طب سوزنی از شمال شرق چین سرچشمه گرفته و از طریق مهاجرت پزشکان و محققان طب سوزنی، در سراسر جهان نشر یافته است.

یکی از این افراد پزشک معروف “پین چوه” بود که در حدود ۴۰۰ سال پیش از میلاد مسیح زندگی می‌کرد. این پزشک در بازدید از کشور چین به شهری رسید که مردم به دلیل آنکه شاهزاده محبوبشان به طور ناگهانی هوشیاری خود را از دست داده بود، بسیار غمگین بودند.

مردم این شهر از پین چوه درخواست کردند به شاهزاده آن‌ها کمک کند. پین چوه پس از تشخیص علت بیماری، درمان را بوسیله طب سوزنی و حرارت درمانی آغاز کرد. شاهزاده به طور کامل درمان شد. به این ترتیب، طب سوزنی معروف شد و آموزش طب سوزنی در چین گسترش یافت.

آموزش طب سوزنی در چین

اولین مدرسه طب سوزنی در چین در ۴۴۳ سال بعد از میلاد مسیح، تاسیس شد و تنها ۱۰ سال مشغول به کار بود. سپس دانش آموزان این مدرسه برای ادامه تحصیل به روش سنتی آموزش در کشور چین بازگردانده شدند. بعدها در سال ۵۸۱ بعد از میلاد، مدرسه‌ دیگری برای آموزش طب سوزنی تاسیس شد. در طول این سال‌ها بسیاری از پزشکانی که برای امپراتوری چین خدمت کرده بودند، تلاش کردند تکنیک‌های آموزش طب سوزنی را ارتقا بخشند.

در طول سال‌های اخیر در کشور چین تحقیقات زیادی روی دو شیوه تخصصی جدید در طب سوزنی، بیهوشی با طب سوزنی و طب سوزنی پوست سر انجام شده است.

طب سوزنی در هند

طب سوزنی در هند هزاران سال است که به عنوان بخشی از آیورودا (طب سنتی هند) شناخته می‌شود. مشاهده روستاییان هندی با گوشواره‌هایی در نواحی خاصی از گوش برای درمان بیماری در قسمت‌های مختلف بدن، امری بسیار طبیعی است. بسیاری روستاییان در هند جای زخم‌هایی روی شکم دارند که نشانگر سوختگی روی شکم برای درمان بیماری‌های شکمی است. این شیوه مشابه حرارت درمانی در طب سنتی چینی است.

طب سوزنی در خاور دور

با گذشت زمان طب سوزنی در سراسر مرزهای چین گسترش یافت و به ژاپن و کره رسید. طب سوزنی در این کشورها خیلی زود به عنوان شیوه درمانی متداول پذیرفته شد. این شیوه درمانی تا حدود قرن ۱۶هم در ژاپن گسترش یافت تا اینکه تحت‌الشعاع شیوه‌های پزشکی غربی قرار گرفت. بالاخره در سال ۱۸۸۴ میلادی قانون منع آموزش طب سوزنی در ژاپن تصویب شد. این قانون با افتتاح مرکز پزشکی در دانشگاه توکیو مصادف شد. خوشبختانه هیچ یک از این‌ها مانع تمرین و گسترش طب سوزنی میان مردم نشد چنانچه امروزه در ژاپن شاهد آن هستیم که، طب سوزنی همگام با شیوه‌های پزشکی غربی آموزش داده می‌شود.

طب سوزنی در غرب

یکی از اولین کشورهای غربی که به طب سوزنی علاقه‌مند شد، فرانسه بود. حدود ۲۰۰ سال پیش، طب سوزنی در فرانسه به صورت پراکنده انجام می‌شد ولی امروزه جایگاه مستحکمی پیدا کرده است.

همچنین در قرن ۱۷ و ۱۸ فرستاده‌هایی از استرالیا و آلمان برای فراگیری طب سوزنی به چین فرستاده می‌شدند. آن‌ها پس از یادگیری این شیوه به کشور خود بازگشته و مدارس و موسسه‌هایی برای انجام طب سوزنی تاسیس می‌کردند. برخی از این مراکز تا امروزه پابرجا مانده‌اند.

امروزه طب سوزنی بسیار مشهور شده است و در سراسر جهان آموزش داده می‌شود. استفاده از ابزار علم جدید مانند لیزر و سونوگرافی درکنار انجام طب سوزنی، اجازه داده است تکنولوژی‌های مدرن پزشکی با شیوه‌های سنتی درمان چینی ترکیب شود و به ما علمی سودمند و به روز اهدا کند.

منبع

http://www.drmanik.com/chap1.htm