می توان درد در این قسمت ها را با استفاده از طب سوزنی التیام بخشید؟

تریگر پوینت چیست؟

پیش از هر چیزی بهتر است بدانیم این نقاط تریگر چه چیزی هستند و در کجای بدن قرار دارند. پس از آن می توانیم در خصوص نحوه درمان آن ها و همچنین استفاده از روش طب سوزنی برای بهبود درد در این قسمت ها صحبت کنیم.
به تریگر پوینت ها در زبان فارسی نقاط ماشه ای نیز گفته می شود. این نقاط در قسمت های خاصی از ماهیچه های بدن قرار دارند. در صورتی که انقباض های مداوم و متعددی در این قسمت ها رخ دهد، ممکن است دچار سندروم تریگر پوینت شوید. این نوع از سندروم سبب می شود تا در بسیاری از قسمت های دیگر بدنتان احساس درد و خستگی شدیدی داشته باشید که شاید حتی از نقطه ماشه ای که دلیل اصلی آن درد است نیز بسیار دورتر باشد.
متاسفانه شناخت نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت ها امروزه در علم پزشکی مدرن مورد توجه قرار نمی گیرند و همین موضوع نیز باعث شده است تا علت اصلی درد بسیاری از بیماران به اشتباه، بیماری های دیگری تشخیص داده شود. همین تشخیص اشتباه سبب تجویز اشتباه دارو و مشکلات متعدد بعدی خواهد شد.


برای خواندن مطالب درمورد افسردگی و طب سوزنی:

علائم تریگر پوینت

بهتر است علامت ها و همچنین نشانه های سندروم نقاط ماشه ای را بهتر بشناسید تا بتوانید تا حدودی تشخیص دهید که آیا درد شما جز همین حوزه است و یا آن که دلیل دیگری دارد.

1-تیر کشیدگی و درد عمیق عضله

همان طور که پیش از این نیز گفته شد دردهای بسیار عمقی و تیر کشیدگی در عضلات می تواند دلایل مختلف و متعددی داشته باشد. یکی از این دلایل مربوط به همان نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت ها می شود. بنابراین اگر درد بسیار شدید و نقطه ای در عضلات خود حس کردید، بهتر است این امکان را نیز در کنار دیگر موارد و بیماری ها در نظر داشته باشید.

2-دردهای مقاوم و مداوم

دومین نشانه ای که می تواند مربوط به نقاط ماشه ای شود، دردهایی هستند که نه تنها تسکین پیدا نمی کنند، بلکه دائما تشدید نیز می شوند و این دردهای شدید شده نسبت به انواع مسکن ها و ارام بخش ها نیز مقاوم بوده و باز هم تسکین پیدا نمی کنند.

3-ایجاد گره

شاید برایتان پیش آمده باشد که در عضلات خودتان احساس به وجود آمدن یک گره را داشته باشید. این گره های حساس که باید با دقت پیدا شوند، متورم شده و احساس درد شدیدی را به وجود می آورند. معمولا چنین گره هایی در عضلات مختلف بدن همچون عضلات گردن، عضلات پشت سرشانه، بازو، ران ها و…به وجود می آید.

4-مشکلات خواب

مسلما زمان خواب شما نیاز به احساس آرامش دارید و در صورتی که این حس سکون و آرامش را نداشته باشید، نمی توانید به راحتی بخوابید. دردهای نقاط تریگر باعث می شوند که نتوانید خواب خوبی را تجربه کنید و معمولا این دردها در هنگام خواب بسیار شدیدتر نیز می شوند.

دلایل تشکیل شدن نقاط تریگر

علائم نقاط دردناک تریگر را شناختیم، اما مسلما هم برای شما و هم برای تمام افرادی که این مشکل را تجربه کرده اند سوال پیش می آید که دلیل و منشا اصلی ایجاد این نقاط حساس چیست؟ یا آن که آیا این نقاط در بدن از ابتدا وجود داشته اند یا خیر.
در پاسخ به این سوالات باید گفت که نه تنها نقاط ماشه ای از همان ابتدا در عضلات و ماهیچه ها وجود ندارند، بلکه به صورت خود به خودی و اتوماتیک نیز به وجود نمی آیند. زمانی که از ماهیچه های خود استفاده زیادی می کنید و به اصطلاح زیاد کار می کشید، باعث بروز پارگی و یا آسیب و جراحت در برخی از میوفیبریول های ماهیچه ها یا همان تارهای ماهیچه ای می شود. این آسیب ها به شکل نقاط حساس و دردناکی ظاهر می شوند که همان تریگر پوینت نام دارند.

دلایل تشکیل شدن نقاط تریگر


برای خواندن مطالب درمورد طب سوزنی و ترک اعتیاد:

روش های درمانی تریگر پوینت

مسلما هر علمی فارغ از سنتی و مدرن بودن آن برای درمان نقاط حساس ماشه ای یک راه حل و روشی را پیشنهاد و تجویز کرده است. این روش های درمانی مختلف بوده و هر کدام از آن ها نیز دارای میزان مختلفی از تاثیر و همچنین عوارض هستند. در ادامه این روش ها و همچنین روش مخصوص طب سوزنی را به شما معرفی خواهیم کرد.

1-درمان دارویی

روش اولی که بسیاری از افراد بدون هیچ مطالعه و تحقیقی آن را انتخاب می کنند روش های دارویی است. داروهایی که برای این نوع از درد تجویز می شوند شامل مسکن ها، داروهای ضد افسردگی و همچنین ارامبخش ها هستند. مسلما هر کدام از این داروها در همان حین که درد شما را کم می کنند، می توانند مشکلات و عوارض دیگری را نیز برایتان به وجود آورند که گاهی اوقات بهتر است همان درد تریگر پوینت را تحمل کنید، تا آن که دچار چنین عوارضی بشوید.

2-درمان فیزیوتراپی

روش دوم که به نسبت روش اول کمتر استفاده می شود، درمان فیزیوتراپی است. با این روش، طبق برنامه ای که فیزیوتراپ به شما می دهد و طی چندین و چند جلسه مختلف می توانید این گره ها و نقاط دردناک را از بین ببرید و ماهیچه ها را به همان حالت اولیه بازگردانید.

3-طب سوزنی

روش سوم روش طب سوزنی یا همان سوزن زنی خشک است که امروزه نسبت به چند سال اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. طب سوزنی و نکاتی که مربوط به این روش می شوند را در قسمتی جداگانه به طور کامل توضیح داده ایم.

4-روش های تزریقی

در روش های تزریقی که نسبت به تمام روش های معرفی شده، بیشترین و سریع ترین تاثیر را دارد، با استفاده از تزریق استروئید و یا یک بی حس کننده به نقطه دردناک، درد تریگر پوینت را تسکین داده و کاری می کنند تا بیمار به راحتی و بدون هیچ مشکلی به خواب یا دیگر فعالیت های روزانه اش بپردازد. این روش در همان حال که بسیار سریع تاثیر می گذارد، بسیار سریع هم تاثیر خود را از دست می دهد. در واقع روش های تزریقی صرفا مسکن محسوب می شوند و نمی توان به صورت جدی به آن ها به چشم یک روش درمانی قطعی نگاه کرد.

طب سوزنی تریگر


برای خواندن مطالب درمورد طب سوزنی و ترک اعتیاد:

طب سوزنی تریگر

روش سنتی و باستانی طب سوزنی چگونه می تواند به درمان درد تریگر پوینت ها یا همان نقاط ماشه ای بپردازد؟ همان طور که گفته شد برای درمان دردهای نقاط تریگر یا نقاط ماشه ای راه حل های مختلفی وجود دارد. یکی از روش های بسیار موثر همان طب سوزنی تریگر است. طب سوزنی که در این مورد استفاده می شود با نام سوزن زنی خشک نیز شناخته می شود که شاید افراد زیادی نسیت به آن اطلاعات داشته باشند.
در روش سوزن زنی خشک یا همان طب سوزنی معمولا از سوزن های مخصوصی که ابعاد مختلفی نیز دارند استفاده می کنند. این سوزن ها به دلیل ضخامت بسیار کمتری که نسبت به سوزن های تزریق دارند، هم درد بسیار کمی را ایجاد می کنند و هم آن که پس از وارد شدن به بدن سبب ترشح و آزاد سازی هورمون اندورفین از مغز می شوند.
فردی که متخصص این طب محسوب می شود ابتدا باید نقطه تریگر یا همان نقطه ماشه ای را پیدا کند و سپس با توجه به جایگاه های مخصوص زدن سوزن طب سوزنی، درمان را آغاز کند. مهم ترین قسمت هایی که می توان از سوزن زنی خشک در آن ها استفاده کرد عبارت هستند از: قسمت بالایی ران، بالای سر، گردن، مفصل ران، شانه ها، کمر، زانوها، قسمت بالایی قفسه سینه، قسمت پایینی پا، شکم، آرنج، ساعد و…
یکی دیگر از نکاتی که در خصوص طب سوزنی تریگر مطرح می شود آن است که در انجام این روش نباید به هیچ وجه عجله به خرج داد. معمولا هر بار انجام طب سوزنی برای نقاط تریگر چند ساعت طول می کشد و مسلما با یک جلسه انجام طب سوزنی نمی توان تمام دردها را تسکین داد. گاهی اوقات حتی با انجام طب سوزنی طی چند جلسه اول تنها چیزی که درمان می شود عوارض جانبی است که این روش از خود به جای گذاشته است.

به تریگر پوینت ها در زبان فارسی نقاط ماشه ای نیز گفته می شود. این نقاط در قسمت های خاصی از ماهیچه های بدن قرار دارند. در صورتی که انقباض های مداوم و متعددی در این قسمت ها رخ دهد، ممکن است دچار سندروم تریگر پوینت شوید.

زمانی که از ماهیچه های خود استفاده زیادی می کنید و به اصطلاح زیاد کار می کشید، باعث بروز پارگی و یا آسیب و جراحت در برخی از میوفیبریول های ماهیچه ها یا همان تارهای ماهیچه ای می شود. این آسیب ها به شکل نقاط حساس و دردناکی ظاهر می شوند که همان تریگر پوینت نام دارند.

فردی که متخصص این طب محسوب می شود ابتدا باید نقطه تریگر یا همان نقطه ماشه ای را پیدا کند و سپس با توجه به جایگاه های مخصوص زدن سوزن طب سوزنی، درمان را آغاز کند. مهم ترین قسمت هایی که می توان…..