بروز آکنه در ۸۰ درصد نوجوانان و جوانان کاملا طبیعی است. علت اصلی آکنه گرفتگی منافذ پوستی به یکی از دلایل زیر است:

 • تولید بیش از حد ماده روغنی سبیوم
 • تجمع باکتری
 • تغییرات هورمونی
 • تجمع سلول‌های مرده پوستی
 • موهای رشد نیافته

شناخت نوع آکنه اولین قدم در درمان موفقیت آمیز آن است. انواع آکنه‌ها ممکن است التهابی یا غیر التهابی باشند که عموماً در شش نوع تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • آکنه سر سیاه
 • آکنه سر سفید
 • پاپول‌ها یا همان جوش‌های نوک تیز کوچک که عمدتا قرمز بوده و چرک تولید نمی‌کنند
 • پیمپل‌ها یا همان جوش‌های چرکی کوچک
 • ناجول یا همان ورم یا تجمعات سلولی در پوست
 • کیست‌ها، که حاوی مایع‌اند

ممکن است یک فرد همزمان چند نوع آکنه را با هم داشته باشد.

آکنه‌های سر سیاه و سر سفید از نوع غیر التهابی هستند، که معمولا باعث تورم نمی‌شوند و با درمان‌های خانگی مانند محصولات بهداشتی محتوی سالیسیلیک اسید برطرف می‌شوند.

آکنه‌های سر سیاه در اثر گرفتگی منافذ پوست به وسیله سبیوم و سلول‌های مرده ایجاد می‌شود. جوش‌های سر سفید نیز به همان علت ایجاد می‌شود با این تفاوت که منافذ پوست در جوش‌های سر سیاه باز است اما در جوش‌های سر سفید بسته است. لذا جوش‌های سر سفید به صورت برآمدگی در سطح پوست قابل تشخیص هستند. به علت بسته بودن منافذ، درمان جوش‌های سرسفید نیز کمی سخت‌تر است.

پاپول‌ها، پیمپل‌ها، ناجول و کیست از نوع آکنه‌های التهابی هستند که عمدتا باعث تورم و قرمزی می‌شوند. در این آکنه‌ها نیز تجمع سبیوم و سلول‌های مرده و البته باکتری‌ها باعث گرفتگی منافذ می‌شود. محصولات محتوی بنزوئیل پروکساید و رتینوئید برای کاهش التهاب این نوع آکنه‌ها مفید هستند.

پیمپل‌ها و پاپول‌ها در اثر تخریب بافت و سلول‌ها اطراف منافذ طی التهاب ایجاد می‌شوند با این تفاوت که پیمپل‌ها عمدتاً حاوی چرک هستند. این آکنه‌ها در سطح پوست بصورت برآمدگی قرمز رنگ با نوک زرد یا سفید رنگ قابل تشخیص هستند.

برخلاف پیمپل یا پاپول‌ها، ناجول‌ها معمولا در نواحی عمیق‌تر پوست ایجاد می‌شوند. لذا با روش‌های خانگی قابل درمان نیستند و برای درمان نیاز به تجویز دارو است. معمولا مصرف روزانه داروی ایزوترتینوئین که مشتقی از ویتامین A است در این مورد تجویز می‌شود.

کیست‌ها حتی در عمقی بیشتر از ناجول‌ها و در اندازه بزرگ‌تر ایجاد می‌شوند و نسبت به لمس حساس‌اند. کیست‌ها از بزرگ‌ترین نوع آکنه‌ها هستند و در اثر عفونت‌های نسبتا شدید ایجاد می‌شوند. این نوع از آکنه بیشترین احتمال ایجاد زخم را دارند. در این مورد نیز مصرف ایزوترتینوئین توصیه می‌شود.

یکی از درمان‌های جایگزین و در حال رواج برای آکنه استفاده از طب سوزنی است. تحقیقات اخیر انجام شده مبتنی بر پزشکی مدرن در مورد طب‌سوزنی نشان داده است که استفاده از این روش می‌تواند از میزان التهابات و ناراحتی‌های ناشی از آکنه بکاهد. در تحقیقات دیگری مشخص شده است که استفاده از طب سوزنی با تحریک نواحی در مغز ضمن کاهش استرس و کنترل درد، می‌تواند به حس سلامتی در فرد کمک کند. از آنجایی که استرس ارتباط تنگاتنگی با ایجاد آکنه دارد، لذا احساس تسکین پس از طب‌سوزنی، یکی از دلایل مفید بودن این روش در سلامت و تقویت پوست است.

با کلیک روی “بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی” می‌توانید با خدمات مختلف ما آشنا شوید و در صورت تمایل برای تماس با ما و کسب اطلاعات بیش‌تر اینجا کلیک کنید.