در بسیاری از بیمارستان‌ها و سازمان‌های سلامتی، طب مکمل در کنار درمان‌های مرسوم پزشکی مانند شیمی درمانی و پرتو درمانی برای درمان سرطان بکار گرفته می‌شود. چراکه مطالعات نشان داده است استفاده همزمان از چندین روش مختلف که دارای مکانیسم اثر متفاوت هستند می‌تواند فرآیند بهبودی را چندین برابر موثرتر کند.

چرا از طب سوزنی برای مبارزه با سرطان استفاده می‌شود؟

  • به کاهش درد ناشی از سرطان کمک می‌کند.
  • اثرات جانبی پرتو درمانی و شیمی درمانی نظیر استفراغ، حالت تهوع، کاهش اشتها، کاهش وزن، خستگی، افسردگی، خشکی دهان و اضطراب را تسکین داده و مدیریت می‌کند.
  • تعداد گلبول‌های سفید خون را افزایش می‌دهد.
  • فعالیت سلول‌های لنفوسیت و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند.

عوارض جانبی شیمی درمانی، پرتو درمانی و جراحی می‌تواند به بدی خود سرطان باشد و بر کیفیت زندگی بیمار تاثیر منفی بگذارد. کنترل حالت تهوع و خستگی برای تجدید قوا، بازگشت امید و حصول بهبودی ضروری است.

اغلب افرادی که تجربه طب سوزنی را داشته‌اند، بعد از آن ابراز افزایش احساس آرامش و سلامتی کرده‌اند. تحقیقات نشان داده است که طب سوزنی از طریق تحریک اعصاب منجر به آزادسازی موادی می‌گردد که شدت عوارض را تسکین می‌دهد. همچنین این مواد می‌توانند عملکرد بدن مانند فشار و تنش ماهیچه‌ها را نیز تحت تاثیر قرار دهند. ترشح ترکیبات طبیعی شبه مورفین مانند اندورفین در سیستم عصبی مرکزی منجر به تسکین درد می‌شود. همچنین سروتونین که یکی دیگر از مسکن‌های طبیعی بوده که طی طب سوزنی افزایش می‌یابد و به افزایش احساس سلامتی کمک می‌کند.

طب سوزنی و کنترل درد

تحقیقات اخیر نشان دهنده اثرات مثبت طب سوزنی بر کنترل درد است. اگرچه انجام چنین تحقیقاتی در مورد سرطان، به دلیل محدودیت در انتخاب بیماران، مشکل و چالش برانگیز است، با این حال در مورد سرطان سینه مشاهده شده است که طب سوزنی می‌تواند به تسکین درد مفصل (joint pain) بی‌انجامد. این درد از عوارض جانبی هورمون درمانی (aromatase inhibitors) برای درمان سرطان سینه است. از جمله این هورمون‌ها می‌توان به anastrozole، exemestane و letrozole اشاره کرد.

طب سوزنی برای درمان استفراغ و حالت تهوع ناشی از شیمی درمانی

مطالعه انجام شده در آمریکا در سال ۲۰۰۶ بر روی ۱۶۰ زن نشان داده است که طب سوزنی و فشار درمانی می‌تواند به کاهش حالت تهوع مزمن و استفراغ ناشی از سرطان سینه کمک کند. همچنین مشاهده شده است که تکنیک طب سوزنی همرا با پالس الکتریکی، استفراغ در اولین روز پس از شیمی درمانی را کم می‌کند.

طب سوزنی برای رفع اثرات منفی شیمی درمانی بر روی اعصاب

مطالعات معدودی در مورد اثرات طب سوزنی در کاهش بی‌حسی، مور مور شدن و تغییر احساسات ناشی از شیمی درمانی صورت گرفته است. از این بین، تعدادی از مطالعات تاثیر مثبت طب سوزنی را گزارش کرده‌اند.

طب سوزنی برای رفع گرگرفتگی

گرگرفتگی و عرق کردن از جمله عوارض شایع پس از درمان افراد مبتلا به سرطان سینه، پروستات یا رحم است. تحقیقات مختلف صورت گرفته حکایت از تاثیر مثبت طب سوزنی در کاهش گرگرفتگی پس از درمان در افراد مبتلا به سرطان سینه دارند.

طب سوزنی برای رفع خستگی ناشی از سرطان

خستگی پس از شیمی درمانی یکی از عوارض مشکل زا بوده و تاثیر چشمگیری بر روی زندگی بیمار می‌گذارد. این پدیده می‌تواند گاها یکسال ادامه یابد. تحقیقات انجام شده در انگلستان نشان داده است که طب سوزنی و فشار درمانی می‌تواند به کاهش احساس خستگی بی‌انجامد.

اگر می خواهید در مورد بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.